Nagy reményekkel, horvátokkal Szerbiában

Kedden kezdődik a női kézilabda-Európa-bajnokság, amelyen visszatér a nemzetközi porondra a magyar válogatott. Nézzük rögtön a dolog jó oldalát: a magyar női kézilabda-válogatott – a háta mögött hagyott szűk esztendők után – várhatóan az utóbbi idők legjobb eredményét produkálja a szerbiai Európa-bajnokságon.

A két évvel ezelőtt Eb-tizedik helyezett csapat a tavalyi vb és – ennek nyomán – az idei olimpia mezőnyéből is hiányzott, így aztán remek esélye van arra, hogy „felülmúlja” az elmúlt esztendők világversenyein mutatott (vagy éppen nem is mutatott) teljesítményét.

„A társaság kiváló játékosokból áll, akik csúcsformájukban bárkit legyőzhetnek” – nyilatkozta néhány napja Karl Erik Böhn, az együttes újoncainak egyike, aki történetesen a szövetségi kapitány. Azért a norvég tréner gyorsan hozzátette, hogy „ebben a csapatban az elsőtől a tizenhatodik helyig bármi benne van”, s mivel a kijelentés sok kockázatot nem rejt magában, inkább rögzítsük azt: a szövetségi vezetés az első hat hely valamelyikének megszerzését irányozta elő.

A nem különösebben fontos, de érdekes adalékok közé tartozik, hogy a renomé helyreállítását Böhn az általa kiválasztott tizenhat játékosból tizenkét olyan kézilabdázóra bízta, aki a 2010-es Eb-kudarcnak is a részese volt, mielőtt azonban már a rajt előtt „szánkra vennénk” a szakvezetőt, ismerjük el: aligha hagyott ki bárkit is, akinek ott lenne a helye a keretben. Mi több: a reményeket erősítheti a tény, miszerint a tizenhatoson belülre kilencen is befértek a Bajnokok Ligája csoportküzdelmeiben parádézó Győr, illetve az ugyanott szintén nagy menetet produkáló FTC játékosai közül. Amennyiben az említettek ott folytatják a nemzetközi színtéren, ahol nemrégiben abbahagyták, nem lesz semmi baj Újvidéken sem...

Ha már a vajdasági helyszín szóba került: a csoportmeccseknek és a középdöntő egyik (remélhetően „magyar”) ágának is otthont adó Spens aréna – amelyben korábban asztalitenisz-világbajnokságot, férfi kosárlabda-Eb-t, az idén januárban pedig férfi kézilabda-kontinenstornát is rendeztek – akár hazai pályája lehet a magyar válogatottnak azzal kalkulálva, hogy a honfitárs drukkerek az elkövetkező napokban jelentős számban keresik föl a nyolcezres létesítményt.

Azért a „házigazdának” nemcsak barátai, hanem ellenfelei is lesznek a csarnokban, s nem is akárkik. Például – a harmadik csoportmeccsen – azok a spanyolok, akik a tavalyi vb-n, majd az olimpián is a dobogó harmadik fokáig masíroztak, s akiket az Eb (nem is olyan titkos) favoritjainak tartanak. Vagy éppen a németek: noha a szerdai rivális csapatát a múlt héten szinte naponta kellett átalakítani a sorozatos sérülések miatt, a 2011-es vb-selejtező fájó emlékét nehéz egykönnyen elfelejteni. Ráadásul Görbicz Anita, a válogatott lelke és irányítója a kedd este negyed kilenckor kezdődő, horvátok elleni találkozótól tart a leginkább, mondván: „Mindig a rajt a legnehezebb.” Ha ehhez hozzátesszük, hogy a déli szomszéd egyedüliként zárta százszázalékos mérleggel az Eb-selejtezőket, miközben a dánokat oda-vissza elintézte, akkor pláne megvan minden ok az óvatosságra.

Böhnnek amúgy saját sorsát illetően nincsenek kétségei: a minapi sajtótájékoztatón elárulta, tisztában van vele, hogy „egy csapatban mindig az edző a legnagyobb idióta”. Magam nem venném a bátorságot, hogy vitába szálljak a nagy tekintélyű mester megfigyeléseivel, ellenben annyit megjegyeznék: annak idején a legendás Kabos Lászlótól arról értesülhettünk, hogy „akinek humora van, az mindent tud”.

Vagyis tekintsünk derűsen Szerbia felé...

Így játszanak

A csoport (Belgrád): Norvégia, Ukrajna, Szerbia, Csehország.

B csoport (Nis): Svédország, Franciaország, Dánia, Macedónia.

C csoport (Újvidék): A magyar válogatott mérkőzései: Horvátország (ma, 20.15), Németország (szerda, 20.15), Spanyolország (péntek, 18.15).

D csoport (Versec): Románia, Montenegró, Oroszország, Izland.

Középdöntő: december 9–13. (Az I. csoportban az A és a B, a II. csoportban a C és a D jelű négyes három-három továbbjutója szerepel.)

Elődöntő: december 15.

Döntő: december 16.

Ők tizenhatan

Kapusok: Herr Orsolya, Kiss Éva.

Jobbszélsők: Bódi Bernadett, Kovacsicz Mónika.

Jobbátlövő: Rédei-Soós Viktória.

Irányítók: Görbicz Anita, Kovacsics Anikó, Szucsánszki Zita.

Beállósok: Szabó Valéria, Szamoránsky Piroska.

Balátlövők: Bulath Anita, Klivinyi Kinga, Szekeres Klára, Tomori Zsuzsanna.

Balszélsők: Vérten Orsolya, Vincze Melinda.

Múltidéző

Eb, 2010 (Dánia): 1. Norvégia, 2. Svédország, 3. Románia, 4. Dánia, ... 10. Magyarország.

Vb, 2011 (Brazília): 1. Norvégia, 2. Franciaország, 3. Spanyolország, 4. Dánia (Magyarország nem jutott a 24-es mezőnybe).

Olimpia, 2012 (London): 1. Norvégia, 2. Montenegró, 3. Spanyolország, 4. Dél-Korea. (Magyarország nem jutott a 12-es mezőnybe).

Böhn: Arra van a dobogó!
Böhn: Arra van a dobogó!
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.