Nehézsúlyú mérkőzés

A friss házasok hamar hajba kaptak. Sőt olyannyira összevesztek, hogy az is lehet: Julio Grondona argentin futballszövetségi elnök és Diego Maradona válogatott-szakvezető útjai elválnak.

Az "isteni" Diego, aki a napokban került a kapitányi posztra, eredetileg beleegyezett, hogy Sergio Batistát és José Luis Brownt, a vele együtt 1986-ban világbajnoki címet nyert játszótársakat foglalkoztassa másodedzőként a szövetség. Ám aztán a '86-ban szintén aranyérmes Oscar Ruggerit javasolta segítőnek - a technikai igazgatóvá kinevezett Carlos Bilardo közvetítésével - a hetvenes, nyolcvanas, kilencvenes évek egyszersmind legendás és ellentmondásos 10-ese, ezt a forgatókönyvet azonban nem jelölte Oscar-díjra Grondona. Érdemes megemlíteni: akármilyen világhíresség Maradona, az elöljáró - ha az ismertség tekintetében nem is - azonos súlycsoportban van vele. Csaknem harminc éve, 1979 óta (!) vezeti az argentin szövetséget, és előszeretettel hangoztatja, hogy elnöksége nem sokkal II. János Pál pápa beiktatása után kezdődött. (Eddig azt is gyakorta hozta elő: Maradona nemzetközi játékoskarrierjének kibontakozásakor vette át a szövetség irányítását.) A FIFA-alelnökként ugyancsak számon tartott Grondona befolyására jellemző: "a dél-amerikai labdarúgás Keresztapájának" nevezik, és sokan emlegetik vele kapcsolatban, hogy négy diktátort, valamint nyolc demokratikusan megválasztott argentin elnököt, nyolc játékos- és három bírósztrájkot, továbbá vagy negyven, a dél-amerikai ország futballjában jelentkező doppingügyet "élt túl".

Márpedig a hetvenhét éves Grondona egyáltalán nem szíveli Ruggerit, azaz Maradonának nehezebb a korábbi védőt maga mellé ültetnie, mint annak idején az ellenfeleket megbolondítania. Ha tervéről nem tesz le, alighanem lemondhat hivataláról, merthogy a nagy hatalmú "Don Julio" nem tágít, az fölöttébb valószínű. Az erőviszonyokat jól tükrözi: az argentin média - Diego-nimbusz ide vagy oda - a legmeszszebbmenőkig elképzelhetőnek tartja, hogy a valaha volt legnagyszerűbb labdarúgók egyike már akkor elveszti állását, amikor még egyetlen meccsen sem dirigálta hazája nemzeti együttesét. (Mármint a kispadról nem, mert 91 alkalommal "egészen jól" elvezényelte a válogatottat.)

Maradona egyébként leginkább presztízsokokból harcol (ha harcol), mivel a korábbi 97-szeres válogatott Ruggeri edzőként eddig nem sokat mutatott fel. Argentínában két periódusban volt a San Lorenzo, egyben az Independiente szakvezetője, míg Mexikóban előbb a Chivast, majd a másik guadalajarai csapatot, a Tecost trenírozta, de ugyanúgy sikertelen maradt, mint a mexikóvárosi Club Americánál.

Grondona azonban nem emiatt utálja Ruggerit ("Nem szeretem az arcát" - mondta, ami közkeletű kifejezéssel annyit tesz: "Nem bírom a pofáját"), és a vita kimenetelét illetően Maradonának figyelembe kell vennie, hogy "Isten keze" itt nem segít...

A kapitány és az elnök. Minden az arcokon
A kapitány és az elnök. Minden az arcokon
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.