Wimbledon után Wimbledon
Mert az olimpiai tenisztorna, noha azon pénz nem, „csak” dicsőség jár, mindinkább presztízsértékű a milliárdos klasszisok számára – ellentétben például a labdarúgással –, a házigazda pedig az a Wimbledon lesz, ahova 104 esztendő után tér vissza az ötkarikás tenisz, s ahol temérdek terhet vettek a nyakukba a klub gazdái, amikor újra befogadták a sportág olimpiai versenyét.
Leginkább Eddie Seaward tudna e gondokról beszélni, hiszen ő idestova hét esztendeje kel és fekszik azzal a megoldhatatlannak tetsző feladattal, hogy alig húsz nappal a Grand Slam-torna zárása után miként tud majd a „lelakott” gyepből ismét játékra alkalmas füvet varázsolni. A wimbledoni pályák professzora, a klub nyugdíjba készülő tudós gyepszakértője rendes időben egy éven át dédelgetheti, óvhatja birodalmát, hogy a viadal időpontjára kifogástalan állapotban legyen. A szent pázsit karbantartását harminchárom oldalas kézikönyvben rögzítették, és a Sports Turf Research Institute hetventagú fizikus, vegyész, agronómus, biológus és mérnök munkatársa gondoskodik a tudományos háttérről. Ennek ellenére néhány nap intenzív használat után még így is ütött-kopott, megsárgult látványt nyújt a leginkább kitaposott rész. Seaward úr mégis azt ígéri, az olimpián nem lesz gond a pályával. Olyan előnevelt, speciálisan kezelt és nedvesített csírákat kísérleteztek ki, melyek gyorsan nőnek, erősebbek a hagyományos típusnál, így a foghíjak pótlásánál jó szolgálatot tesznek. „A fű azonban fű marad, s ha tapossuk, akkor kopik” – érvel logikusan, azzal a kiegészítéssel: „Csak a látvány szenved csorbát, a talaj minősége nem, a labda a sárgálló felületen is ugyanúgy pattan. Játékos még nem panaszkodott Wimbledonban.”
Az angolok nemcsak a fű kapcsán tanakodtak sokat, hanem a wimbledoni tradíció, a fehér öltözet miatt is, elvégre az olimpiáról nem tilthatók ki a nemzeti színek. Végül a klubtagok elfogadták a szentségtörést, s dűlőre jutottak a NOB uraival abban a kérdésben is, hogy a hagyományosan reklámmentes teniszközpont arculata miként fogadhatja be az ötkarikás rendezéssel járó szponzori feliratokat. Át kellett alakítani a jegyelosztó rendszert, az „ősidők” óta használatos páholybeosztást, a technológiai hátteret; mindent az olimpiai követelményeknek megfelelően, s mindent azonnal, pontosabban húsz nap alatt. Hiszen csütörtökön már sorsolás, szombaton pedig rajt Wimbledonban.
Azt, hogy száznégy esztendő után tér vissza a „szentélybe” az olimpiai tenisz, pontosítani kell, hiszen az 1908-as londoni játékok idején még az 1877 óta szolgáló Worple Road volt Wimbledon otthona, nem pedig a mostani Church Road, ahova 1922-ben költözött át „a bajnokság”. Az angol főváros második olimpiáján (1948) már száműzetésben volt a tenisz, amely ugyan az első újkori játékok programjában is szerepelt, de 1928-tól kikerült a műsorból, s csak 1984-ben rehabilitálták – először bemutató jelleggel –, majd 1988-tól lett újból teljes jogú sportág. A vegyes páros viszont az 1924-es játékok óta most szerepel először ismét a műsoron. Mi, magyarok a kezdetektől fogva ott voltunk a szereplők között, s – hiszik vagy sem – még olimpiai érmet is szereztünk: Tapavicza Momcsilló 1896-ban, Athénban harmadik volt. A Mandula Petra, Marosi Katalin kettős pedig a negyeddöntőig jutott Sydney 2000-es versenyén. Most az egy esztendeje tartó sérüléséből (talán) felépülő Szávay Ágnes és a világrangsor legjobb magyarja, Babos Tímea (66.) képviseli színeinket a 64 versenyzőt felsorakoztató egyéni versenyen és a 32 egységet számláló páros mezőnyben.
Az éremosztásra a sportág legnagyobb klasszisai „jelentkeztek be”. Noha a könnyező Nadal nemrégiben – térdsérülése miatt – kénytelen volt lemondani az élete legnagyobb élményét jelentő spanyol zászlóvivői feladatról, valamint az olimpiai részvételről, a címvédő kivételével a sztárok mind eljöttek Londonba. S valamennyien azt mondják, karrierjük megkoronázása lenne a mostani siker.
Roger Federer esetében feltétlenül igaz ez, hiszen a svájci zseni már minden trófeán és rekordon túl van, csupán az olimpiai egyéni győzelem hiányzik a kollekciójából. Pályafutása során 73 millió dollár versenynyereményt kasszírozott (meg még vagy háromszor annyit a reklámszerződésekből), győzött 17 Grand Slam-tornán (hétszer itt, Wimbledonban), s – az amerikai Andre Agassi és a spanyol Rafael Nadal mellett – ő lehetne a tenisztörténelem harmadik játékosa, aki karrierje során teljesíti Arany Slam-sorozatot, ha a nagy tornák sikereihez az ötkarikás elsőséget is társítani tudná. Negyedszer próbálkozik az olimpián: a 2000-es ausztráliai torna elődöntős helyezése a civil életében hozott babérkoszorút (ekkor ismerte meg későbbi feleségét, a szintén olimpikon Miroslava Vavrinecet); 2004-ben Athénban már a második fordulóban kikapott a cseh Berdychtől; 2008-ban Pekingben Blake állította meg a negyeddöntőben, de Stanislas Wawrinka oldalán párosban a dobogó legmagasabb fokára állhatott; most pedig arra vágyik, hogy egyéni olimpiai győzelmet is ünnepelhessen.
A hölgyeknél az amerikai Serena Williams szintén néhány héten belüli wimbledoni duplázásról álmodozik. A 14-szeres Grand Slam-győztes amerikai játékos párosban már kétszer nyert olimpiai aranyat (testvére, Venus oldalán 2000-ben és 2008-ban), egyéniben azonban nem volt sikere, Pekingben a későbbi győztes Gyementyeva múlta felül a negyeddöntőben. A címvédőtől nem kell tartania: az orosz teniszező 2010-ben visszavonult...
Nyitott kapuk Londonban – mindkét egyéni számban új bajnokot avatnak augusztus 4-én, illetve 5-én.
Családi ügyek
A címvédő – és már Sydney-ben is aranyérmes – női páros (Venus és Serena Williams) mellett az amerikai olimpiai küldöttségben lesz még egy testvérpár, a Pekingben bronzérmes, 11-szeres Grand Slam-bajnok Bryan ikerpár, Bob és Mike. Családi vonal érvényesül a brit teniszpárosnál is, amelyben az idei wimbledoni egyéni finalista Andy Murray és két évvel fiatalabb öccse, Jamie szerepel. A nemrégiben rendezett Grand Slam-torna női döntőse is testvérével alkot párost az olimpián: Angieszka Radwanska partnere a kishúg, Urszula lesz a lengyel csapatban. Ukrajna színeiben pedig a két Bondarenko nővér, Alona és Kateryna vesz részt női párosban a játékokon.