Horvátokkal Szerbiában
„A társaság kiváló játékosokból áll, akik csúcsformájukban bárkit legyőzhetnek” – nyilatkozta néhány napja Karl Erik Böhn, az együttes újoncainak egyike, aki történetesen a szövetségi kapitány. Azért a norvég tréner gyorsan hozzátette, hogy „ebben a csapatban az elsőtől a tizenhatodik helyig bármi benne van”, s mivel a kijelentés sok kockázatot nem rejt magában, inkább rögzítsük azt: a szövetségi vezetés az első hat hely valamelyikének megszerzését irányozta elő. A nem különösebben fontos, de érdekes adalékok közé tartozik, hogy a renomé helyreállítását Böhn az általa kiválasztott tizenhat játékosból tizenkét olyan kézilabdázóra bízta, aki a 2010-es Eb-kudarcnak is a részese volt, mielőtt azonban már a rajt előtt „szánkra vennénk” a szakvezetőt, ismerjük el: aligha hagyott ki bárkit is, akinek ott lenne a helye a keretben. Mi több: a reményeket erősítheti a tény, miszerint a tizenhatoson belülre kilencen is befértek a Bajnokok Ligája csoportküzdelmeiben parádézó Győr, illetve az ugyanott szintén nagy menetet produkáló FTC játékosai közül. Amennyiben az említettek ott folytatják a nemzetközi színtéren, ahol nemrégiben abbahagyták, nem lesz semmi baj Újvidéken sem...
Ha már a vajdasági helyszín szóba került: a csoportmeccseknek és a középdöntő egyik (remélhetően „magyar”) ágának is otthont adó Spens aréna – amelyben korábban asztalitenisz-világbajnokságot, férfi kosárlabda Eb-t, az idén januárban pedig férfi kézilabda-kontinenstornát is rendeztek – akár hazai pályája lehet a magyar válogatottnak azzal kalkulálva, hogy a honfitárs drukkerek az elkövetkező napokban jelentős számban keresik föl a nyolcezres létesítményt. Azért a „házigazdának” nemcsak barátai, hanem ellenfelei is lesznek a csarnokban, s nem is akárkik. Például – a harmadik csoportmeccsen –azok a spanyolok, akik a tavalyi vb-n, majd az olimpián is a dobogó harmadik fokáig masíroztak, s akiket az Eb (nem is olyan titkos) favoritjainak tartanak. Vagy éppen a németek: noha a szerdai rivális csapatát a múlt héten szinte naponta kellett átalakítani a sorozatos sérülések miatt, a 2011-es vb-selejtező fájó emlékét nehéz egykönnyen elfelejteni. Ráadásul Görbicz Anita, a válogatott lelke és irányítója a ma este negyed kilenckor kezdődő, horvátok elleni találkozótól tart a leginkább, mondván: „Mindig a rajt a legnehezebb.” Ha ehhez hozzátesszük, hogy a déli szomszéd egyedüliként zárta százszázalékos mérleggel az Eb-selejtezőket, miközben a dánokat oda-vissza elintézte, akkor pláne megvan minden ok az óvatosságra.
Böhnnek amúgy saját sorsát illetően nincsenek kétségei: a minapi sajtótájékoztatón elárulta, tisztában van vele, hogy „egy csapatban mindig az edző a legnagyobb idióta”. Magam nem venném a bátorságot, hogy vitába szálljak a nagy tekintélyű mester megfigyeléseivel, ellenben annyit megjegyeznék: annak idején a legendás Kabos Lászlótól arról értesülhettünk, hogy „akinek humora van, az mindent tud”.
Vagyis tekintsünk derűsen Szerbia felé...
Így játszanak
A csoport (Belgrád): Norvégia, Ukrajna, Szerbia, Csehország.
B csoport (Nis): Svédország, Franciaország, Dánia, Macedónia.
C csoport (Újvidék): A magyar válogatott mérkőzései: Horvátország (ma, 20.15), Németország (szerda, 20.15), Spanyolország (péntek, 18.15).
D csoport (Versec): Románia, Montenegró, Oroszország, Izland.
Középdöntő: december 9–13. (Az I. csoportban az A és a B, a II. csoportban a C és a D jelű négyes három-három továbbjutója szerepel.
Elődöntő: december 15.
Döntő: december 16.
Ők tizenhatan
Kapusok: Herr Orsolya, Kiss Éva.
Jobbszélsők: Bódi Bernadett, Kovacsicz Mónika.
Jobbátlövő: Rédei-Soós Viktória.
Irányítók: Görbicz Anita, Kovacsics Anikó, Szucsánszki Zita.
Beállósok: Szabó Valéria, Szamoránsky Piroska.
Balátlövők: Bulath Anita, Klivinyi Kinga, Szekeres Klára, Tomori Zsuzsanna.
Balszélsők: Vérten Orsolya, Vincze Melinda.
Múltidéző
Eb, 2010 (Dánia): 1. Norvégia, 2. Svédország, 3. Románia, 4. Dánia, ... 10. Magyarország.
Vb, 2011 (Brazília): 1. Norvégia, 2. Franciaország, 3. Spanyolország, 4. Dánia (Magyarország nem jutott a 24-es mezőnybe).
Olimpia, 2012 (London): 1. Norvégia, 2. Montenegró, 3. Spanyolország, 4. Dél-Korea.
(Magyarország nem jutott a 12-es mezőnybe).