Iga Kupa

Ha valaki nem tud róla, hogy zajlik a magyar Liga Kupa-sorozat, az ne szégyellje magát. E széria olyan, akár egy fantom; semmilyen sportbeli célja, tétje, létjogosultsága nincs. Kiírásakor az MLSZ azt hangoztatta, hogy nagyobb terhelést kapnak majd a labdarúgók, ha több mérkőzést játszanak, a helyzet azonban az: az első csapatok standard játékosait a legritkább esetben szerepeltetik a klubok a már-már virtuális tornán.

Ennek megfelelően a találkozókra szinte senki sem kíváncsi: az amúgy is hallatlanul megfogyatkozott szurkolói törzsgárdának éppen elég szenvedést okoz az NB I-es mérkőzések látogatása...

A Liga Kupában eddig a Honvéd-FTC mérkőzés ezres nézőszáma jelenti a "csúcsot", miközben meccsek sorát rendezték 150 vagy 100 drukker előtt. Rendszeres a 250, 300, 400 tagú közönség is, s a Diósgyőr-Debrecen vagy a Kecskemét-Honvéd 600-as nézőszáma már az "élmezőnyhöz" tartozik; a Győr-Haladáson feleennyien lézengtek. (Jóllehet az MLSZ honlapján azt lehetett olvasni: "Slágermeccsekkel kezdődik, már az első fordulóban Kecskemét-Honvéd, Diósgyőr-Debrecen, Győr- Szombathely, Kaposvár-Újpest.")

A jegybevétel tehát elenyésző, a televíziós közvetítések nyomán viszont - ígérete szerint - ötvenmillió forintot oszt szét a szövetség a huszonnégy részvevő között. A várható részesedés nagy úr: vélhetően emiatt hallgat mindenki a magyar futballban (vagy inkább csak luftballban) arról: mennyire fölösleges és szánalmas ez az egész.

A csönd annak dacára is nagy, hogy a kluboknak rengeteg gondjuk van az "Iga Kupával". A nevezési díj csapatonként 100 ezer forint, és rendezés - bírák, ellenőrök küldése - címén minden mérkőzésért 200 ezer forintot számláz ki a pályaválasztónak az MLSZ, ha NB I-es találkozik NB I-essel. (Másodosztályúak mérkőzése esetén az összeg 106 ezer forint.) Ehhez jön a biztonsági szolgálat tagjainak megfizetése; ez alkalmanként negyedmillióra is rúghat, de muszáj "köhögni", mert akármilyen kevés a néző, váratlan balhé esetén még rosszabbul jár a rendező klub. A mentők kiszállása Budapesten negyvenezer forint, és újabb negyvenezerbe kerül - ne nevessenek! - a jegyszedők alkalmazása. Hiába lehet dúdolni a Pókháló van már az ablakon című Aradszky-örökzöldet ("Senki nem jár mostanában arra"), ha meccs van, akkor jegyszedőnek is lennie kell.

Sok örömük a vendégcsapatoknak sincs, elvégre a buszköltség tetemes; kivéve, ha az adott klubnak saját társasgépkocsija van. Ilyesmire azonban sokhelyütt nem telik, azaz a részvevők jó része bérli a buszt. A távolságok érzékeltetésére érdemes megemlíteni a szereplőket (egyébként vajmi kevesen lennének képesek - pláne csoportokra osztva - hibátlanul felmondani a mezőnyt): Bőcs, Debrecen, Diósgyőr, Nyíregyháza, Vasas, Vác; Budaörs, Győr, Haladás, MTK, Pápa, Siófok; Dunaújváros, Kaposvár, Paks, Pécs, Újpest, ZTE; Baktalórántháza, FTC, Fehérvár, Honvéd, Kecskemét, REAC. Ezúttal hagyjuk, miféle sportértéket képvisel - mondjuk - egy Baktalórántháza- Honvéd mérkőzés, összpontosítsunk most az utazási költségekre. Oda- vissza négy-ötszáz kilométer esetén a busz bérlése nagyjából 100 ezerbe kerül, ráadásul ebédet és/vagy vacsorát is fizetni kell az egész csapatnak.

Mivel az edzők eltekintenek a viszonylagos legjobbak pályára küldésétől, ki lehetne próbálni a fiatalokat, de ez sem olyan egyszerű. Az NB I-es játékengedély 35 ezer, az NB III-as hatezer forint. Ezt azért kell hangsúlyozni, mert az NB I-es klubok tartalékcsapatai jórészt az NB III-ban szerepelnek, de ha az "egy" a Liga Kupában be akar vetni valakit a "fakóból", akkor a különbözetet - játékosonként 29 ezer forintot - be kell fizetni az MLSZ-kasszába. Így aztán nemigen éri meg bárkit is "felhozni", viszont teljességgel érthető, hogy a trénerek ódzkodnak a relatíve legkiválóbbak foglalkoztatásától, mert mi haszna van például annak, ha november 12-én Vasas-Nyíregyháza meccset rendeznek az Illovszky Rudolf stadionban a Liga Kupáért, hogy aztán november 15-én ugyanazok találkozzanak ugyanott? (Képzelhetik, a vendégek mennyire örülnek, amiért három napon belül kétszer utazhat a Nyíregyháza Angyalföldre és vissza.)

Az már csak ráadás, hogy az idei utolsó fordulót december 6-án tartják az LK-ban, és minden házigazda azért fohászkodik: csak száraz idő legyen! Ellenkező esetben a pálya rendbehozatala érdekében is zsebbe kell nyúlni...

Ami pedig a nívót meg a komolyságot illeti, legyen elég annyi: a Siófok (!) a Hungária körúton 8-1-et ért el az MTK ellen. A Liga Kupa biciklijében azonban nem ez az egyetlen nyolcas; nem csoda, hogy a közszolgálati rádióban még az eredményeket sem mondják be. Ha a klubok hétközi edzőmeccseket szerveznének, jobban járnának.

Tisztában van ezzel mindenki, mármint a szövetség "illetékesein" kívül...

Elkészítették a Magyar Kupa- negyeddöntő párosítását. A program a jövő év márciusában (18-án és 25-én): MTK-Újpest, Siófok-Debrecen vagy Fehérvár, Honvéd-Kecskemét, Kazincbarcika-Győr.

Még ő sem a meccset nézi
Még ő sem a meccset nézi
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.