NB I-es jelszó: jött, ment
Hosszú távra terveznek - hallik kezdetben, aztán a felek közti együttműködés a legritkább esetben éli meg a szerződésben meghatározott időpontot. Pedig nem állítható, hogy a magyar NB I-ben tevékenykedő edzőkért intenzív piaci harc folyna a világ bármely szegletében, sőt a külföldre „rablás" a magyar trénereket egyáltalán nem fenyegeti. Mindenesetre utánajártunk, hogy egy-egy hazai klub hány edzőt „fogyasztott el" az utóbbi években. Pusztán a váltások időpontját vizsgáltuk, a szakmai célok megvalósulásának elemzésétől - kegyeleti okokból - eltekintettünk.
Az előző bajnokság aranyérmese, a Debrecen 2008 januárja óta készül Herczeg András klubmenedzser irányításával. A tréner attól a cseh Miroslav Beranektől vette át a kormányrudat, aki szerződése lejártával távozott - másfél év után. Ideális esetben azonban még búcsúja pillanatában is Supka Attila vezette volna a hajdúsági együttest, mert a szerződése 2008-ig szólt, de már 2006 nyarán lemondott. Supka 2004 novemberében szerződött a hajdúsági egylethez. Akkor, amikor Szentes Lázárnak kellett távoznia Debrecenből; nem a kontraktusa lejártával...
Újpesten a skót William McStay az edzőjelölt; munkáját a Siófokról fél év után távozó Aczél Zoltán segítené. A Celtic tartalékcsapatától érkező tréner annak a Szentesnek veszi át a helyét, aki - papíron - 2010-ig irányította volna a Megyeri úti együttest. Ugyanaddig, mint - szintén az eredeti dokumentumok alapján - elődje, Urbányi István, aki azóta már a Maldív-szigetek válogatottjának a szakvezetője. Urbányi 2006 decemberében kapta meg a marsallbotot a fél évig regnáló Valere Billentől. A nem önként hazatérő belga edző Bicskei Bertalant váltotta, akinek mindössze a Vaduz elleni felejthetetlen 0-4 jutott a kispadon...
A Haladás edzéseit 2007 nyarától Csertői Aurél vezeti; ő Artner Tamás helyére érkezett. Végre egy viszonylag nyugalmas tájék... Habár a közeli rivális, a ZTE kispadja már korántsem ilyen biztonságos: a tréneri poszt 2008 októberétől Csank Jánosé, aki Supkát váltotta. Utóbbi még ma is dolgozhatna Zalaegerszegen, merthogy ott 2010-ig szignálta a megállapodást; az eredmények nem jöttek, ő tehát ment. Elődje, Nagy Mihály néhány találkozón felelt csak a taktikáért, 2008 áprilisában ugyanis még a szezonzárás előtt távozott Szlavko Petrovics, akinek egy év sem adatott meg Zalában. Ezzel szemben a Kecskemét dicséretre méltó folytonosságot mutathat fel: a szerb Tomiszlav Szivics 2007-től irányítja az alföldi együttest (a szerződése amúgy 2011-ig szól).
Székesfehérvárra Lothar Matthäus érkezhet. A volt világklasszis labdarúgó - idézzük - „fontos szerepet játszhat az együttes hosszú távú céljainak elérésében". Elődje, Varga István egy „majdnem" szezont húzott le, négy fordulót vett el tőle a bajnokság elején Disztl László: ő januártól augusztusig dirigálta az együttest. A korábbi kiváló fehérvári középhátvéd a szerződése lejárta előtt távozó horvát Marijan Vlakot váltotta, aki Csertői helyére ült.
Az MTK az állandóságot képviseli ebben a mezőnyben: Garami József 2004-ben a második tréneri korszakát kezdte a kék-fehér csapatnál. Győrött, az ETO Parkban Pintér Attila vezényli a nyári edzéseket; szerződése szerint még minimum kétszer megtehetné ezt, de elődje, Dragoljub Bekvalac is 2011-ig tervezett, s már az idén nyáron távozott. A szerb tréner 2008 decemberében érkezett a két évre aláíró, ám másfél esztendő után távozó Egervári Sándor helyére. Klement Istvánnak fél év jutott az első csapatnál; határozatlan idejű szerződésébe értelemszerűen a hat hónap is belefért.
A fővárosi klubok közül a Vasas követi az MTK-t: a szakmai munkát 2006 óta Mészöly Géza irányítja. Pakson sem heti váltásban dolgoznak a szakemberek: 2007 szeptemberétől Gellei Imre látja el a tréneri feladatokat. Előtte három és fél évig Lengyel Ferenc dirigált; persze, neki is két forduló között kellett mennie.
Diósgyőrben jelenleg tréner után kutatnak, mert Gálhidi György tavaszi hadjárata a végére ért, a klubvezetők pedig megköszönték munkáját. Elődje, Sisa Tibor a lehetőséget köszönte meg, hogy néhány hónapon át vezethette az együttest, de az állandó „sztrájkfenyegetettség" miatt inkább visszavonult ludányhalászi házába, s még a miskolci polgármester, klubvezető, szurkoló alkotta, indulókat kántáló küldöttség sem bírhatta rá elhatározásának megmásítására. Ellenben Vágó Attilát senki nem akarta meggyőzni arról, hogy maradjon: neki évad közben, 2007 szeptemberében kellett felállnia.
Sisa jelenleg a Honvédnál irányít, azaz nem maradt sokáig munka nélkül, minthogy borsodi búcsúját követően már az idén februárban feltűnt a XIX. kerületben. Pölöskei Gábor egy mérkőzést kapott a tavasszal, előtte meg egy komplett őszt. 2008 tavaszán az utolsó néhány találkozón a pályaedzőből főnökké avanzsáló Vass László dirigált, aki Supka lemondása nyomán került helyzetbe. Hogy ebben a sorban kinek járt le a szerződése munkája végeztekor, azt inkább ne firtassuk...
Nyíregyházán Szentest nevezték ki edzőnek a napokban. A tavasszal jutott meccs Szabó Andrásnak, Tajti Józsefnek, illetve a Tuzsérról érkező, egyben tulajdonosként is funkcionáló Révész Attilának, aki mellesleg már 2007 nyara óta tervezte a szabolcsiak taktikáját.
Az élvonaltól búcsúzó Siófok az edzőjétől is elköszönt, Aczél ugyanis fél év után távozott, pillanatnyi állás szerint Újpesten pályaedző. Előtte ugyanennyit töltött a Balaton partján Détári Lajos, aki a 2009 nyaráig aláíró Aldo Dolcetti nehéz örökségét vette át. A legutóbbi bajnokság utolsó helyén záró REAC Aczéllal kezdte, de már Nagy Sándorral fejezte be az őszt, hogy aztán Hevesi Tamással rémisztgesse a magyar futballt, majd annak idő előtti búcsúját követően újra Nagyra tegyen.
A végére maradt a legutóbb a kilencedik helyet megszerző Kaposvár; nem véletlenül. Prukner László - hiszik vagy sem - 2003 nyara óta az együttes szakvezetője. De még ő sem tervezhet hosszú távra. A somogyi klub minden évad végén kiárusítja legjobbjait, hogy aztán a tréner minduntalan kénytelen legyen újrakezdeni az építkezést. Még jó, hogy nincs pénz hosszú távú, futballfejlesztési koncepciók megvalósítására...
A hűtlenség városa
Még a tárgyalt műfajban is kuriózumnak tekinthető Vizer László Máriusznak, a Nemzetközi Cselgáncs Szövetség elnökének soproni munkássága. A sportdiplomata 2005 nyarán megvásárolta a helyi futballcsapatot, majd kérlelhetetlen magabiztossággal kezdte fogyasztani az edzőket. Azon év őszén Csank Jánossal kezdte a szezont a klub; őt hat mérkőzés után Selymes Tibor váltotta. Neki kilenc találkozó jutott, s a télen már Nagy Tamás volt a főnök, mintegy két napig, hogy aztán negyvennyolc órára László Csaba következzen. Az első tavaszi találkozón az olasz Dario Bonettié lett a kispad, de mire a jó idő megérkezett, már Vass László irányított. A következő bajnokságnak megint Selymes vezetésével vágott neki a csapat, hogy őt két mérkőzést követően egy újabb talján szakember, a méltán ismert Roberto Landi váltsa.
Egy hónap jutott neki, s máris Selymes dirigált újra, de nem húzta ki még a téli szünetig sem: Csertői Aurél érkezett helyére, hat meccs erejéig. Régi-új szakember, Bonetti jött márciusban, s a tavaszra - némi meglepetésre - nem is maradt több edzőcsere. A nyáron aztán néhány hónapra feltűnt Détári Lajos, akinek a helyére az olasz tartományi ligában rengeteg tapasztalatot felhalmozó Vincenzo Cosco, illetve - ideiglenesen - Végh Tibor ült.
A komédiának az együttes kizárása vetett véget.