Személyi edző?
Malíciával telt hozzászólások szerint csakis ennek köszönhető, hogy honfitársa, az ötvenegy éves Gerardo „Tata” Martino ülhet le a Barcelona kispadjára.
Az biztos: kevesen tettek volna nagy tétet a paraguayi válogatott korábbi szakvezetőjének az érkezésére pénteken este, amikor Tito Vilanova bejelentette, hogy rákos betegsége miatt távozik a posztjáról. A rendkívüli tájékoztató után megannyi edzőt hírbe hoztak az együttessel. Vasárnap LuisEnrique, a csapat korábbi játékosa, a Celta Vigo trénere tűnt a legesélyesebbnek, hétfőn az okozott csöpp zavart, hogyGuus Hiddink váratlanul fölmondott az Anzsi Mahacskala együttesénél. Ám kedd reggelre nem maradt helye a szóbeszédnek: a Barcelona megyegyezett a Newell’s Old Boysszal az idén Libertadores Kupaelődöntőig jutó szakemberrel.
A kinevezés azért okozhatott meglepetést, mert Martino újonc Európában. Ám csak e kontinensen, elvégre Dél-Amerikában az év edzőjének választották 2007-ben. Marcelo Bielsa tanítványaként tartják számon: az argentin edzőkolléga kedvenc játékosainak egyike volt a kilencvenes évek elején a Newell’snél. Olyannyira, hogy a tréner az együttes vezéregyéniségének nevezte, különleges labdarúgónak tartotta. Kiemelte: Martino a legfontosabb helyzetekben is nyugodt tud ma radni.
Ez már csak azért is fontos, mert Barcelonában kizárólag ilyen szituációkkal találkozik majd. A paraguayi csapatot Copa America-döntőig gardírozó trénerrel kapcsolatban éppen ezért vetik fel „európai” tapasztalatlanságát. Csakhogy a Barcelona korábban sem félt kockázatot vállalni. Frank Rijkaard – a holland válogatott irányítása után – egy évadon át dirigálta a Sparta Rotterdamot, mielőtt Katalóniába költözött, Josep Guardiola ugyanennyi ideig edzette a tartalék együttest, mielőtt a „nagyokhoz” igazolt, Tito Vilanova segítőből vált főnökké. A játék szellemiségét illetően egyikük sem okozott csalódást. Ennek kapcsán Jonathan Wilson, a The Guardian szakírója felhívja a figyelmet egy interjúra, amelyet Martino aLa Nacioncímű lapnak adott: a szakvezető azért fakadt ki az újságnak, mert manapság a labdarúgásban nem értékelik az esztétikát.
Ha van hely, ahol emiatt nem lesz oka a panaszra, az az a csapat, amelyben Neymar, Messi, Xavi, Iniesta és Fabregas is játszik. Martinónak szüksége lesz a labdarúgók klasszisára, mert fogadtatása legalábbis vegyes. A barcelonai Sport című lap szerint Rosellnek alaposan meg kell magyaráznia a rizikós döntést, amely egyébként jelzi, mekkora Messi befolyása. Az AS ugyancsak azt emeli ki: a kinevezés jó hír az argentin támadónak.
Martinónak viszont azt kell bizonyítania, hogy nem valamiféle személyi edzőnek szerződtették.