Szúrópróba

„Pénzt csinálunk majd a vívásból” – közölte Aliser Uszmanov, a nemzetközi szövetség elnöke. A hozzászólást akár a tréfarovatban is elhelyezhetnénk, tekintettel arra, hogy a sportágat nem a futball és a hollywoodi mozi között jegyzik a szórakoztatóipari szekcióban.

Ám illik óvatosan értékelni az orosz üzletember kommentjét, elvégre Uszmanov – a Forbes magazin rangsora szerint – a földkerekség harmincnegyedik leggazdagabb embere, azaz profitügyben ritkán téved.

A ma kezdődő budapesti világbajnokság bizonyíthatja, hogy a sportág úton van a globális népszerűség és a televíziós eladhatóság felé. A londoni olimpia már jelezte, hogy a bázis mind szélesebb: négy földrész képviselői nyertek érmet. Aranymedál jutott Amerikába, Ázsiába és Európába egyaránt. Ráadásul a tengerentúli sikert nem az Egyesült Államok versenyzője, hanem a venezuelai válogatott tagja érte el... A vívótörténelem akár ismételheti is önmagát, mivel az integrált – azaz parasportolókat is felvonultató – eseményen százhat ország mintegy ezer sportolója vesz részt. Az utóbbi évtizedek világkarrierjét szépen mutatja, hogy az 1991-es magyarországi megméretésen még csupán félszáz nemzet képviselői léptek pástra. Azt pedig a múlt évi ötkarikás játékok eredményei jelzik, hogy nem csupán amolyan szabadkártyás outsiderekkel bővült a létszám.

Minden fegyvernem megannyi extraklasszist vonultat föl, s e körben több magyar vívó is föllelhető. Például a sportág jelenkori emblémája, Szilágyi Áron. Az olimpiai bajnok versenyzőn nagy a teher: sokat tehet a vb sikeréért. Ennek az az oka, hogy az első „döntős” napon lép fel, s jó szereplése kedvező lehet a nézőszámra is. Ha Szilágyi finalista lenne, meglehet, már szerdán megtelne a Syma-csarnok.

Persze szó sincs arról, hogy „egytagú” volna a magyar válogatott. A párbajtőröző Szász Emese vagy Boczkó Gábor éppúgy a csúcsra érhet, mint a csapatok. Mármint az együttesek többsége, mert a hagyományosan lyukas szakágban, a férfi tőrözőkében az esély a nullához közelít.

Jóval több sansz van arra, hogy a közvetítések világszínvonalúak lesznek. Erre biztosíték Héder Barna és stábja: a garnitúra több olimpián felelt a tévés adásért, s jó néhány újítás is a nevéhez fűződik. Igaz, azt nem e „csapat” találta ki, hogy ne vasárnap, hanem hétfő legyen a verseny zárónapja. A nemzetközi szövetség, az Eurosport, valamint a naptár döntött: az elöljárók az ideális időpontot keresték, s a zsúfolt programban az úszás és az atlétika csúcseseménye közé illesztették a vívóversenyt.

A tempírozás csöppet sem zaklatta fel azt a háromszázötven orosz trénert, akit Uszmanov elnök repít Budapestre, mintegy jutalmul áldozatos munkájukért. Ha valaki, akkor Uszmanov tudja: be kell fektetnie, ha pénzt akar csinálni.

Különbségek azért vannak: a vendéglátók például e héten a képzés helyett inkább a nemesfémekbe invesztálnának.

Keret és menetrend

A magyar válogatott. Férfiak. Kard: Gáll Csaba (csak csapatban szerepel), Gémesi Csanád, Iliász Nikolász, Szatmári András (csak egyéniben lép pástra), Szilágyi Áron. Párbajtőr: Boczkó Gábor, Imre Géza, Rédli András, Szényi Péter. Tőr: Gátai Róbert, Szabados Gábor, Szabados Kristóf, Széki Bence. Nők. Kard: Benkó Réka, Márton Anna, Várhelyi Anna, Varga Dóra. Párbajtőr: Antal Edina, Budai Dorina, Révész Julianna, Szász Emese. Tőr: Knapek Edina, Mohamed Aida, Varga Gabriella, Varga Katalin.

A program. Augusztus 5–6.: selejtezők. Augusztus 7.: női tőr és férfi kard egyéni. Augusztus 8.: női és férfi párbajtőr egyéni. Augusztus 9.: férfi tőr és női kard egyéni. Augusztus 10.: női tőr- és férfi kardcsapat. Augusztus 11.: női és férfi párbajtőrcsapat. Augusztus 12.: férfi tőr- és női kardcsapat.

 

Szilágyi Áron (jobbra), a sportág jelenkori emblémája
Szilágyi Áron (jobbra), a sportág jelenkori emblémája
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.