Ibériai tigris
A nagy menetelés közben a spanyol csapat elhódította az Európa-bajnoki címet, majd 2008 júliusában a FIFA-rangsor élére ugrott, s nyolc hónapja egyfolytában a legmagasabban van. A huszonkilenc találkozóból huszonkettő Luis Aragonesé (19 győzelem, 3 döntetlen), a további hét pedig Vicente del Bosque szövetségi kapitányé, akinek dirigálásával egészen imponáló a mérleg: hétből hét győzelem, 18-1-es gólkülönbség. Azért az adott és kapott gólok együttes mutatója sem "rossz": 56-szor zörgött az ellenfelek, és csak 10-szer a spanyolok hálója. A huszonkilenc meccs közül mindössze egy akadt, amelyen a dél-európai válogatott egynél több gólt szedett be (2007 augusztusában, Szalonikiben: Görögország-Spanyolország 2-3), és húsz alkalommal fordult elő, hogy a rivális képtelen volt átjutni a spanyolfalon.
A legközelebbi találkozón többszörös jubileumot ünnepelhet a gárda: egyfelől harmincasra nyújthatja a veretlenségi sorozatot, másfelől Casillas 90-edszer, Xavi 70-edszer, Fernando Torres 60-adszor léphet fel a válogatottban. Ez azt az állandóságot jelzi, amely - mind Aragones, mind Del Bosque irányításával - a spanyol együttes jellemzője, nem "csupán" az eredményeket, hanem a keret összetételét illetően is. A törzsgárdisták köre széles és változatlan - már a honosított brazil Marcos Senna is 22 válogatottságot számlál -, s aligha kétséges, hogy (az imént említetteken kívül) Sergio Ramos, Puyol, Capdevila, Iniesta vagy David Villa ott lesz az idei Konföderációs Kupán, valamint a jövő évi világbajnokságon. Méghozzá - bármennyi csalódás érte is a spanyolokat az eddigi vb-ken - nagyon komoly favoritként...
Hogy' irigyelheti Raymond Domenech Del Bosquét! A francia szövetségi kapitány már-már hasonlóképpen halmozza a kudarcokat, mint kollégája a sikereket: szerdán is 0-2 volt Marseille-ben... Franciaország válogatottja csupán hármat nyert meg legutóbbi tíz mérkőzése közül - ugyancsak hármat döntetlennel zárt, négyet pedig elvesztett -, és az Eb-ről egyetlen ponttal, 1-6-os gólkülönbséggel távozott a hátsó ajtón. A múlt év szeptemberében még Ausztria legjobbjaitól is "sikerült" kikapnia (1-3), így nem csoda, ha az 1969 óta a magyar futball gyászos helyeinek egyikeként emlegetett Velodrome-ban a halványkék mezes argentinok simán győztek a valóban halvány "kékek" ellen. Sok jót egyébként - a közvetlen előzményeken kívül - az sem ígért a franciák számára, hogy válogatottjuk legutóbb akkor múlta felül a dél-amerikai együttest, amikor Argentína (Diego Maradona, a mostani szövetségi kapitány főszereplésével) világbajnoki diadalt ünnepelhetett.
Az ominózus vb-re és annak évszámára (1986) mi is elevenen emlékszünk. Bár nem mostanában volt, az biztos...
További barátságos válogatott mérkőzéseken: Németország-Norvégia 0-1 (gól: Grindheim), Portugália-Finnország 1-0 (gól: Cristiano Ronaldo, 11-esből), Görögország- Dánia 1-1 (gól: Gekasz, illetve Borring), Ausztria-Svédország 0-2 (gól: Elm, Källström), Belgium-Szlovénia 2-0 (gól: Van Buyten 2), Marokkó-Csehország 0-0, Tunézia-Hollandia 1-1 (gól: Szaihi, illetve Huntelaar), Svájc-Bulgária 1-1 (gól: Huggel, illetve Popov), Románia-Horvátország 1-2 (gól: Marica, illetve Rakitic, Kranjcar), Törökország-Elefántcsontpart 1-1 (gól: Gökhan Ünal, illetve Drogba), Kazahsztán-Észtország 2-0 (Baltyijev 2), Dél-Afrika-Chile 0-2 (gól: Valdivia, Sanchez).
Vb-selejtezőn az európai 1. csoportban: Málta-Albánia 0-0. Az állás: 1. Dánia 7 pont/3 mérkőzés, 2. Magyarország 7/4, 3. Albánia 6/5, 4. Portugália 5/4, 5. Svédország 5/3, 6. Málta 1/5.
A 3. csoportban: San Marino- Észak-Írország 0-3 (gól: McAuley, McCann, Brunt). Az állás: 1. Szlovákia 9/4, 2. Észak-Írország 7/5, 3. Csehország 7/4, 4. Lengyelország 7/4, 5. Szlovénia 7/4, 6. San Marino 0/5.
A 8. csoportban: Írország-Grúzia 2-1 (gól: Keane 2, illetve Jasvili). Az állás: 1. Olaszország 10/4, 2. Írország 10/4, 3. Bulgária 3/3, 4. Montenegró 2/3, 5. Grúzia 2/5, 6. Ciprus 1/3.
CONCACAF-zóna: Egyesült Államok-Mexikó 2-0 (gól: Bradley 2).