Bayern München: kirúgták Jürgen Klinsmannt
A bajorok tavasszal rendkívül hullámzóan teljesítenek, legutóbb hazai pályán kaptak ki a Schalke 04-től 1-0-ra, s öt fordulóval a zárás előtt csak a harmadik helyen állnak a tabellán, hátrányuk három pont az éllovas Wolfsburggal szemben.
A német válogatottal a 2006-os világbajnokságon szövetségi kapitányként bronzérmet szerzett Klinsmann tíz hónapig ült a Bayern kispadján, a szerződése eredetileg 2010 júniusáig szólt.
Utódja, Heynckes 18 év után tér vissza a klubhoz, 1987 és 1991 között egyszer már irányította a gárdát.
A klub vezetői sajtóérekezletet tartottak a délután folyamán, melyen mind Karl-Heinz Rummenigge elnök, mind Uli Hoeness menedzser úgy értékelt, hogy az elmúlt hetek vereségei, a Bajnokok Ligájából, illetve a német kupából történt kiesés után immár tarthatatlanná vált a helyzet, s elérkezett addig a pontig, amikor Klinsmann-nal szemben már nem lehetett további türelmet tanúsítani.
A mostaninál szebb eredményekhez szokott patinás müncheni együttes vezetői úgy vélték: az elmúlt hetek mérkőzései nyomán egyre nyilvánvalóbbá vált, hogy a csapat olyan pszichológiai korlátokkal küszködik, amelyeket remény szerint már csakis egy új edző irányításával lehet megszüntetni. Uli Hoeness szerint nem a fizikai, hanem a pszichikai erővel volt a baj, s ezért döntöttek a 44 éves Jürgen Klinsmann szerződésének felbontása mellett. Az elnök és a menedzser egyformán a Barcelonától elszenvedett 4-0-ás vereséget nevezte a fordulópontnak, utalva arra: az edző menesztése komolyan először ekkor merült fel. Kiemelték azt is, hogy a csapat a jelenlegi szezonban egyetlen egyszer sem állt a tabella élén, s minden sorsdöntő mérkőzését elvesztette, így a Wolfsburg, a Hamburg és a Hertha, továbbá a német kupában a Bayer Leverkusen ellen is.
Második indokként a vezetők a közönség és az edző megromlott viszonyát említették. Ennek kapcsán arra utaltak, hogy a szurkolók immár hetek óta Klinsmann távozását követelték, amire - hangoztatták - még nem volt példa a Bayern München történetében. Karl-Heinz Rummenigge döntőnek nevezte, hogy a Bayern-szurkolók véleményét nem hagyhatták figyelmen kívül.
A csapat vezetői elutasították azokat a vélekedéseket, amelyek szerint őket is felelősség terheli a csapatot mindössze 10 hónapig edző, hivatalát ugyanakkor annak idején " forradalminak" mondott, s az elnökség által jóváhagyott változásokkal elfoglaló Jürgen Klinsmann kudarcáért. Úgy vélték, hogy Klinsmann koncepciója alapjában véve jó volt, de azt nem kísérték eredmények. Utaltak arra, hogy a - volt - tréner által bevezetett újításokra, mindenekelőtt a nem kis költséggel létrehozott, úgynevezett teljesítményközpontra továbbra is támaszkodni kívánnak.
Szakértők szerint a döntés mögött ugyanakkor anyagi megfontolások is álltak. A vezetők úgy értékelték, hogy a bajnoki cím - s ezzel együtt a Bajnokok Ligájában való szereplés - immár csakis egy új edző irányításával érhető el, különös tekintettel arra, hogy a mostani kiesés jelentős pénzügyi veszteségekhez, s hasonlóan jelentős tekintélyvesztéshez vezetett.
Rummenigge és Hoeness egyformán azt hangoztatta, hogy az új edző, Jupp Heynckes kinevezése csak ideiglenes, és csupán a hátra lévő 5 mérkőzésre szól. Mindketten azt állították, hogy a jövőt illetően más szakemberekkel egyelőre nem léptek kapcsolatba. A sajtó azonban az Arsenal jelenlegi edzőjét, a francia Arséne Wengert, a korábban a Barcelonát irányító holland Frank Rijkaardot, az Intertől a tavalyi idényzáráskor elköszönt olasz Roberto Mancinit és a Stuttgartot korábban sikerre vezető német Armin Veh-t említette azok között, akik ősztől a Bayern kispadjára ülhetnek.