Az edzőnek van videója
A szikár történetnek csak látszólag nincs köze a kézilabda Európa-bajnoksághoz: tudniillik Szucsánszki és társai a kilátástalannak tetsző küzdelem végén ugyanúgy majdnem elérték céljukat, mint a botladozó művészetbarát, de aztán mégsem. Jött Katarina Bulatovics, a világ legjobbjainak egyike, bevágott kettőt, és a mínusz hétről egyenlítő magyar válogatott vereséggel folytatta addigi hektikus szereplését.
Bár a győzelemmel – gyakorlatilag – akár már a múlt hét utolsó napján kiharcolható lett volna az elődöntőbe jutás, még semmi nincs veszve. Sőt: amennyiben a társaság a kedd este negyed kilenctől kezdődő „román” meccset sikerrel veszi, az oroszok pedig nem nyernek a spanyolok ellen, már lehet is intézni a víkendre a hotelfoglalást Belgrádba.
De addig lassan a testtel: a reménykedőkével meg a játékosokéval is. Tomori Zsuzsanna például – aki eddigi összteljesítménye alapján az Eb magyar játékosa – érzelmeire hallgatott, amikor sárga lapja után melegebb éghajlatra küldte a cseh bírókat, akik felmutatták az átlövőnek a piros lapot. A közjáték következményeként az európai szövetség egy meccsre (vagyis a románok ellenire) eltiltotta a játékost, és lapzárta idején még nem lehetett tudni, hogy az EHF illetékeseit meghatotta-e a magyar fellebbezés vagy sem.
A délelőtt a Vajdaság legnépszerűbb nemzetiségi lapja, a Magyar Szó szerkesztőségében vendégeskedő együttes négy tagja a kora estét a Spens Arénában töltötte, a többiek inkább a Park Hotel kényelmében edzegettek, erősítettek. Utóbbiak között volt Görbicz Anita is, aki biztatóan lábadozik vírusfertőzéséből, és minden remény megvan rá, hogy ott lehet a pályán a románok ellen.
Ami a hivatalos tréninget illeti, Karl Erik Böhn kapitány egy ideig sajátos foglalkozást tartott, és azt sem az említett kvartettnek. A norvég szakvezető előbb egy fotó-összeállítást, majd egy videofilmet mutatott be a jelen lévő újságíróknak a Montenegró elleni találkozó második félidejéről. Kerülném a sarkos fogalmazást, de a látottakra nincs jobb szó: megdöbbentő volt. A kikockázott képek sokasága egyetlen témára összpontosít: nevezetesen arra, hogy a délszlávok nem egyszer, nem kétszer, hanem szinte az összes magyar támadásnál a hatméteres vonalon belül állnak, vagy éppen csípnek, rúgnak, harapnak, miközben a játékvezetők tétlenül szemlélik az eseményeket.
Böhn úgy véli – alighanem indokoltan –, hogy ez elfogadhatatlan, és alapjaiban rengeti meg egy edző sportágba vetett hitét.
– Fogalmam sincs, hová vezet az, ha egyes csapatok átírhatják a játékszabályokat minden következmény nélkül. Amit a montenegróiak – de hozzáteszem, az első találkozónkon a horvátok is – műveltek, az túlment minden határon. Ezzel együtt elnézést kérek azoktól, akiknek esetleg csalódást okoztam a viselkedésemmel. Röstellem, hogy képtelen voltam higgadt maradni, egy idő után azonban – noha ez a legkevésbé sem jellemző rám – elszakadt a cérna. Ha a kézilabdasport ebbe az irányba halad, akkor meggondolandó, hogy egyáltalán van-e értelme a munkának.
Súlyos szavak, de mégiscsak egy Európa-bajnokság kellős közepén járunk, úgyhogy engedtessék meg félig elviccelni a dolgot: kedves Karl Erik, mi a románok elleni meccstől éppen azt várjuk, hogy bebizonyosodjék, volt értelme az eddig elvégzett munkának.
Középdöntő. I. csoport (Belgrád):
Dánia–Csehország 33:30, Norvégia–Franciaország 30:19, Szerbia–Svédország xx:xx. Az állás: 1. Norvégia 6 pont, 2. Dánia 4, 3. Franciaország 2, 4. Szerbia 2, 5. Svédország 2, 6. Csehország 0.
A mai program. II. csoport (Újvidék): Spanyolország–Oroszország (16.15), Montenegró–Németország (18.15), Magyarország–Románia (20.15).