Feszített program

Nem lehetnek könnyű éjszakái Kovács Istvánnak, az MLSZ versenybizottsági elnökének. Napközben "szabad terminusokra" vadászik, pedig már akkor aggodalmának adott hangot, amikor az első tavaszi fordulóból még csak két mérkőzést halasztottak el. A gondok akkor kezdtek tornyosulni, amikor a második NB I-es "kanyart" teljes egészében törölték; Kovács sportvezető ugyanis már egy héttel korábban figyelmeztetően emelte magasba a mutatóujját, mondván, "a feszített program miatt nehezen lehet majd üres időpontokat találni az elmaradt mérkőzések pótlására".

Aligha gondolt arra, hogy majd március 4-én az Újpest, az MTK és a Vasas illetékese részrehajlással vádolja az MLSZ-t, illetve annak versenybizottságát, mondván, vannak számára kedves klubok és vannak még kedvesebbek. Hogy kinek van igaza, döntsék el egymás között vagy adjanak munkát jogvégzett embereknek, jómagam leragadnék a feszített program problémakörénél.

Arról olvastam a minap, hogy Martin Brodeur, az észak-amerikai jégkorongligában szereplő New Jersey Devils kapusa 548. győztes mérkőzését ünnepelte Torontóban. (Ezzel már csak három sikerre van Patrick Roy rekordjától, de ez most ne terelje el a figyelmünket.) A lényeg, hogy a harmincnyolc éves kapus már régen csúcsot döntött volna, ha egy súlyos sérülés nem akadályozza meg a védésben. Még november 1-jén, az Atlanta Trashers elleni mérkőzésen leszakadt a bicepsze, emiatt csaknem négy hónapot ki kellett hagynia. Csapata ezalatt ötven (!) mérkőzést játszott, és mert négynél jóval többet nyert, az említett sportember már beírta volna a nevét a hokitörténelembe, ha nincs az a fránya könyökre esés...

Szöszmötöljünk csak el egy kicsit a számokkal: nem egészen négy hónap alatt csak úgy lehet ötven mérkőzést lejátszani, ha egy csapat kétnaponta pályára lép. Ráadásul egy, a természetjárásnál némiképp brutálisabb sportágban, amelyben gyakran felpofozzák az embert, és amelynek űzése közben nem keveset utazni is szükséges. Konkrét leszek: januárban tizennégy fellépése volt a New Jersey-nek, közte egy hatmérkőzéses idegenbeli sorozat. Ennek során 10. és 19. között Los Angelesben, majd annak Anaheim nevű elővárosában, továbbá Vancouverben, Columbusban, New Yorkban és Nashville-ben is megfordult a gárda; a tíz nap alatt mintegy 11 ezer kilométert repkedve. Különösen a túra eleje volt "húzós": négy nap alatt három (!) mérkőzést abszolvált a csapat, jutalomképpen pihenhetett két napot, hogy aztán 16-án Columbusban, huszonnégy órával később New Yorkban lépjen fel. (Témánk szempontjából nincs különösebb jelentősége, mégis ideírom: az idegenbeli kiruccanást - tartalékkapussal - öt győzelemmel és egy vereséggel tudta le az együttes...)

Biztosan tudják: az NHL csapatai október elejétől április közepéig - vagyis hat és fél hónap alatt - nyolcvankét alapszakaszbeli mérkőzést játszanak. A két legjobb, vagyis a Stanley Kupáért feszülő gárda száz fellépés fölött zárja az idényt.

Ezzel szemben egy-egy magyar futballcsapatra akár negyven összecsapás is várhat az augusztustól júniusig terjedő időszakban. Alapnak ott van a harminc, embert próbáló bajnoki, a nem kevésbé gyötrelmes Magyar Kupa-sorozat, s mert a baj nem jár egyedül, a tartalékoknak még a Liga Kupát is kitalálták. Ha egy játékos kevésbé rutinos, és nem piheni ki magát kellőképpen az egyhónapos szabadság alatt, esetleg túledzi magát a mindössze kéthónapos alapozás során, akkor bizony május környékére könnyen elfáradhat. Kivéve, ha nem zalaegerszegi vagy nyíregyházi alkalmazott, ugyanis az ottani munkavállalók nem éltek a kupaesélyekkel, rájuk a tavasszal már csak bajnokik várnak.

A nyíregyháziakra konkrétan tizennégy. A feszített program jegyében.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.