Három helyett öt "hülye"?

&uacuHosszú út vezetett a “Három hülye! három hülye!” rigmustól a mai, nyomdafestéket végképp nem tűrő nézőtéri szidalmazásokig, ám alkalmanként még felzte;g a hőskor slágere is. Meglehet, már nem sokáig: háromról hamarosan öt főre bővülhet a játékvezetői csapat.

A játék gyorsasága egyre nehezebb helyzet elé állítja a csúcsmérkőzések játékvezetőit. Nemcsak a szédületes iram, de a televíziózás fejlődése is a hibákra irányítja a figyelmet. Kamerák tucatjai pásztázzák a játékteret, egyetlen szabálytalanság sem maradhat rejtve; az esetenként a találkozó végeredményét is befolyásoló bírói tévedések komoly következményekkel járnak. A sportág korifeusai – érzékelve a közhangulatot, a pálya “uraira” nehezedő, egyre fokozottabb nyomást – megoldási javaslatok sorát mérlegelik.

Akadnak, akik a technikai eszközök alkalmazásában látják a megoldást. Az amerikai sportokban már sikeresen alkalmazott videóbíró ötlete újra és újra felvetődik, hogy aztán minden alkalommal elvessék a használatát. Michel Platini, az UEFA elnöke is többször világossá tette, semmilyen formában nem támogatja a technikai eszközök alkalmazását. A játékvezetők tehermentesítése okán felvetődött a két bíró foglalkoztatása is. Erre az ötletre Joseph Blatter, a FIFA első embere mondott nemet. Ugyancsak sorozatos kudarcok kísérték a különböző “intelligens”, chippel ellátott labdák bevetését.

Ha a technika nem működik, akkor a humánerőforrás kihasználása jelentheti a megoldást. Ennek szellemében kezdett kísérletezni az UEFA a játékvezető segítőinek számának növelésével. A mérkőzés bírájának működését a két asszisztensen kívül további két, a büntetőterületet felügyelő kolléga segítheti. A rendszert már élesben is tesztelték az U19-es Európa-bajnoki kvalifikációs tornákon. Először Szlovéniában, majd Magyarországon, legutóbb pedig Cipruson. A szisztéma szerint az újonnan bevetetett segéderők feladatai sokrétűek. Elsősorban a büntetőterület az asszisztenstől távolabbi oldalának felügyelete tartozik felelősségi körükbe. Fontos, hogy verbális prevenciót alkalmazzanak, azaz szóban igyekezzenek megelőzni a lehetséges szabálytalanságokat. A folytonos kommunikáció révén a játékosok magukon érzik a játékvezető szemét, visszatartó erő lehet a “spori” állandó közelsége.

A France Football munkatársa a legutóbbi ciprusi kísérletre elkísérte a tornán működő francia ötöst, és a tapasztalatokról faggatta őket. A játékvezetők rendkívül pozitívan értékelték a “csapat” hatékonyságát. “Immár öt szempár követi a játékot, sokkal jobb a helyzetünk” – mondta egyikük. Másikuk szerint megszűnt a “holttér”, a játéktér teljes egészében a felügyeletük alatt volt. Véleményük szerint a játékosok is visszafogottabbak, mert mindenhol bírót látnak. Ugyanakkor könnyen megeshet: hogy hosszú percekig semmilyen teendője nincs a kapuvonalon ténykedő játékvezetőnek, így lankadhat a figyelme, kvázi nézővé válhat.

A rendszer az első teszteken jól vizsgázott: ha a szabályalkotók is áldásukat adják rá, akkor Franciaországban, felnőtt kupameccseken is debütálhat az ötösfogat. A tapasztalatok fényében most a szabályalkotók kezében a döntés, hogy utat adnak-e a játékvezetés reformjának. Minthogy a technikai eszközök elutasításában következetesek voltak, másfelé aligha indulhatnak, mint a segítők számának növelése felé. A döntést a jövő év elején hozzák meg az illetékesek.

Persze, ha rábólintanak a további kísérletekre, akkor is marad ideje még bőven a lelátó népének, hogy az öt főt számláló csapat vélt hibáira megfelelő verbális válasza legyen…

Puhl Sándor: a bíróknak meg kell hagyni a szubjektivitást

“Én inkább a technika a mellett vagyok, de természetesen mindent ki kell próbálni ami segíthet a kérdéses szituációk – a gól- és alapvonalon teljes terjedelmével áthaladt-e a labda, lesszabály, büntetőterületen belüli szabálytalanságok – jobb megítélhetőségében. Az emberi szemmagasságból sokkal nehezebb megmondani, hogy a labda valójában áthaladt például a gólvonalon, ezt az elektronikus megoldások pontosabban megállapítják" – nyilatkozta lapunknak Puhl Sándor, azzal kapcsolatban, hogy a FIFA U19-es Európa-bajnoki mérkőzéseken már tesztelte az ötbírós verziót.

“Abban sem vagyok biztos, hogy az öt játékvezető alkalmazása, amely a tartalékvezetővel együtt valójában hat, anyagilag megtérül-e" – vélte Puhl Sándor, hozzátéve, hogy végeredményben a szubjektivitást meg kell hagyni a bíróknak is.” (O.G.)

 

 

A bírónak elkel a segítség
A bírónak elkel a segítség
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.