Az a jamaicai síkfutás...

Nesta Carter, Michael Frater, Yohan Blake, Usain Bolt... A 4x100 legújabb nagy négyese. Mint köztudomású, a jamaicai férfiváltó 37,04 másodpercre javította azt a világcsúcsot, amelyet a karibi kvartett tartott 2008 óta, amikor (nem mellesleg) Carter helyén Asafa Powell futott.

Jamaica ebben a számban harmadszor iratkozott fel a rekordlistára, a 4x100-on tizenöt olimpiai és nyolc világbajnoki aranyat szerző Egyesült Államok stafétái összesen tizenhatszor szárnyalták túl az aktuális csúcsot.

A jamaicai férfiváltó világrekorddal nyerte meg a 4x100 métert
Nesta Carter (L), Michael Frater (2nd L), Yohan Blake and Usain Bolt (R) of Jamaica celebrate winning their men's 4x100 metres relay final at the IAAF World Athletics Championships in Daegu September 4, 2011. Jamaica set a new world record with a time of 37.04 seconds. REUTERS/Kai Pfaffenbach (SOUTH KOREA - Tags: SPORT ATHLETICS IMAGE OF THE DAY TOP PICTURE)

Bolt és társasága most, a 4x100 jövőre ünnepel: a legendás szám a londoni ötkarikás játékokon lesz száz éves. Első hivatalos világversenyét 1912-ben, a stockholmi olimpián a németek nyerték (42,3), és a továbbiakban is ők maradtak az amerikaiak legnagyobb ellenfelei. Aztán az USA futói fokozatosan átvették a vezető szerepet (bár a „nyugatnémet” Armin Hary és három társa megtréfálta őket a római olimpián): a tengerentúliak 1932 és 1964 között hatszor javítottak világcsúcsot. Negyven másodperc alá 1936-ban, 39 alá 1967-ben szorították az eredményt.

A sokáig mindenekelőtt Bob Marley-ról ismert Jamaica atlétái először az 1968-as mexikói olimpián vették fel a versenyt a „nagy testvérrel”, sőt az Errol Stewart, Michael Fray, Clifton Forbes, Lennox Miller kvartett az előfutamok során kétszer is világrekordot ért el. Ám végül az „amcsik” futottak be... A döntőben a Charlie Greene, Mel Pender, Ronnie Smith, Jim Hines négyes helyreállította a rendet, és visszavette a világcsúcsot (38,24).

Az amerikai hegemónia később tört meg, sőt: egy bizonyos Frederick Carlton Lewis – röviden: Carl Lewis – berobbanása még nagyobb fölényt eredményezett. Az „alabamai expressz” karrierje 1979-ben kezdődött, és a „gyorsvonat” négy évvel később, az első atlétikai vb-n már tagja volt annak a „szerelvénynek”, amely a világon először tette meg 38 másodpercen belül a 4x100 métert (37,86). Egy évvel később, a Los Angeles-i olimpián tovább javított az újból aranyérmes amerikai váltó (melyben az összesen kilenc ötkarikás és nyolc vb-aranyat szerző Lewis, valamint a szintén nem különösebben lassú Calvin Smith Helsinkiben és L. A.-ben is szerepelt).

Hogy Lewis mennyire megelőzte a korát, arra jellemző: azt a világcsúcsot (37,40), amelyet az 1992-es barcelonai játékokon ért el a Michael Marsh, Leroy Burrell, Dennis Mitchell, Lewis négyes csak tizenhat évvel később, Pekingben tudta felülmúlni a Bolt & Co. (37,10).

Jamaica jelenkori emblémái Teguban sem bicegtek, és ha a karibi négyes (ötös) tagjainak életkorát nézzük – Frater (és Powell) 28, Carter és Bolt egyaránt 25, Blake 22 éves –, biztosak lehetünk benne: sokszor száguld még a karibi „TGV”.

Hogy a világcsúcs meddig él, s hogy a kvartetté marad-e? Azt csupán a megbízható (idő)jósok tudják; már, ha vannak ilyenek...

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.