Úszó Eb: egy könnyű nap délutánja
Ami azt illeti, többet nem is remélhetett a szakvezető a soros versenyektől, tekintve, hogy a finálékban csupán egyetlen magyar szerepelhetett. Igaz, ő az a Gyurta Dániel volt, aki várakozás felett, mondhatni, rendkívül ígéretesen teljesítette a hétfői kötelező gyakorlatokat gyengébbik számában, 100 méter mellen, és a harmadik legjobb időt produkálva jutott a legjobb nyolc közé. „A norvég Dale Oen kirí a mezőnyből, de utána egy bolyban van szinte mindenki, úgyhogy...
Na, most inkább nem is mondok semmit" - és tényleg nem mondott egyebet Széles Sándor, Gyurta trénere, így aztán Kiss-sel volt idő megbeszélni az előző napi felemás történéseket.
- Ha összességében nézzük a hétfői versenyeket, akár verhetjük is a mellünket, hiszen három érmet nyertünk, ráadásul mindkét gyorsváltónk kitett magáért - értékelt.
- A lányok alig maradtak le a dobogóról, a fiúk pedig nem csak azt mondhatták el magukról, hogy hatodikok lettek, hanem azt is, hogy hosszú évtizedek után az övék volt az első magyar négyes, amely ebben a számban Eb-döntőbe küzdötte magát. Ugyanakkor a tavaly, Rómában világbajnok Hosszú Katinka csak másodikként végzett négyszáz vegyesen, ami miatt jogos a csalódottság. Ezzel együtt nem vonnék le messzebb menő következtetést a teljesítményéből, még akkor sem, ha hat másodperccel maradt el a legjobbjától. Ő Los Angelesben készül, nem volt a szemünk előtt, de biztos vagyok benne, hogy csak a legnagyobbakra is jellemző átmeneti visszaesésről van szó az esetében.
A második napi fő program előtt azért erősen bíztunk abban, hogy nem minden hazai nagyságra lesz igaz az előző kitétel.
És Cseh László meg is mutatta, hogy nem véletlenül tartja az Európa-csúcsot 200 méter vegyesen. Az elődöntőből messze a legjobb eredménnyel, 1:58,33-mal jutott a „végjátékba", ahol honfitársa, Verrasztó Dávid is csobbanhat majd, miután a hatodik időt produkálta (2:00,43). Szavunk nem lehetett Dávid húgára, Evelynre sem 100 m gyorson, hiszen a mezőny ötödikjeként (54,29) szintén a szerdai döntőbe tempózta magát, s ugyanezt mondhatta el magáról a selejtezőben még délelőtt a hetedik helyen végző kisebbik Gyurta, Gergely is 1500 méter gyorson.
Na, de a lényeg.
Még, hogy csendes nap... - juthattak eszünkbe Kiss László szavai, amikor az idősebb Gyurta fivért bemutatta a műsorközlő, és a pesti oldalon felhúzott alkalmi lelátón helyet foglalók egy emberként üvöltöttek akkor is, amikor a 200 méter mell tavalyi világbajnoka a fele ekkora távon ötvennél nyolcadikként, vagyis utolsónak fordult. Bár a Gyurta-féle, megszokott taktika részének is tekinthettük volna a komótos kezdést, a táv rövidsége folytán ezúttal aligha lehetett szó tudatos visszafogottságról. A második hosszon aztán mégis csak egyre előrébb araszolt a még mindig csak huszonegy éves klasszis, de a falnál be kellett érnie a negyedik pozícióval. Saját országos csúcsától elmaradva, 1:00,64-gyel csapott a célba - a bronzémes olasz Scozzolitól 23 század „választotta el" -,néhány perccel később, a lihegőben azonban nyoma sem volt a letörtségnek.
- Ha valaki azt mondja az Eb előtt, hogy negyedik leszek százon, azonnal kérek egy papírt meg egy tollat, hogy legyen hova és mivel aláírnom. Ez volt életem első nagymedencés világversenyes döntője ezen a távon, így aztán nem hiszem, hogy bármi okom lenne a búslakodásra. Főleg, mert mostantól senki nem mondhatja már rám, hogy egyszámos úszó vagyok...
Ha magyar éremnek nem is, a viadal első Európa-rekordjának azért tapsolhatott a keddi publikum is: a francia Camille Lacourt a német Helge Meeuw rekordját tizenhat századdal megjavítva, 52,11 másodperccel nyerte a férfiak 100 méteres hátúszóversenyét. További jó hír, hogy szerdán négy magyar döntősért is lehet izgulni, ám ennél részletesebb prognózisra akkor sem vállalkoznék, ha arra kényszerítenének, hogy leugorjak a szomszédos műugrókomplexum tízméteres tornyából...
Műugrás. Nők. 1m: 1. Tania Cagnotto (olasz), 2. Lindberg (svéd), 3. Pozdnyakova (orosz), ...9. Barta Nóra.
Úszás. Férfiak. 50 m pillangó: 1. Rafael Munoz Perez (spanyol) 23,17, 2. Bousquet (francia) 23,41, 3. Korotyiskin (orosz) 23,43. 1rta00 m hát: 1. Camille Lacourt (francia) 52,11, Európa-csúcs, 2. Stravius (francia) 53,44, 3. Tancock (brit) 53,86. 100 m mell: 1. Alexander Dale Oen (norvég) 59,20, 2. Duboscq (francia) 1:00,15, 3. Scozzoli (olasz) 1:00,41, 4. Gyurta Dániel 1:00,64. Nők. 50 m pillangó: 1. Therese Alshammar (svéd) 25,63, 2. Ottesen (dán) 25,69, 3. Henique (francia) 26,09. 200 m hát: 1. Elizabeth Simmonds (brit) 2:07,04, 2. Spofforth (brit) 2:08,25, 3. Da Rocha Marce (spanyol) 2:10,46.