Alberto Contador is lebukott
A kölni laboratórium munkatársai klenbuterolra leltek az idei francia körverseny július 21-i pihenőnapján levett vizeletmintában. (A viadal legnehezebb, pireneusi szakaszainak egyikét rendezték a következő napon.)
A Nemzetközi Kerékpáros Szövetség azonnal felfüggesztette a spanyol sportoló versenyzői engedélyét, ám a szervezet közleményében leszögezte: az elemzés olyan kis mennyiségű anyagot mutatott ki, amilyet a szakembereknek észre sem kellett volna venniük. A sportági federáció messzemenően szokatlan reakciója nem egyedülálló a szervezet történetében. A hétszeres Tour-győztes Lance Armstrong is minden hasonló esetben számíthatott a szövetség támogatására. Igaz, akadt rá példa, hogy - magánemberként - százezer dollárral segítette a szervezetet.
Contador nem először kerül bajba pályafutása során. Korábban Eufemiano Fuentes, a hírhedt doppingdoktor ügyében is felvetődött a neve, ám akkor megúszta a büntetést. A bringás menedzsmentje ezúttal is előállt a megfelelőnek vélt magyarázattal: a stáb szakemberekkel egyeztetett, akik egybehangzóan állítják, hogy mivel Contadort a francia körversenyen többször is ellenőrizték, a tiltott szert pedig kis mennyiségben mutatták ki, így az anyag gyakorlatilag csak valamilyen fertőzött étellel kerülhetett a szervezetébe.
Egészen eltérő véleményen van Bakanek György doppingszakértő, aki úgy véli, hogy az anabolikus hatású szer a - tudomány jelenlegi állása szerint - tiltott teljesítményfokozásra szolgál, és e célból kerülhet a versenyző szervezetébe. Egyébiránt a szakember megjegyezte, hogy a kerékpársportban aligha kell komolyabb vizsgálatot folytatni afelől, hogy a klasszisok közül ki doppingol és ki nem, ugyanis tiltott szerek használata nélkül lehetetlen az első ötven közé kerülni. „Mindössze azon múlik, hogy lebukik-e a sportoló, hogy mennyi pénze van. Ha olyan szert tud vásárolni, amely még nem szerepel a laborok adatbázisában, kicsúszik az ellenőrök kezei közül."
Mindenesetre a spanyol kerekes tegnapi rendkívüli sajtótájékoztatóján leszögezte: nem bűnös, és a Nemzetközi Kerékpáros Szövetség hibázott, amikor fölfügesztette versenyzői engedélyét.