Hosszú messze, magasan
Például a hölgyek 1500-as selejtezőjében, ahol Kapás Boglárka ott folytatta, ahol egy nappal korábban 400-on abbahagyta: 16:02,58-as országos rekorddal megnyerte futamát, s ezzel összesítésben az ötödik időt produkálva került a fináléba. A második helyen kiharcolta a továbbjutást a kvalifikációból 100 m háton Hosszú is (59,40 mp, nem mellékesen magyar csúcs), de amint kikászálódott a medencéből, jelezte: csak tréningezett egy jót, mert az esti programban inkább a 200 vegyesre összpontosít, úgyhogy visszalép ettől a versenytől. Kevésbé volt sikeres Cseh László: délután, a 100 m hát középdöntőjében kerek 54 másodperc alatt ért célba, s ez kevés volt a legjobb nyolc közé jutáshoz; a mezőny tizenharmadik eredményét tudhatta a magáénak.
Megnéztük még, hogy a tizenhat éves litván Ruta Meilutyte – aki a tavalyi, londoni olimpián már aranyérmes lett – az égnek emeli karját, miután a 100 m női mell középdöntőjében 1:04,35-tel a vb első világcsúcsát repesztette, s nemkülönben azt, hogy az esemény legnagyobb érdeklődéssel várt számai közül a férfiak 200 m-es gyorsúszásában az orosz Danila Izotov még az amerikai supermannél, Ryan Lochte-nál is sebesebben tempózik, így övé lesz a 4-es pálya a mai döntőben.
És akkor jött Hosszú. De nemcsak jött, hanem bámulatosan meggyőző teljesítménnyel nyert is. Ritkán látni akkora fölényt, mint amilyennel a huszonnégy éves bajai lány – számít most a képzavar? – állva hagyta a mezőnyt: a rajtot követően az élre evezett, s a pozíciót habkönnyen megőrizte a célba érésig. Az első, pillangón megtett félszáz méter után még világrekordon belüli részidőt mutatott a nagytábla, s bár a korszakos eredmény végül elmaradt, kit érdekelt ez... Mindvégig a lábát nézték a többiek, s amikor 2:07,92-nél megérintette a falat, azt láthatta, hogy a második helyen beérkező ausztrál Couttsra majdnem másfél másodpercet, a másik magyar indulóra, a dicséretesen hatodikként végző Jakabos Zsuzsannára pedig három másodpercet vert.
A vb-n az összesen hat számban startoló Hosszú saját második, a magyar úszósport huszonegyedik aranyát szerezte, s csak azért nem zendítettünk rá Szécsi Pál örökbecsűjére, az „Én édes Katinkám”-ra, mert még késő este is akadt magyar vonatkozású esemény a Montjuic-hegyen.
És azt is széles mosollyal nézhettük az elejétől majdnem a végéig, hiszen a női pólóválogatott nemcsak eredményesen, hanem a meccs nagy részében kifejezetten látványosan játszva süllyesztette el a formán kívüli holland csapatot. Noha az első gólt a rivális szerezte, ezzel jó időre ki is fújt: a folytatásban az történt a medencében, amit Merész András játékosai akartak. A pazar produkció nyomán már a nyitónegyed végén 5:1 volt az állás, a második nyolc perc múltán pedig 7:1 úgy, hogy a finom kezű Keszthelyi Rita négyszer szomorította el a vetélytárs kapusát. A harmadik labdára úszást követően valamelyest alábbhagyott a lelkesedés, de néhány távoli holland gól is annyit jelentett csupán, hogy 9:4-re „felzárkózott” az ellenfél, ám a befejező felvonásban szépen ráijesztett a magyar együttesre: 9:7-nél veszélyes közelségbe került. Ám nem egészen két perccel a vége előtt Menczinger a hálóba bombázott (10:7), s ezzel a legfőbb kérdés eldőlt: a végül is 11:7-re győztes magyar válogatott bejutott a csütörtöki elődöntőbe. Hogy ott kivel találkozik, azt lapzártakor még nem lehetett tudni: az amerikai–spanyol mérkőzés sötét este kezdődött a Picornel-uszodában.
ÚSZÁS. Férfiak. 100 m mell: 1. Christian Sprenger (ausztrál) 58,79, 2. Van der Burgh (dél-afrikai) 58,97, 3. Lima (brazil) 59,65. 50 m pillangó: 1. Cesar Cielo Filho (brazil) 23,01, 2. Godsoe (amerikai) 23,05, 3. Bousquet (francia) 23,11. Nők. 100 m pillangó: 1. Sarah Sjöström (svéd) 56,63, 2. Coutts (ausztrál) 56,97, 3. Vollmer (amerikai) 57,24. 200 m vegyes: 1. Hosszú Katinka 2:07,92, 2. Coutts (ausztrál) 2:09,39, 3. Belmonte Garcia (spanyol) 2:09,45, ...6. Jakabos Zsuzsanna 2:10,95.
VÍZILABDA. Nők. Negyeddöntő: Magyarország–Hollandia 11:7, Oroszország–Kanada 17:9, Ausztrália–Görögország 9:5, Egyesült Államok–Spanyolország (lapzárta után). Férfiak. Nyolcaddöntő: Ausztrália–Németország 8:4 (még nem közölt eredmény).
Posztról posztra
Gyárfás Tamás alelnököt bízta meg a Nemzetközi Úszó Szövetség új összetételű vezető testülete a szervezet kommunikációs tevékenységének irányításával, s a magyar szövetség vezetője a sportág fejlődéséért felelős bizottságba is bekerült. Kemény Dénes az edzői bizottságnak, Salamon Ferenc a mastersbizottságnak, míg Csurka Gergely a médiabizottságnak lett a tagja. A vízilabda-bizottságban ugyanakkor nem lesz magyar képviselő, mivel a Martin György helyére jelölt, háromszoros olimpiai bajnok Molnár Tamást nem választották be a sportági vezérkarba.