Labdarúgó-vb: Brazília nincs közelebb

Megkapta a beosztását a magyar válogatott a 2014-es, brazíliai labdarúgó-világbajnokság selejtezőire, és a nehézségi fokot jelzi, hogy ezúttal az örök hazai üdvrivalgók sem hangosak. Pedig hányszor látták már továbbjutóknak honfitársainkat – értsd: a sorsolás pillanatában – az utóbbi, teljességgel sikertelen huszonöt évben!

Talán ez a ritka csönd most segít...

Megkapta a beosztását a magyar válogatott a 2014-es, brazíliai labdarúgó-világbajnokság selejtezőire
FIFA's General Secretary Jerome Valcke (C) presides as Brazil's Ronaldo (L) and Paulo Ganso (R) draw names of European countries at the preliminary draw for the 2014 World Cup, in Rio de Janeiro July 30, 2011. Brazil will host the 20th World Cup soccer tournament from June 12 to July 13 in 2014. REUTERS/Sergio Moraes (BRAZIL - Tags: SPORT SOCCER WORLD CUP)

Másban különösebben nem bízhat senki, jóllehet a török futball jelenleg súlyos bundaválságban, a román pedig általános krízisben van. Azaz a Hollandia, Törökország, Románia hármasból két válogatottat elvileg meg lehetne előzni, de az előző évtizedek mérlege a trió két gyengébbik tagjával szemben is majdnem olyan siralmas, mint az első kalapból kihúzott hollandok ellen.

A vb-n legutóbb 1998-ban szerepelt románokat mindmáig utoljára 1981 tavaszán sikerült legyőzni. Az azóta eltelt kerek harminc esztendő keserves statisztikája: hét mérkőzés, két döntetlen, öt vereség, 1-11-es gólkülönbség. Három évtized alatt egyetlen szerzett gól: brrr! Azaz a vetélytárs egyáltalán nem kívánatos ellenfél, de hát a csoportbeosztás soha nem kívánságműsor. Ráadásul akármilyen viszontagságok érték is a románokat az utóbbi időben, 2008-ban azért ott voltak az Európa-bajnokságon, s bár kiestek az első kör után, egészen jól tartották magukat a franciák (0-0), az olaszok (1-1) és még a hollandok ellen is (0-2). Mit adtunk volna mi egy efféle Eb-kudarcért, elvégre hazánk fiai csaknem negyven éve nem jártak a kontinenstornán...

A törököket sem mostanában, 1990 őszén múlták felül legutóbb honfitársaink (4-1). Nem éppen nyerő az azóta eltelt huszonegy év... Igaz, ez alatt nem sokszor találkozott a magyar csapat a félholdas válogatottal, ám négyből háromszor kikapott, és egyszer döntetlent ért el. A gólkülönbség sem szívderítő: 2-8. Az eurázsiaiak jelenleg nincsenek a közvetlen élvonalban, de az után, hogy 2002-ben vb-bronzérmet nyertek, a 2008-as Európa-bajnokságon is elődöntősök voltak, és a legjobb négy között szinte a második sorukkal is nagyon megnehezítették a németek dolgát (2-3). A döntő gólt a kilencvenedik percben érte el Lahm...

A hollandokat időben is a lehető legközelebbről ismerjük, hiszen a magyar válogatott nemrégiben kapott itthon négyet (0-4), odakinn meg ötöt tőlük (3-5). Honfitársaink az 1984 őszén játszott, felejthetetlen rotterdami vb-selejtező (2-1) óta valamennyi mérkőzésüket elveszítették a narancssárgákkal szemben, és talán még a hét vereségnél is fájóbb az elsöprő gólkülönbség: 5-26. A vb-selejtezőcsoport legjobbja ezüstérmes volt a múlt évi világbajnokságon, második a FIFA világranglistáján, és a legjobb négy közé jutott a 2000-es, valamint a 2004-es Eb-n. Mindezt figyelembe véve tagadhatatlan: túl sok keresnivaló nincs ellene.

Az észtekkel szemben már van, noha a baltiak 2003-ban 1-0-ra nyertek Pesten (Üllői út, 457 néző). A következő évben ugyanis Bangkokban ez az A válogatottnak nevezett B csapat vágott vissza az észteknek, méghozzá 5-0-lal: Vlaszák (Posza) – Éger – Nikolov, Komlósi, Juhász (Stark), Pollák (Vanczák) – Rósa Henrik, Rajczi, Koplárovics (Tóth Balázs) – Waltner, Kerekes Zsombor.

A kis Andorra pedig végképp kellemes partner. Csak hát a továbbjutást, illetve a pótselejtezőt jelentő első vagy második helyhez nem elég az észt, andorrai kettőst felülmúlni. Ahhoz a holland, török, román hármassal szemben kellene mutatni nem is keveset...

Brazília messze van, és magától nem jön közelebb.   

Az európai D csoport mezőnye: Hollandia, Törökország, Magyarország, Románia, Észtország, Andorra.

A csoport: Horvátország, Belgium, Szerbia, Skócia, Macedónia, Wales.

B csoport: Olaszország, Dánia, Csehország, Bulgária, Örményország, Málta.

C csoport: Németország, Svédország, Írország, Ausztria, Feröer-szigetek, Kazahsztán.

E csoport: Norvégia, Szlovénia, Svájc, Albánia, Ciprus, Izland.

F csoport: Portugália, Oroszország, Izrael, Észak-Írország, Azerbajdzsán, Luxemburg.

G csoport: Görögország, Szlovákia, Bosznia-Hercegovina, Litvánia, Lettország, Lichtenstein.

H csoport: Anglia, Montenegró, Ukrajna, Lengyelország, Moldova, San Marino.

I csoport: Spanyolország, Franciaország, Fehéroroszország, Grúzia, Finnország.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.