Beadásra várva
Amint arról tegnapi számunkban beszámoltunk, Julio Maglione, a nemzetközi szervezet, a FINA első embere már „megszellőztette”, hogy hazánk is a kandidálók között lesz, ám idehaza csak tegnap lebbent föl a fátyol: a nyolc év múlva esedékes vb-nek – a már 2019-re is ácsingózó
– Dél-Korea, az Egyesült Arab Emírségek, Japán és Kína mellett a Budapest, Balatonfüred tandem is vendéglátója lenne (utóbbi a hosszútávúszás házigazdájaként). A pályamunkának rohamtempóban, nem egészen másfél hónap alatt kell elkészülnie, s a FINA a barcelonai világbajnokság nyitónapján, július 29-én már meg is hozza döntését mindkét vb helyszínét illetően.
Magyarország csak az utóbbi hét évben öt Európa-bajnokságnak (három felnőtt- és két utánpótlás-kontinensviadalnak) adott otthont, ám világbajnokságot még nem rendezhetett. A mostani pályázatra – Gyárfás elmondása szerint – Orbán Viktor kormányfő bólintott rá a múlt héten, amikor fogadta a sportági szakszövetségek képviselőit. A miniszterelnöki igen azt jelenti: a kabinet kifizeti a jelentkezéshez szükséges kétmillió dolláros letéti díjat, garanciát vállal a kéthetes esemény pénzügyi fedezetére, továbbá vállalja, hogy a rajtig felépül egy 16-20 ezer néző befogadására alkalmas fedett uszodakomplexum. A létesítmény a tervek szerint a XIII. kerületben, a Dagály strand és az Erdért-pálya által határolt területen állna, de – amint azt Simicskó István sportért felelős államtitkár hangsúlyozta – „a helyszínen ráérünk akkor gondolkodni, ha már miénk a rendezés”.
A „vizes” világbajnokság öt sportág képviselőinek viadala: az úszók mellett a műugrók, a szinkronúszók, a hosszútávúszók és a vízilabdázók is fellépnek a sportvilág legnagyobb érdeklődésre számot tartó rendezvényeinek egyikén. Utóbbiak nemrégiben megválasztott elnöke, a csapatával korábban három olimpiai bajnoki címet szerző Kemény Dénes úgy véli, „annak számára, aki az uszodában nőtt fel, a hazai világbajnokság lehet élete csúcspontja”. A sportvezető hozzátette: „A vb iránt megnyilvánuló nemzetközi figyelem a magyarországi sportesemények közül talán csak a Forma–1-es futamokéval vethető össze.”
Gyárfásnak – aki a FINA döntéshozó testületének is tagja – meggyőződése, hogy jók az esélyek a győzelemre, hiszen „a 2015-ben rendező Oroszország és a 2017-es házigazda Mexikó után 2019-re szinte biztos befutónak tekinthető Dél-Korea, így a két évvel későbbi világbajnokságot aligha ítélik ismét ázsiai országnak. Márpedig hazánknak kizárólag ázsiai riválisai vannak, úgyhogy ezeket akár megpróbálhatjuk rávenni arra is, hogy vonják vissza jelentkezésüket.”
A tájékoztatón föltett kérdésre, miszerint – amint a korábbi futball Eb-kandidálások alkalmával történt – ismét Magyarország lesz-e az, amely a versenyben lévők közül nem létesítményekkel, hanem makettekkel pályázik, Gyárfás azt felelte: „Ez most is így lesz. Feltéve, hogy a határidőig elkészülnek a makettek.”