Hosszú messze, magasan

Fészkelődtünk már rendesen, mire a barcelonai vizes világbajnokságon a hétfői versenyprogram zárásaként végre fölsorakoztak a női 200 méteres vegyes úszás döntőjének szereplői, pedig Hosszú Katinka és Jakabos Zsuzsanna csobbanása előtt is akadt látnivaló bőséggel, már délelőttől fogva.

Például a hölgyek 1500-as selejtezőjében, ahol Kapás Boglárka ott folytatta, ahol egy nappal korábban 400-on abbahagyta: 16:02,58-as országos rekorddal megnyerte futamát, s ezzel összesítésben az ötödik időt produkálva került a fináléba. A második helyen kiharcolta a továbbjutást a kvalifikációból 100 m háton Hosszú is (59,40 mp, nem mellékesen magyar csúcs), de amint kikászálódott a medencéből, jelezte: csak tréningezett egy jót, mert az esti programban inkább a 200 vegyesre összpontosít, úgyhogy visszalép ettől a versenytől. Kevésbé volt sikeres Cseh László: délután, a 100 m hát középdöntőjében kerek 54 másodperc alatt ért célba, s ez kevés volt a legjobb nyolc közé jutáshoz; a mezőny tizenharmadik eredményét tudhatta a magáénak.

Megnéztük még, hogy a tizenhat éves litván Ruta Meilutyte – aki a tavalyi, londoni olimpián már aranyérmes lett – az égnek emeli karját, miután a 100 m női mell középdöntőjében 1:04,35-tel a vb első világcsúcsát repesztette, s nemkülönben azt, hogy az esemény legnagyobb érdeklődéssel várt számai közül a férfiak 200 m-es gyorsúszásában az orosz Danila Izotov még az amerikai supermannél, Ryan Lochte-nál is sebesebben tempózik, így övé lesz a 4-es pálya a mai döntőben.

És akkor jött Hosszú. De nemcsak jött, hanem bámulatosan meggyőző teljesítménnyel nyert is. Ritkán látni akkora fölényt, mint amilyennel a huszonnégy éves bajai lány – számít most a képzavar? – állva hagyta a mezőnyt: a rajtot követően az élre evezett, s a pozíciót habkönnyen megőrizte a célba érésig. Az első, pillangón megtett félszáz méter után még világrekordon belüli részidőt mutatott a nagytábla, s bár a korszakos eredmény végül elmaradt, kit érdekelt ez... Mindvégig a lábát nézték a többiek, s amikor 2:07,92-nél megérintette a falat, azt láthatta, hogy a második helyen beérkező ausztrál Couttsra majdnem másfél másodpercet, a másik magyar indulóra, a dicséretesen hatodikként végző Jakabos Zsuzsannára pedig három másodpercet vert.

A vb-n az összesen hat számban startoló Hosszú saját második, a magyar úszósport huszonegyedik aranyát szerezte, s csak azért nem zendítettünk rá Szécsi Pál örökbecsűjére, az „Én édes Katinkám”-ra, mert még késő este is akadt magyar vonatkozású esemény a Montjuic-hegyen.

És azt is széles mosollyal nézhettük az elejétől majdnem a végéig, hiszen a női pólóválogatott nemcsak eredményesen, hanem a meccs nagy részében kifejezetten látványosan játszva süllyesztette el a formán kívüli holland csapatot. Noha az első gólt a rivális szerezte, ezzel jó időre ki is fújt: a folytatásban az történt a medencében, amit Merész András játékosai akartak. A pazar produkció nyomán már a nyitónegyed végén 5:1 volt az állás, a második nyolc perc múltán pedig 7:1 úgy, hogy a finom kezű Keszthelyi Rita négyszer szomorította el a vetélytárs kapusát. A harmadik labdára úszást követően valamelyest alábbhagyott a lelkesedés, de néhány távoli holland gól is annyit jelentett csupán, hogy 9:4-re „felzárkózott” az ellenfél, ám a befejező felvonásban szépen ráijesztett a magyar együttesre: 9:7-nél veszélyes közelségbe került. Ám nem egészen két perccel a vége előtt Menczinger a hálóba bombázott (10:7), s ezzel a legfőbb kérdés eldőlt: a végül is 11:7-re győztes magyar válogatott bejutott a csütörtöki elődöntőbe. Hogy ott kivel találkozik, azt lapzártakor még nem lehetett tudni: az amerikai–spanyol mérkőzés sötét este kezdődött a Picornel-uszodában.

ÚSZÁS. Férfiak. 100 m mell: 1. Christian Sprenger (ausztrál) 58,79, 2. Van der Burgh (dél-afrikai) 58,97, 3. Lima (brazil) 59,65. 50 m pillangó: 1. Cesar Cielo Filho (brazil) 23,01, 2. Godsoe (amerikai) 23,05, 3. Bousquet (francia) 23,11. Nők. 100 m pillangó: 1. Sarah Sjöström (svéd) 56,63, 2. Coutts (ausztrál) 56,97, 3. Vollmer (amerikai) 57,24. 200 m vegyes: 1. Hosszú Katinka 2:07,92, 2. Coutts (ausztrál) 2:09,39, 3. Belmonte Garcia (spanyol) 2:09,45, ...6. Jakabos Zsuzsanna 2:10,95.

VÍZILABDA. Nők. Negyeddöntő: Magyarország–Hollandia 11:7, Oroszország–Kanada 17:9, Ausztrália–Görögország 9:5, Egyesült Államok–Spanyolország (lapzárta után). Férfiak. Nyolcaddöntő: Ausztrália–Németország 8:4 (még nem közölt eredmény).

Posztról posztra

Gyárfás Tamás alelnököt bízta meg a Nemzetközi Úszó Szövetség új összetételű vezető testülete a szervezet kommunikációs tevékenységének irányításával, s a magyar szövetség vezetője a sportág fejlődéséért felelős bizottságba is bekerült. Kemény Dénes az edzői bizottságnak, Salamon Ferenc a mastersbizottságnak, míg Csurka Gergely a médiabizottságnak lett a tagja. A vízilabda-bizottságban ugyanakkor nem lesz magyar képviselő, mivel a Martin György helyére jelölt, háromszoros olimpiai bajnok Molnár Tamást nem választották be a sportági vezérkarba.

Nem vegyes érzelmek: Hosszú öröme
Hungary's Katinka Hosszu bites her gold medal at the women's 200m individual medley victory ceremony during the World Swimming Championships at the Sant Jordi arena in Barcelona July 29, 2013. REUTERS/Michael Dalder (SPAIN - Tags: SPORT SWIMMING)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.