Bolt kezd hasonlítani Armstrongra

„Usain Bolt kezd hasonlítani a ­2003-as Lance Armstrongra. Ő az egyetlen tiszta fiú a mocskos sportágban.” Ez a múlt hét végi atlétikai ­doppingbotrány után publikált Twitter-üzenetek ezreinek egyike. Ha nem téved az ironikus párhuzam kiötlője, Bolt nem sok jóra számíthat, elvégre az amerikai bringást megfosztották hét Tour de France-győzelmétől, élete végéig eltiltották, s hajdani szponzorainak sora követel tőle több millió dolláros kártérítést.

Ám a jamaicai futó nem bukott le. Nem úgy, mint megannyi kollégája. A hét végén például öt honfitársa „hasalt el”. A kvintett tagja az olimpiai bajnok Asafa Powell, korábbi világcsúcstartó, minden idők negyedik leggyorsabb embere százon (9,72). Sajtóhírek szerint szintén érintett az ügyben Nesta Carter, a „történelmi hetedik” (9,78). A nők közül a 4×100-as váltóban olimpiai bajnok Sherone Simpson produkált pozitív tesztet, s még annak sincs egy hónapja, hogy a háromszoros ötkarikás aranyérmes Veronica Campbell-Brownt tiltott szerek használatán érték. Ha hozzátesszük, hogy Yohan Blake-et (9,69), Bolt legfőbb riválisát is eltiltották már doppingügy miatt, akkor csöppet sem túlzás kijelenteni: az úgynevezett „jamaicai csoda” immár nem feltétlenül a fair play emblémája. A jelek szerint a karibi futózsenik tündöklésében a gyógyszeripar szerepe sem tetszik mellékesnek...

Igaz, a probléma korántsem országspecifikus. A minapi csillaghullás például Tyson Gay-jel kezdődött: az amerikaiak háromszoros világbajnok, országos rekorder vágtázója könnyek között beszélt pozitív tesztjéről. S még csak nem is a legújabb kor terméke a „sprinterdopping”: az ikonok közül tiltott szerek használatán kapták Linford Christie-t, Marion Jonest, Dwain Chamberst, Tim Montgomeryt és Justin Gatlint egyaránt. Minden idők tíz leggyorsabb férfi százasa közül – ha Cartert „gyanúsítottnak” tekintjük – csupán Bolt és Maurice Greene maradt tiszta. Igaz, az utóbbit a New York Times tényfeltáró dolgozata azzal vádolta: illegális teljesítményfokozó szerekért fizetett egy árusnak.

Mindennek fényében korántsem meglepő, hogy Bolt az érdeklődés középpontjába került. Nem csupán a szkeptikusok vonakodnak elhinni, hogy a legjobb, a kvázi utolérhetetlen a kiemelkedően legsportszerűbb, miközben mindenki bűnös, aki a nyomába érhet. Vagyis: ha az olimpiai döntőbe lényegében csak tiltott szerek használatával lehet bejutni, miként lehet megnyerni azt „segítség” nélkül?

A sprinterek botránya nyomán az atlétika helyzete mindinkább az országúti kerékpáréra hajaz. A párhuzamot erősíti Armstrong és Bolt pályaképe. A kerekes összes komolyan vehető riválisát – köztük megannyi korábbi csapattársát – eltiltották már, amikor ő még azt hangoztatta: nem használ tiltott szereket. Akkor sem mondott mást, ha űrteljesítményt nyújtva, lényegében zihálás nélkül tekert fel a legkegyetlenebb hegyi kaptatókon.

Bolt esetében csupán annyi biztos, hogy Ricky Simms, a versenyző ügynöke a Sports Illustrated magazin munkatársának megüzente: ügyfelének semmi köze nincs a történtekhez. A szupersztár nem is a konkrét eset miatt került a fókuszba, hanem fölfoghatatlan rekordjai miatt.

Ez a böngésző nem támogatja a flash videókat

Máris olyan pletykák keringenek, amelyek szerint Bolt ugyanazt a Müller-Wohlfahrt doktor által kifejlesztett vérkezelést kapta, mint Gay és Armstrong. Az már csak árnyalja a képet, hogy az orvos a labdarúgó Bajnokok Ligája-győztes Bayern München alkalmazásában áll...

„Válságkommunikációjában” a Nemzetközi Atlétikai Szövetség természetesen azt emeli ki a sprinter­klasszisok bukása után: „Az eset az antidoppingprogramunk ­hitelességét bizonyítja, és sportágunkat nemhogy nem gyengíti, hanem egyenesen megerősíti.”

A tamáskodók éppen az Armstrong-ügy tanulságai miatt nem hisznek az atlétikai szervezetnek. Mint mondják, Boltnak éppen olyan nimbusza alakult ki, mint amilyen a bringásnak volt, s a szövetség üzleti okokból „nem engedhette meg magának” az igazságot. Inkább szerepet vállalt a csalásban, hogy az ideállal együtt őrizhesse a látszatot. Végül ügyészek és médiamunkások kutatása vezetett az Armstrong-vallomásig.

Az aktuális helyzetre jellemző: a brit James Dasaolu, aki a múlt hét ­végén javította egyéni csúcsát 100 méteren 10,03-ról 9,91-re, gratulációk helyett cinikus kommentárokat kap. A hangulatot érzékelteti, hogy a versenyző közleményt adott ki, amelyben leszögezi: elkötelezett a sportág tisztasága mellett. A Tour de ­France-on remeklő Chris Froome-nál is leginkább a tiltott szerekről érdeklődnek emlékezetes szakaszsikerei után az újságírók.

Érdekesség, hogy a szurkolók legutóbb kifütyülték a hegytetőn a brit kerékpárost, miközben a ­mögötte vánszorgókat megtapsolták. Csak, mert nekik hittek.

Boltot még ünneplik.

Asafa Powell térden
Jamaica's Asafa Powell looks at the scoreboard after running in the men's 100m final during the London 2012 Olympic Games at the Olympic Stadium in this August 5, 2012 file photo. Powell, Jamaica's former world 100 metres record holder, tested positive for a stimulant at last month's national championships, his agent told Reuters on July 14, 2013. REUTERS/Lucy Nicholson/Files (BRITAIN - Tags: SPORT ATHLETICS)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.