Úszó erőd
Márpedig Hosszú Katinka arról beszélt, hogy nem sikerült a formaidőzítése, s ennek tulajdonítható, hogy „csupán” a 200 m vegyes díjátadási ceremóniáján állhatott fel a dobogó tetejére. Igaz, a klasszisnak tényleg szokatlan lehetett az efféle „eredménytelenség”, elvégre a nyári barcelonai vb-n két aranyat szerzett, a rövid pályás Világ Kupa-sorozatban pedig annyi nemesfémet gyűjtött, amennyi átlagos forgalmat bonyolító zálogházakban sem fordul meg. Hosszú hangulata azért hétfőre sokat javult, legalábbis erről tanúskodott Shane Tusup edző és férj Twitterre feltöltött képe: a fotón a feleség a billundi legóváros repülőtérre kihelyezett minijátszóterén mókázott.
Nem volt oka a bánkódásra Kiss László szövetségi kapitánynak sem. Annak ellenére sem, hogy a küldöttség elmaradt saját várakozásaitól, hiszen a szakvezető hat elsőséget irányzott elő a herningi eseményre. A különítmény végül öt arany-, három ezüst- és két bronzérmet szerzett, s ezzel a kollekcióval az éremtáblázat második helyét szerezte meg.
Ráadásul kellemes meglepetést szolgáltatott, hogy Gyurta Gergely végképp megérkezett az elitbe. Széles Sándor tréner korábban is rendre megemlítette, hogy érdemes figyelni Dániel öccsére, de sokan inkább a mester zsenije előtti tisztelgésből, semmint meggyőződésből bólogattak szavaira. Csakhogy Széles nyilván azért az, aki, mert ritkán téved: a kisebbik Gyurta parádés produkcióval verte tönkre a mezőnyt. Egyúttal jelezte, hogy érdemes számolni vele.
Ugyanezt bizonyította Cseh László egy dekádon át minden világversenyen. A huszonnyolc éves világbajnok, olimpiai ezüst- és bronzérmes úszóval 2003 óta először fordult elő, hogy nem szerzett medált világversenyen. Akárcsak Barcelonában, ezúttal is mentális gondokra panaszkodott. Az eset különlegessége, hogy mostanában korántsem akkora a teher a vállán, mint korábban. Hosszú éveken át nagy volt rajta a presszió: ha nem léphet dobogóra, a magyar csapat érmes helyezés nélkül marad. Ám akkoriban nem volt lelki problémája... Azaz mindenekelőtt önmagával kell megküzdenie. Ha ezt a meccset megnyeri, szinte biztosan áll még a pódiumon.
Miként megannyi társa: a magyar úszósport ugyanis elit sportolókban igencsak gazdagnak mutatkozik. A fölöttébb látványos, 4×50 m-es, „vegyes” vegyes versenyben, amelyben két nő és két férfi alkotja a stafétát, honfitársaink a Cseh, Gyurta Dániel, Hosszú, Verrasztó Evelyn összeállításban léptek fel. E négyes is bizonyíték a válogatott erejére, amelyet alátámaszt a valamennyi döntős és középdöntős helyezést értékelő ponttáblázat, amelyen a csapat negyedik lett. Megelőzte a brit, a francia vagy a dán alakulatot is, méghozzá úgy, hogy Jakabos Zsuzsannát és Kapás Boglárkát sérülés, illetve betegség miatt nélkülözte.
Nem szólva arról, hogy Hosszúnak, ugyebár, nem sikerült a tempírozás...