Pingpongterápia

Majd két évtizednyi, a betegséggel vívott, szívszorító küzdelme után nemrégiben ismét asztalhoz állt Wirth Gabriella. A korábbi kilencszeres Európa-bajnok november óta a BVSC Tömegsport Budapest-bajnokságban szereplő férficsapatának játékosa.

- Hogy megy?

- Hát... Remekül. Az ősszel egyetlen meccset sem vesztettem a bajnokságban. Indultam már a férfiak között egy alacsonyabb osztályú egyéni versenyen is, ott harmadik lettem. És akiktől kikaptam, azoktól is peches módon, lecsorgó necces labdákkal... Úgy élvezem a játékot, hogy azt nehéz lenne szavakkal kifejezni.

- Ha azt mondom, hogy az arcáról minden leolvasható, tévedek?

- Nem, nem, igaza van. Most nagyon boldog vagyok. Még akkor is, ha tudom, a problémámnak van olyan része, amellyel egész életemben együtt kell élnem. A depressziós pánikbetegség teljes mértékben nem gyógyítható. Időnként vissza-viszszatér, de már tudom kezelni, és ez a legfontosabb.

- Mióta nem volt ütő a kezében?

- Három éve. A bajok 1990-ben, a leterheltség és magánéleti gondok, személyes tragédia nyomán kezdődtek, de a válogatottságot csak hét esztendővel később, huszonhat évesen mondtam le. Ám nem hagytam el a sportágat, játszottam Szekszárdon, aztán még Ausztriában is, majd egyszer csak tényleg besokkalltam, és azt hittem, örökre vége.

- Mígnem?

- Mígnem valamikor tavaly november táján az élettársam azt mondta otthon: úgy pingpongozna egy kicsit, menjünk már le a BVSC-be. Ne hülyéskedj, én nem akarok! - valahogy így reagáltam, de csak-csak rábeszélt. Ütögettünk egy darabig, a mellettünk tréningező fiúk pedig felismertek. Azt kérték, játsszak velük meccset. Belementem, és mindegyiket legyőztem. Ez már-már megmagyarázhatatlan örömöt okozott nekem, ráadásul az ellenfeleim felajánlották, ha gondolom, leigazolhatok a csapatukba. Így is történt, és én, ahogy telt-múlt az idő, azon kaptam magam: úristen, de jólesik! Rájöttem, a pingpong korábban foglalkozás, gyakran nyűg volt a számomra, most viszont gyógyszer.

- Hú, most nagyon szemtelen kérdés jön: a felszedett kilók nem zavarják?

- Érdekes módon a legkevésbé sem. Nem érzem, hogy a gyorsaságom bármit is kopott volna, s a kezem szintén a régi. Két oldalról, kőkeményen bombázok... Amúgy meg, amióta újra kezdtem, három kilót már le is adtam. Mondom, a legjobb orvosság a játék!

- Nem rangon aluli a világ nagy sportcsarnokai után eldugott szuterénekben fellépni?

- Ugyan már... A legfontosabb, hogy a BVSC-ben olyan közösségre találtam, ahol szeretnek, tisztelnek, s még az is előfordult, hogy megkérdezték, melyik asztalon akarok játszani. Élvezem a helyzetet, ami az önbecsülésemnek kifejezetten jót tesz. És már további terveim is vannak.

- Válogatottság?

- Az talán nem, viszont elhatároztam, hogy indulok márciusban a magyar női bajnokságon. Benne van, hogy már a selejtezőben kiesek, de az is, hogy bejutok a legjobb tizenhat közé. Aztán az ősztől szeretnék újra komolyabb csapatban játszani; az sincs kizárva, hogy megint Ausztriában. Tényleg nagyon élvezem. Nem utolsósorban azért, mert korábban már teljesen leírtak. Szegény beteg - ezt hallottam innen is, onnan is. De nem baj, az időszakosan visszatérő tünetek ellenére is a folytatás mellett döntöttem, és tudom, hogy meg fogom mutatni! Egyvalamit viszont még mindenképpen szeretnék elmondani.

- Itt a lehetőség...

- Hajdanán Albert Györgyi, a későbbi tragikus sorsú riporternő volt az első, aki a betegségem kezdetén interjút készített velem. Mondhatni, baráti viszonyba kerültünk, összejártunk, és tanúja voltam a depresszióját követő teljes leépülésének is. Meg annak, ahogyan bántak vele. Csak a celebet látták benne, az embert soha. Az ő emléke is közrejátszik abban, hogy most ennyi erőt érzek magamban. Soha nem szabad feladni, és ígérhetem, én nem is fogom.

"Az önbecsülésemnek kifejezetten jót tesz"
"Az önbecsülésemnek kifejezetten jót tesz"
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.