Képben vannak: Videotont mindenkinek?
A Népszabadság azonban úgy tudja: a közmédia még nem mondott le arról, hogy az MTV is sugározza a találkozókat. Ennek nyomán az MTVA kommunikációs osztályához fordultunk. A többi közt arról érdeklődtünk: a Story4 közlése azt jelenti-e, hogy a közmédia nem adja a székesfehérvári együttes mérkőzéseit? Felvetésünkre a következő választ kaptuk: „A Story4 televíziós csatorna valóban megkereste az MTVA-t az említett témában, de a tárgyalások jelen szakaszában nem kívánunk többet mondani.”
Újra felvettük a kapcsolatot a Story4 illetékesével. Sándor András, a csatorna sajtóreferense azt közölte lapunkkal: „A Story4 a jogtulajdonos, így természetesen senkit nem keresett meg az ügyben.” Azaz a csatorna továbbra is készül a csütörtöki közvetítésre, de ez nem zárja ki a párhuzamos sugárzás lehetőségét, amennyiben az MTVA a következő napokban megegyezik a másik féllel.
Ezúttal az információk közötti ellentmondásnak van kisebb jelentősége, csöppet érdekesebb az: miért érdekli a találkozó az MTVA-t? Merthogy a Story4 lefedettsége hetvennégy százalékos, azaz szó sincs arról, hogy kvázi láthatatlan adóra száműznék a magyar csapat nemzetközi találkozóját.
Egyébiránt az elérhetőség kérdése néhány éve került a fókuszba, amikor az akkor még visszafogottan elterjedt Digi Sport először megszerezte a Bajnokok Ligája sugárzási jogait. Az ilyesféle esetek elkerülése miatt a médiatörvény arra kötelezte a Médiatanácsot, hogy készítse el „a társadalom számára kiemelten nagy jelentőséggel bíró események” listáját. E felsorolás már nyilvános, s helyet kaptak benne a futball Európa Liga magyar csapatok részvételével tartott meccsei is. (Urbán Ágnes a Mérték Blogon megjelent dolgozatában felhívja a figyelmet arra, hogy a magyar szabályozás különleges a tekintetben, hogy csupán sporteseményeket emel ki.)
Ráadásul a dokumentum megemlíti például a férfi kosárlabdázók Eurochallenge-sorozatát, ami nem feltétlenül tartja lázban a társadalom tagjainak meghatározó többségét... De a háztartások három negyedében elérhető Story4 esetében egyébként is nehezen indokolható, ha bárki „társadalmi érdekre” hivatkozva tárgyal.
Persze most még csupán a két érintett társaság ügye a megegyezés, de ha majd az említett jogszabályt alkalmazzák, akkor a sportbiznisz pilléreinek egyike furcsa üzenetet kap. A tévés cégek hiába rivalizálnak a jogokért, ha végül az értékes, „magyar” érdekeltségű tartalmak többsége az MTV-nél köt ki.
Különösen azokban az esetekben speciális az eljárás, amelyekben a közmédia nem indul a pályázaton, csupán interveniál. Igaz, egyelőre szó sincs efféle „erődemonstrációról”. Ami biztos: a Story4 közvetít, de nem kezdeményezett, az MTVA tárgyal, s úgy tudja, a Story4 kezdeményezett.