Ágyúval griffmadárra

Miközben szinte egész Angliát lázban tartja a BL-elődöntő "tiszta" szigetországi visszavágója, Sir Alex Ferguson akaratlanul is osztja Korda György véleményét: "Nem vagyok ideges, fő a nyugalom." A Manchester United hovatovább örökös edzője ugyanis azt mondta a ma esti mérkőzésről: "Izgulnia az Arsenalnak kell. Akármilyen meccset játszik egy csapat úgy, hogy az első mérkőzést 1-0-ra elvesztette, rajta van a nyomás, hogy gólt kell szereznie. Igaz ez akkor is, ha a United megy az Emirates stadionba, és akkor is, ha a Glenbuck Cherrypickers."

Feltehető, az utóbbiról idehaza ugyanúgy senki nem hallott, mint Nagy-Britanniában a "Nem vagyok ideges"-ről, ezért hozzátesszük, hogy Glenbuck Cherrypickersnek mindössze 1200 lakosa van, ellenben híres arról, hogy ott született Bill Shankly. (Ferguson nyilván a liverpooli edzőlegenda előtt tisztelegve említette éppen ezt a falut.)

Ám bármennyire is pókerarcot erőltet magára Sir Alex, tudnia kell, hogy veszélyes a londoni kaland. Egyrészt mert az "ágyúsok" 2004 tavasza óta nem vesztettek BL-meccset otthon; másrészt mert a két klub londoni örökmérlege (17 döntetlen mellett) 55 Arsenal-, és csak 24 MU-győzelmet mutat; harmadrészt azért sem árt az óvatosság, mert a manchesteriek háromból kétszer elbúcsúztak akkor, amikor 1-0-lal érkeztek európai visszavágóra. A kiesések egyike - istenem... - Székesfehérváron következett be: 1985-ben a tartalékos, Csuhayt, Csongrádit, Májert és Novathot nélkülöző Videoton a Wittmann fiú góljával 1-0-ra nyert a United elleni UEFA Kupa-negyeddöntő revánsmecscsén, majd a tizenegyespárbajban továbbjutott. Ifjabb honfitársaim nyilván ámulnak és bámulnak: szűk negyedszázada még létezett magyar futball?

Hagyjuk, ma Angliára kell tekintenünk...

Ott pedig többen pályafutásuk mérkőzésére várnak. Theo Walcott, az Arsenal ifjú csatára ugyanis kijelentette: "Sokunk számára kedden az eddigi legfontosabb meccs következik." Egyébiránt Cristiano Ronaldo - akiről Ferguson úgy nyilatkozott, hogy játéka csupán a fantasztikus jelzővel jellemezhető - szintén érzelmes húrokat pendített meg: "Semmi másról, csak Rómáról álmodom." (Ott rendezik a döntőt.) Érdekes: a címvédő Manchester - a BL-t illetően - legutóbb Itáliában járt rosszul, hiszen a 2007 tavaszán a Milantól elszenvedett
0-3 óta veretlen a kontinens első számú klubtornáján.

S más szempontból sem kell különösebben javulnia. Az elődöntő első mérkőzésén ugyanis Anderson, Fletcher, Carrick, Tevez 8-as, míg O'Shea, Ferdinand, Vidics, Evra, Cristiano Ronaldo és Rooney 7-es osztályzatot kapott a The Timestól. (Figyelem: ott értéke van az érdemjegynek...) Az Arsenalból egyedül Almunia kapust jutalmazták 8-assal; Kolo Tourét és Fabregast 6-ossal díjazták, a többieket még azzal sem...

A visszavágón persze előfordulhat 9-es is. Kilenc gól viszont aligha. Minden idők Arsenal-Manchester United gólrekordjáról különben sem szokás beszélni. Mert az 1958-as 4-5 után öt nappal következett be az MU müncheni légi katasztrófája...