Közel Afrikához

A dél-afrikai sportági szövetség internetes honlapja átalakítás alatt áll, így aztán "első kézből" szerzett információval nem szolgálhatunk arról: vajon a déli kontinens reprezentánsának illetékesei mit szólnak a nyári, római világbajnokság pénteken elkészített csoportbeosztásához. Pedig - azt gondolná az ember - Fokvárosban vagy Durbanben (a helyi pólóélet két központjában) tűkön ülve várták a sorsolás eredményét, elvégre ritka alkalom, hogy Afrikából bármely nemzet rászánja magát világversenyen való megméretésre. Olyannyira az, hogy a pekingi olimpiára érvényes kvótát nem is vette igénybe egyetlen "fekete" csapat sem, s a magyar női válogatott éppen ennek köszönhetően vehetett részt a játékokon.

Mielőtt az olvasó arra gyanakodna, a szerkesztő megőrült, eláruljuk, Kemény Dénes háromszoros ötkarikás bajnok férfiegyüttese Németország és Kanada mellett egy kuriózumszámba menő riválist kapott csoportellenfélül a vb-n; ki fogják találni: Dél-Afrikát. S ha már így alakult, utánaérdeklődtünk, vajon a körön belül lévők szerint is familiárisnak mondott sportágban milyen módon juthat el az esztendő csúcseseményére egy sehol sem jegyzett társaság.

Nos, az út - információink alapján - nem nevezhető túlzottan rögösnek... Köpf Károly vízilabda-szövetségi főtitkár például a kérdésre, miszerint miért pont Dél-Afrika, annyit mondott: "Gondolom, mert nincs más." Ezzel szemben a szintén felkeresett Kemény kapitány úgy véli, a két "nagy" közül (a másik Egyiptom) ezúttal Dél-Afrika volt az erősebb, ezért vezethet ennek az alakulatnak az útja Rómába. Hozzátette azt is: tudomása szerint a garnitúrának azért kellett lemondania a pekingi szereplésről, mert a helyi rendelkezés szerint a csapatsportágakban kizárólag akkor indulhat egy-egy alakulat a játékokon, ha a keretben legalább harminc százalék a színes bőrűek aránya. Mivel vízilabdában ez nem evidencia, fellépési lehetőségként marad a kevesebb kötöttséggel járó világbajnokság... Arra vonatkozóan, hogy Afrikában egyáltalán rendeznek-e kontinentális selejtezőt, nem kaptunk értékelhető választ, noha felhívtuk Szakadáti Lászlót, az európai szövetség igazgatóját is. "Fogalmam sincs" - hangzott a felelet, kiegészítve annyival: "Felteszem, Dél-Afrika és Egyiptom néha játszik egymás ellen egy meccset, és a győztes mehet a vb-re."

A magyaroknak egyébként különleges szerencséjük volt a pénteki ceremónián, hiszen az második "kalapból" a világbajnoki címvédő horvátok, a vb-bronzérmes spanyolok és a házigazda olaszok helyett az amerikai kontinenst képviselő, meglehetősen harmatos Kanada került velük egy négyesbe. A nők Olaszország, Kína és Üzbegisztán csapata ellen szállnak medencébe.

A négy-négy csoportból az első helyezett mindkét mezőnyben automatikusan a legjobb nyolc közé körül, míg a fennmaradó helyek tulajdonosainak kilétére a kvartettek második és harmadik helyezettjeinek keresztbejátszása után derül fény. A negyeddöntőtől kezdve egyenes kieséses rendszerben folytatódik a vb. (B. G.)

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.