Lőrincz Tamás ezüstérmes
A 2006-ban Európa-bajnok, a pekingi olimpián nyolcadik Lőrincz - aki a nyolcaddöntőben a kontinenselső német Frank Stäblert, a negyeddöntőben a vb-ötödik amerikai Justin Dashaun Lestert, az elődöntőben pedig a vb-ezüstérmes grúz Manuhar Tszhadaját győzte le - a 2010-es vb-n már találkozott Kimmel, akkor két menetben győzte le.
A 25 éves ceglédi birkózó bevonulásánál sok magyar zászló is feltűnt a lelátón, és a közel száz magyar drukker hatalmas éljenzésben tört ki.
Az első menetben mindketten keresték a fogást a másikon, de nem volt értékelhető akció, így aztán a szabályok értelmében kékmezesként Kimnek kellett elsőként letérdelnie. Lőrincznek fél perce volt, hogy pontot szerezzen. A tét rányomta bélyegét az első parterhelyzetre, ugyanis a bíró előbb figyelmeztette, majd meg akarta inteni Lőrinczet, de a zsűri ezt annulálta. Ennek ellenére a 30 mp így sem volt elég a magyar birkózónak, hogy értékelhető akciót hajtson végre, ezért jó védekezésének köszönhetően Kimé lett az első menet (0-1).
A második felvonás hasonló forgatókönyv szerint alakult, csak éppen másfél perc elteltével Lőrincznek kellett parterhelyzetbe lemennie. Kim, akinek jobb szemén hatalmas monokli "díszelgett", a kifelé menekülő Lőrinczet kiemelte, majd kidobta az érvényes területről, amiért két pontot kapott, ráadásul Lőrincznek térden kellett maradnia a folytatásban, így esélye sem volt az egyenlítésre.
Kim a dél-koreai zászlóval tiszteletkört futott, míg Lőrinczet - aki egész nap látványos és akciódús birkózást bemutatva versenyzett - edzői vigasztalták, majd könnyes szemmel vonult el a küzdőtérről.
Lőrincz a magyar birkózás történetének 16. olimpiai ezüstérmét és 53. dobogós helyezését szerezte meg, egyben ő a kilencedik magyar dobogós a londoni játékokon, közülük a második birkózó, ugyanis Módos Péter (55 kg) vasárnap harmadik lett.
Egyelőre nem örül
Lőrincz Tamás egyelőre elkeseredett az elvesztett olimpiai döntő miatt, de mint mondta: reméli, hamarosan örülni tud majd a nyakában lógó medálnak.
"Elég jól sikerült a felkészülésem, könnyen hoztam a súlyomat, ami nálam mindig kritikus pont, ugyanis kilenc kilót fogytam erre a versenyre" - kezdte a nap értékelését az eredményhirdetés után a magyar versenyző, aki Hegedűs Csabától, a magyar sportági szövetség elnökétől, egyúttal az ötkarikás játékok történetének 100. magyar aranyérmesétől vehette át az ezüstérmet. "Az egész napom jól alakult, az amerikai és a grúz versenyzőtől eddig csak kikaptam, most pedig még utóbbit is viszonylag simán sikerült legyőznöm. Úgy érzem, hogy fizikailag és mentálisan is nagyon egyben voltam, úgyhogy nagyon bíztam a sikerben. A döntőben állásból nem nagyon fértem hozzá a dél-koreai sráchoz, aztán volt az a lenti helyzet, amikor nem engedte, hogy összefogjam. Nem szólt rá a bíró, ami szokatlan volt, szerintem ott egy kicsit szétestem fejben. Aztán a második menetben egy szép akciót hajtott rajtam végre, ehhez kétség nem fér, azaz megérdemelte a győzelmet. Én ettől függetlenül nagyon csalódott vagyok, és egy ideig az is leszek, hiszen életem legnagyobb sikerének a kapujában álltam. Ezt egyelőre még nehéz megemészteni, remélem azért, hogy valamikor majd tudok örülni az éremnek."
Lőrincz hozzátette: meglepetésre jelen volt a csarnokban a családja, a szülei, a testvérei, köztük a szintén válogatott birkózó Lőrincz Viktor és néhány barátja.
"Meglepetten láttam őket az elődöntő után a lelátón, de nagyon örültem nekik. Nagy álmom, hogy 2016-ban, Rióban a testvéremmel együtt szerepelhessek" - fogalmazott.
"Sajnos a döntőben nem az történt, mint korábban a nap folyamán" - mondta Struhács György, a kötöttfogásúak szövetségi kapitánya. "Úgy érzem, az első menetben a koreai kapott egy kis bírói támogatást, de nem ezen múlott, úgy gondolom, a rivális jogosan nyert, jobb volt. Tamás teljesen fel volt készülve erre a meccsre, nem izgulta túl egyáltalán. Remélem, hogy hamar feldolgozza ezt a vereséget. Csak boldog lehet, hiszen nyert egy gyönyörű szép ezüstérmet. A magyar birkózás eddig kitett magáért itt Londonban, ez erőt adhat a többi, még hátralévő versenyzőnek."
Férfiak, kötöttfogás, 66 kg, olimpiai bajnok:
Kim Hjeon Vu (Koreai Köztársaság)
2. Lőrincz Tamás
3. Manuhar Tszhadaja (Grúzia) és Steeve Guenot (Franciaország)