Nincs több karibi alibi
A szerző táblázatot is mellékelt a szöveghez, amelyből kiderül: a helyi doppingellenes szervezet egyáltalán nem végzett vizsgálatot január ban, márciusban és júliusban... A szakértő éppen azért távozott posztjáról, mert nem tudta meggyőzni a kormány vezetőit: komolyabban kell venniük az antidopping programot. Meglehet, az illetékesek hanyagságának az eredménye, hogy a nyáron olyan klasszisok buktak le, mint Asafa Powell, Veronica Campbell-Brown vagy Sherone Simpson.
Akárhogyan is, a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) gyorsan reagált a fejleményekre. A szervezet figyelmeztette a jamaicai kormányt, hogy vizsgálja felül saját doppingellenőrző szisztémáját. Amennyiben a szigetország nem tesz eleget a kérésnek, szankciók várhatnak rá. A legsúlyosabb büntetés az, hogy sportolóit kizárják akár az olimpiáról is.
„Igyekszünk az ehhez hasonló ügyeket az érintett ország helyi doppingellenes szervezetével közösen megoldani – idézi a Telegraph című brit lap David Howmant, a WADA általános igazgatóját. – Ám ha nem történik érdemi előrelépés, kérvényezhetjük, hogy az ország sportolóit bizonyos eseményekre ne engedjék nevezni. Jelentést teszünk az illetékes szervezeteknek, amelyek eldöntik, milyen konkrét szankcióval élnek az adott helyzetben.”
– Ez természetesen nem jelenti azt, hogy például a jamaicai futókat már holnap nem engedik rajthoz állni az atlétikai viadalokon, de nagyon erős figyelmeztetést kapott az ország – válaszolta kérdésünkre Tiszeker Ágnes. A Magyar Antidopping Csoport vezetője hozzátette: – A WADA kétévente auditálja a helyi szervezeteket. A vizsgálat keretében minden jogszabályt elemez, adatokat kér a doppingtesztek számáról, értékeli a mintavételi eljárást, pontozza a részleteket. Az osztályzat alapján Magyarország az első kategóriába kapott besorolást.
Jamaica nem.
Tiszeker vonatkozó felvetésünkre azt felelte: nem emlékszik olyan esetre, hogy a WADA a legsúlyosabb szankciót alkalmazta volna. Ennek legfőbb oka az: az érintett országok összekapták magukat, miután „sárga lapot” kaptak, így nem volt szükség a beavatkozásra.
Mint mondja: – Ma már természetes, hogy éppen olyan szigorúan kontrollálják a doppingellenes programért felelős nemzeti szervezeteket, ahogyan a sportolókat ellenőrzik.