Olimpia kefirrel

Válogatottjaink helytálltak a drezdai sakkolimpián: a Lékó Péter vezette férficsapat - 146 nemzet mezőnyében - a 8. helyet szerezte meg, míg a hölgyek - 100 csapatot megelőzve - a 14. helyen zártak.

Úgy tetszik, a sakkozás kaukázusi dominanciája véglegessé válik, amire bizonyíték, hogy a kedden befejeződött 38. sakkolimpián a férfiak mezőnyében - két évvel ezelőtti sikerüket megismételve - ismét az örmények nyertek, míg a hölgyeknél Grúziáé lett az aranyérem.

A sakkozás a NOB által 1999 óta elismert sportág, azonban a most bevezetett szabályoknak köszönhetően igazán most vált sporttá. Korábban a csapatok táblánként, tehát játszmánként gyűjtögették a végső helyezésüket meghatározó pontszámukat, Drezdában viszont a 11 forduló alatt elért meccspontszámok váltak meghatározóvá. Szintén újdonság volt, hogy a partik "élesítése" érdekében a 30. lépés megtétele előtt tilos volt döntetlent ajánlani. Ez a két szabálymódosítás azt eredményezte, hogy minden csapattalálkozónak tétje volt, és a játszmákat egyenként sem lehetett gyorsan "elremizni", így sok múlt a küzdőszellemen és idegeken. A férfiak és a nők mezőnyében a papírforma orosz és kínai sikert ígért. Meglepetésre a két sakknagyhatalom egyetlen érmet sem volt képes begyűjteni, míg a genetikailag harcos két kis kaukázusi ország győzni tudott. Ezt azért nehéz lenne csak a kefirrel magyarázni...

A magyar csapatok becsülettel "helytültek" a sakkolimpián. A Lékó Péter vezette férficsapat holtversenyes ötödik helye, melyből a mellékpontszámítás nyomán végül nyolcadik hely lett, megfelel az elvárásoknak. Kitűnően játszott Almási Zoltán (7 pontot szerzett 10 partiból) és Berkes Ferenc (6,5/9), Lékó pedig még náluk is jobban, hiszen 10 játékából teljesített 7,5 pontjával táblájának egyéni aranyérmese lett! Polgár Judit légcsőgyulladását és a vele járó hármas vesztő szériáját azonban nehéz volt ellensúlyozni, így az érmekről szőtt álmok szertefoszlottak. Nincs miért szégyenkezni, de elgondolkodtató, hogy a mezőny legerősebb tíz csapatából csak kettővel került össze a válogatottunk, ráadásul mindkettőtől kikapott.

A lányok - a nyolcadik helyről indulva - erős vetélytársakkal játszottak: Grúzia ellen 2:2-t értek el, míg Kína és Oroszország ellen is derekasan küzdve, csak minimális arányban maradtak alul. Ugyanakkor Schneider Veronika számára pszichikailag túl nagy volt a feszültség; a tartalék szerepkörre felkért sakkozó nem tudta igazi tudását megmutatni, ezért a csapat első négy játékosára komoly teher hárult, s a kvartett tagjainak ereje a torna végére felmorzsolódott. A kétszeres olimpiai bajnok Mádl Ildikó szép lassan sakklegenda lett: az idén 12. alkalommal szerepelt az olimpián. Ennél többször - 20 alkalommal - a magyarok közül csak Portisch Lajos vett részt a nagy vetélkedőn.

A szerző nemzetközi nagymester

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.