Hazai és vendég portugálok
Ez a felhívás áll a fehérvári futballklub honlapján, jóllehet a büszkeségre nincs különösebb ok, hiszen a Videoton az utóbbi hetek bajnoki mérkőzésein szerény döntetlent ért el a Diósgyőrrel meg a Pakssal szemben, és kikapott a Győrtől. Közben 3-0-ás vereséget szenvedett az Európa Liga nyitófordulójában Belgiumban, s bár a genki meccset úgy kommunikálta Paulo Sousa edző és csapata, hogy az együttes szinte végig versenyben volt vendéglátójával, az igazság az: a három gólon túli ziccerhelyzetek – nem utolsósorban: felső léc és meg nem adott tizenegyes – alapján a kontinentális kupák egyetlen magyar képviselője öt-hat gólos kiütésbe is belefuthatott volna.
Viszont kétségtelen: a Videoton a jelenlegi legjobb „európai” magyar gárda (merthogy több nincs). Sőt a selejtezőkön mindössze egy gólt kapott – a hatból öt mérkőzésen egyet sem –, és olyan vetélytárssal találkozik a 2878-as bajnoki nézőátlagot ma várhatóan megtöbbszöröző Sóstói stadionban, amelynek a neve jól cseng, ám amely már csak ritkán emlékeztet legszebb napjaira. A lisszaboni Sporting nemhogy a Portótól és a Benficától, de még a Bragától is leszakadt, pillanatnyilag pedig csupán a nyolcadik helyen áll hazája bajnokságában. Azaz Fehérváron egy portugál és egy magyar középcsapat (az NB I ötödik helyezettje) rivalizál, s ha van is különbség – nem éppen csekély – a két mezőny színvonala között, a helyzet ezúttal nem teljesen reménytelen.
Annyira azért nem jó, mint a legendás években, amelyek során a Videoton végigverte Európát, és az UEFA Kupa döntőjébe jutott. Noha sokan az 1984/85-ös garnitúrához igyekeznek hasonlítani a mostanit, az egybevetés alaptalan és a régi játékosokkal szemben méltánytalan. Kovács Ferenc edző hajdani garnitúrája a Parc des Princesben vágott be négyet a PSG-nek, kiejtette a Manchester Unitedet, finalistaként a Bernabeu stadionban győzte le a Real Madridot... Hol vagyunk ma ettől? Bölcsebb tehát a mértéktartás, bármennyire magas polcra helyezi is önmagát és együttesét a fehérvári edző-lefejedelem. A tréner annyiban már utolérte csapatával a kontinenst, hogy labdarúgóinak túlnyomó többsége külföldi, igaz, az öreg földrészen – az exsportingos, korábbi 25-szörös portugál válogatott Caneirán kívül – különösebben senkit nem ismernek közülük. (Amúgy Renato Neto is a Sportingtól érkezett Fehérvárra, és Paulo Sousa játékosként szintén szerepelt a zöld-fehér szín-összeállítású lisszaboni együttesben.) Viszont az ellenfél – amely minden visszaesése ellenére elődöntőt vívott az Európa Liga előző évadában... – felvonultat néhány tekintélyes futballistát: többek között az argentin Rojót és Insuát, az orosz Izmajlovot (a spanyol Diego Capel, a brazil Elias, a perui Carrillo hiányzik). A legutóbbi bajnoki mérkőzésen csak két hazai játékos – Rui Patricio kapus és a jobbhátvéd Cedric Soares – kapott helyet az együttesben; meglehet, ennyi portugál ma a Videotonban is lesz. A nemzetközi trend érvényesülését jelzi, hogy – a már említett Caneirán és Renato Netón túl – Bozsovics, Brachi, Vinicius, Stopira, Hector Sanchez, Walter Lee, Mitrovics, Filipe Oliveira vagy a honosított Nemanja Nikolics sem tősgyökeres Fejér megyei polgár...
Jó volna nem csupán a légió létszámában követni a kontinenst. Ma például legalább egy lépést lehetne tenni Európa felé.
Kérdés, kijön-e a lépés.
VIDEOTON SPORTING
Európa Liga-csoportmérkőzés, Székesfehérvár, 19 (tv: Story4, 18.40).
Jv.: Jakobsson (izlandi).
Videoton: Bozsovics – Brachi, Caneira, Vinicius, Stopira – Gyurcsó, Sándor, Mitrovics, Tóth, Filipe Oliveira – Nemanja Nikolics.
Sporting Lisszabon: Rui Patricio – Cedric Soares, Boulahrouz, Rojo, Insua – Gelson Fernandes, Rinaudo, Schaars, Adrien, Izmajlov – Van Wolfswinkel.
Lisszaboni kapcsolat
Magyar csapatok korábbi európai kupamérkőzései a Sportinggal: 1964 (KEK-döntő) Sporting–MTK 3-3, 1-0 1966 (BEK, első forduló) Vasas–Sporting 5-0, 2-0 1975 (UEFA Kupa, második forduló) Vasas–Sporting 3-1, 1-2 1980 (BEK, első forduló) Honvéd–Sporting 2-0, 1-0
EURÓPA LIGA
CSOPORTMÉRKŐZÉSEK, MÁSODIK FORDULÓ
A csoport: Anzsi Mahacskala–Young Boys, Liverpool–Udinese (tv: Digi Sport1, 21). Az állás: 1. Liverpool 3 pont, 2–3. Anzsi, Udinese 1–1 (1-1-es gólkülönbség), 4. Young Boys 0.
B csoport: Academica Coimbra–Hapoel Tel-Aviv, Atletico Madrid–Viktoria Plzen. Az állás: 1. Atletico Madrid 3 (3-0), 2. Coimbra 3 (3-1), 3. Plzen 0 (1-3), 4. Hapoel 0 (0-3).
C csoport: Marseille–AEL Limasszol, Mönchengladbach–Fenerbahcse. Az állás: 1–2. Fenerbahcse, Marseille 1–1 (2-2), 3–4. Limasszol, Mönchengladbach 1–1 (0-0).
D csoport: FC Bruges–Maritimo, Newcastle–Bordeaux. Az állás: 1. Bordeaux 3, 2–3. Maritimo, Newcastle 1–1 (0-0), 4. Bruges 0.
E csoport: Molde–Stuttgart, Steaua–FC Koppenhága. Az állás: 1. Koppenhága 3, 2–3. Steaua, Stuttgart 1–1 (2-2), 4. Molde 0.
F csoport: AIK Stockholm–Dnyepropetrovszk, Eindhoven–Napoli (Digi Sport2, 21). Az állás: 1. Napoli 3 (4-0), 2. Dnyepropetrovszk 3 (2-0), 3. Eindhoven 0 (0-2), 4. AIK 0 (0-4).
G csoport: Videoton–Sporting Lisszabon, FC Basel–Genk. Az állás: 1. Genk 3, 2–3. Basel, Sporting 1–1 (0-0), 4. Videoton 0.
H csoport: Nye csi Baku–Internazionale, Rubin Kazany–Partizan Belgrád. Az állás: 1–2. Inter, Rubin 1–1 (2-2), 3–4. Nye csi, Partizan 1–1 (0-0).
I csoport: Hapoel Kirjat Smona–Lyon, Sparta Prága–Bilbao. Az állás: 1. Lyon 3, 2–3. Bilbao, Hapoel 1–1 (1-1), 4. Sparta 0.
J csoport: Lazio–Maribor, Panathinai-kosz–Tottenham (Digi Sport2, 18.55). Az állás: 1. Maribor 3, 2–3. Lazio, Tottenham 1–1 (0-0), 4. Panathinaikosz 0.
K csoport: Metaliszt Harkov–Rapid Bécs, Rosenborg Trondheim–Leverkusen. Az állás: 1. Rosenborg 3, 2–3. Harkov, Leverkusen 1–1 (0-0), 4. Rapid 0.
L csoport: Hannover–Levante (Digi Sport1, 18.45), Helsingborg–Twente. Az állás: 1. Levante 3, 2–3. Hannover, Twente 1–1 (2-2), 4. Helsingborg 0.