Federer: 7-es villamos?
A számmisztikát félretéve azonban nem elképzelhetetlen a triplázás, hiszen Federer a tenisztörténelem egyetlen játékosa, aki háromszáz hétnél többet töltött a világranglista élén – a nyáron döntötte meg Sampras 286-os rekordját, s június óta tartó újabb uralkodása éppen most szakadt meg –, és még másodikként sem áll távol tőle a címvédés. Tavalyi világbajnoki sikere óta győzött (hetedszer) Wimbledonban, nyert a madridi kék borításon, Indian Wells rózsaszínű cementjén, Dubai és Cincinnati kemény pályáján, valamint Rotterdam csarnokában.
Igaz, akadtak számára elfogadhatatlan, keserű emlékek is: „csak” ezüst az olimpián, kudarc a US Open negyeddöntőjében Berdychhel szemben, s a napokban hazai pályán, Bázelben elszenvedett a Del Potróval vívott drámai döntőben (4:6, 7:6, 6:7). Az idei mérlege: 68 győzelem, 10 vereség. Ezzel együtt a harmincegy éves „öreg” előretekint: már most készül a januári ausztráliai Grand Slam-tornára, s megcélozta a 2016-os riói olimpiát is...
De ki más győz, ha nem Roger király? Az új évezredben elsőként a brazil Kuerten, aztán kétszer az ausztrál Hewitt volt a világbajnok, majd jött Federer, aki csak alkalmanként engedett mást a terített asztal közelébe: 2005-ben az argentin Nalbandian, 2008-ban a szerb Djokovics, egy évvel később pedig az orosz Davigyenko volt az évzáró mesterverseny nyertese.
Közülük csak Djokovics lesz ott a mostani csúcstalálkozón. Jó hír számára, hogy – függetlenül a londoni eredményektől – első lesz a 2012-es világranglistán. (Federer 2004 és 2007 között tartó uralkodása óta ő az első teniszező, aki két egymást követő esztendőt is az élen zár. Attól persze még messze van, hogy Sampras kilencvenes években közlekedő „hatos villamosát” utolérje...)
Rossz hír viszont, hogy balul sikerült a főpróbája: Párizsban betlizett, így „csak” 70/12-es győzelem/vereség mutatóval érkezik az ATPWorld Tour Finalsre, amelyen – a megszokott teniszritmustól eltérően – csak vasárnap lesznek az elődöntők és jövő hétfőn a döntő. Ennek nem a megbízhatatlan angol időjárás az oka – tető alatt, esőálló csarnokban zajlanak a meccsek magyar idő szerint 13, illetve 19 órától –, hanem az, hogy párosban nem négy, hanem nyolc kettős verseng a világbajnoki címért.
Az egyéni viadalon tavaly korai csillaghullás volt: Djokovics és Nadal a csoportkörben búcsúzott, Murray sérülés miatt visszalépett, s noha a Federer–Ferrer és a Tsonga–Berdych elődöntős párosítás sem lebecsülendő, azért akadt némi hiányérzete a publikumnak. Hogy most mi lesz?
Csak annyi biztos, hogy Federer tizenegyedszer, Djokovics hatodszor, Murray ötödször, Ferrer negyedszer szerepel a mezőnyben, Berdych, Del Potro és a tavalyi finalista Tsonga egyaránt harmadszor lehet a gála részvevője; az egyedüli újonc az egy hónap múlva esedékes budapesti bemutató sztárvendége, Tipszarevics. (A napszemüveges szerb már a múlt évben is belekóstolt a londoni vb légkörébe – a menet közben visszalépő Murray helyetteseként –, saját jogon azonban először próbálhat szerencsét.)
A sorsoláson tisztázódott, hogy ma délután Murray–Berdych, este pedig Djokovics–Tsonga, holnap – a másik csoportban – Federer–Tipszarevics, majd Ferrer–Del Potro mérkőzést rendeznek. S minden napra jut két párosmeccs is. Ezek is kínálnak izgalmat, látványosságot. A többi közt a „nagypapa” korú, harminckilenc esztendős indiai Paes és a szintén nem tinédzser cseh Stepanek társulását; utóbbi az angol fővárosban „gyakorlatozik” a jövő hét végi Davis Kupa-döntőre, amelyre a szintén vb-szereplő Granollers, Lopez spanyol kettős társaságában utazhat majd. A helyszín ismerős lehet: akárcsak Londonban, a cseh fővárosban is az O2 Aréna ad otthont a teniszcsatának.
Cseh remek
A nem hivatalos női tenisz-csapatvilágbajnokság, a Federation Kupa döntőjében, a prágai O2 csarnok 13 800 nézője előtt Csehország megvédte elsőségét, miután Kvitova és Safarova a negyedik mérkőzés után behozhatatlan előnyre tett szert a szerb vendégek ellen (Ivanovics, Jankovics), a párost le sem játszották. Csehország–Szerbia 3:1.