Bolt kezd hasonlítani Armstrongra
Ám a jamaicai futó nem bukott le. Nem úgy, mint megannyi kollégája. A hét végén például öt honfitársa „hasalt el”. A kvintett tagja az olimpiai bajnok Asafa Powell, korábbi világcsúcstartó, minden idők negyedik leggyorsabb embere százon (9,72). Sajtóhírek szerint szintén érintett az ügyben Nesta Carter, a „történelmi hetedik” (9,78). A nők közül a 4×100-as váltóban olimpiai bajnok Sherone Simpson produkált pozitív tesztet, s még annak sincs egy hónapja, hogy a háromszoros ötkarikás aranyérmes Veronica Campbell-Brownt tiltott szerek használatán érték. Ha hozzátesszük, hogy Yohan Blake-et (9,69), Bolt legfőbb riválisát is eltiltották már doppingügy miatt, akkor csöppet sem túlzás kijelenteni: az úgynevezett „jamaicai csoda” immár nem feltétlenül a fair play emblémája. A jelek szerint a karibi futózsenik tündöklésében a gyógyszeripar szerepe sem tetszik mellékesnek...
Igaz, a probléma korántsem országspecifikus. A minapi csillaghullás például Tyson Gay-jel kezdődött: az amerikaiak háromszoros világbajnok, országos rekorder vágtázója könnyek között beszélt pozitív tesztjéről. S még csak nem is a legújabb kor terméke a „sprinterdopping”: az ikonok közül tiltott szerek használatán kapták Linford Christie-t, Marion Jonest, Dwain Chamberst, Tim Montgomeryt és Justin Gatlint egyaránt. Minden idők tíz leggyorsabb férfi százasa közül – ha Cartert „gyanúsítottnak” tekintjük – csupán Bolt és Maurice Greene maradt tiszta. Igaz, az utóbbit a New York Times tényfeltáró dolgozata azzal vádolta: illegális teljesítményfokozó szerekért fizetett egy árusnak.
Mindennek fényében korántsem meglepő, hogy Bolt az érdeklődés középpontjába került. Nem csupán a szkeptikusok vonakodnak elhinni, hogy a legjobb, a kvázi utolérhetetlen a kiemelkedően legsportszerűbb, miközben mindenki bűnös, aki a nyomába érhet. Vagyis: ha az olimpiai döntőbe lényegében csak tiltott szerek használatával lehet bejutni, miként lehet megnyerni azt „segítség” nélkül?
A sprinterek botránya nyomán az atlétika helyzete mindinkább az országúti kerékpáréra hajaz. A párhuzamot erősíti Armstrong és Bolt pályaképe. A kerekes összes komolyan vehető riválisát – köztük megannyi korábbi csapattársát – eltiltották már, amikor ő még azt hangoztatta: nem használ tiltott szereket. Akkor sem mondott mást, ha űrteljesítményt nyújtva, lényegében zihálás nélkül tekert fel a legkegyetlenebb hegyi kaptatókon.
Bolt esetében csupán annyi biztos, hogy Ricky Simms, a versenyző ügynöke a Sports Illustrated magazin munkatársának megüzente: ügyfelének semmi köze nincs a történtekhez. A szupersztár nem is a konkrét eset miatt került a fókuszba, hanem fölfoghatatlan rekordjai miatt.
Máris olyan pletykák keringenek, amelyek szerint Bolt ugyanazt a Müller-Wohlfahrt doktor által kifejlesztett vérkezelést kapta, mint Gay és Armstrong. Az már csak árnyalja a képet, hogy az orvos a labdarúgó Bajnokok Ligája-győztes Bayern München alkalmazásában áll...
„Válságkommunikációjában” a Nemzetközi Atlétikai Szövetség természetesen azt emeli ki a sprinterklasszisok bukása után: „Az eset az antidoppingprogramunk hitelességét bizonyítja, és sportágunkat nemhogy nem gyengíti, hanem egyenesen megerősíti.”
A tamáskodók éppen az Armstrong-ügy tanulságai miatt nem hisznek az atlétikai szervezetnek. Mint mondják, Boltnak éppen olyan nimbusza alakult ki, mint amilyen a bringásnak volt, s a szövetség üzleti okokból „nem engedhette meg magának” az igazságot. Inkább szerepet vállalt a csalásban, hogy az ideállal együtt őrizhesse a látszatot. Végül ügyészek és médiamunkások kutatása vezetett az Armstrong-vallomásig.
Az aktuális helyzetre jellemző: a brit James Dasaolu, aki a múlt hét végén javította egyéni csúcsát 100 méteren 10,03-ról 9,91-re, gratulációk helyett cinikus kommentárokat kap. A hangulatot érzékelteti, hogy a versenyző közleményt adott ki, amelyben leszögezi: elkötelezett a sportág tisztasága mellett. A Tour de France-on remeklő Chris Froome-nál is leginkább a tiltott szerekről érdeklődnek emlékezetes szakaszsikerei után az újságírók.
Érdekesség, hogy a szurkolók legutóbb kifütyülték a hegytetőn a brit kerékpárost, miközben a mögötte vánszorgókat megtapsolták. Csak, mert nekik hittek.
Boltot még ünneplik.