Mit ivott a poharából? Kémügy lett a magyar doppingbotrányból
A Még egy dobás Ungvári Attiláért elnevezésű eseményt – amelyet logikusan megelőzött az Egy dobás Ungvári Attiláért című gála – hétfő este rendezték a ceglédi Kossuth művelődési központ színháztermében.
Az Európa-bajnok cselgáncsozó (73 kg) szervezetében a januári, bakui Világ Kupán, majd a februári, budapesti – számára aranyéremmel végződő – Hungária Kupán bukkantak tiltott szer nyomaira, ám a tehetséges sportoló edzőjével, Bíró Tamással és testvérével, a szintén Eb-aranyérmes Ungvári Miklóssal egyetemben hazugságvizsgálatnak is alávetette magát, hogy bebizonyítsa: valaki szándékosan kitolt vele. Gyanúja szerint az anyagokat szándékosan tették az italába, s bár sem ő, sem ügyvédje, dr. Ruttner György nem nevezte meg, a sajtóban többször is megjelent: Taraba Sándor, az Újpest szintén 73 kilós versenyzőjének „lehet köze az ügyhöz”. Taraba ugyancsak poligráfos vizsgálattal igyekezett cáfolni a vádakat...
A sportág nemzetközi szövetsége – a pozitív minták alapján – kétéves eltiltással sújtotta Ungvárit, aki így, jelen állás szerint nem vehet részt a londoni olimpián; az ítéletet Ungváriék az ilyen ügyekben illetékes szervezetnél, a nemzetközi Sportdöntőbíróságnál támadják meg.
A hazai szakszövetség – még korábban – feljelentést tett ismeretlen tettes ellen. Marius Vizer, a nemzetközi szövetség vezetője jelezte: ha a rendőrségi vizsgálat megállapítja, hogy Ungvári italába valóban belecsempészték a tiltott anyagokat, azonnal felülvizsgálják az – ilyenkor automatikus – eltiltást.
Na de miként lehetne bizonyítani Ungvári Attila esetleges ártatlanságát? A rejtélyesnek tetsző ügyben bizonyítékokkal kell előrukkolnia a dzsúdósnak és ügyvédjének, hiszen egyelőre csak annyi biztos, hogy Ungvári mintája pozitív lett.
Az kevés a vád bizonyításához, hogy sok minden összevág. Például az, hogy Ungvárinak riválisa Taraba, s hogy az eltiltott versenyzőt mindenki úgy ismeri, mint a tisztesség és becsületesség bajnokát. Ruttner György – aki egyebek között Stohl András jogi képviseletét is ellátja – úgy véli, a 10 millió forintos „nyomravezetői díjjal” megnövekednek annak esélyei, hogy releváns információk bukkanjanak elő az ügyben.
Ungvári Attiláért eddig 5 millió forintot „dobtak” össze. A hétfői gálára 3000 forint volt a belépő...