Olimpia: Most még hűvös fogadtatás
A különösen a tévéközvetítésekben drámai hatást keltő üres lelátók elkerülése érdekében a két legsúlyosabban érintett helyszínen, a glasgow-i Hampden Parkban és a cardiffi Millenniumi stadionban lezárják a tribünök legfelső sorait. Nehezen hibáztathatók a nézők, hiszen a walesi főváros egyébként impozáns pályája a nyitóünnepséget megelőzően, július 25-én a brit és az új-zélandi női válogatott összecsapásának a helyszíne lesz...
Annak fényében,milyen elképesztő nemzetközi túljelentkezés mutatkozott meg az olimpiai belépők iránt, megdöbbentő, hogy a következő napokban összesen 300 ezer jegy kerül még piacra, köztük a legfőbb slágerre, a nyitóünnepségre, illetve a vívás, a röplabda, a strandröplabda, az asztalitenisz, a taekwondo és a cselgáncs eseményeire szóló belépők. Sőt: kis kitartással és anyagi áldozattal a legmenőbb atlétikai és úszószámokra sem elképzelhetetlen a bejutás. Az más kérdés, hogy a mindeddig rendkívül szigorúan vett postai kézbesítést figyelembe véve szinte földöntúli logisztikai kihívásnak tűnik ennek a hatalmas kupacnak az eljuttatása, különösen a külföldi érdeklődőkhöz.
Kilenc nappal a nyitány előtt ugyancsak a kapkodás jelének tekinthető, hogy a Lord (Sebastian) Coe vezette szervező testület, a LOCOG felkérte Danny Boyle világhírű rendezőt (Gettómilliomos), hogy fél órával rövidítse le a nyitóünnepség első részét. A másfél órásra tervezett műsor a fényhatások miatt nem kezdődhet 9 óránál előbb, s a rendezők most hirtelen attól tartanak, hogy a második rész, a 204 részvevő nemzet képviselőinek elhúzódó felvonulása miatt az Olimpiai stadion nyolcvanezres közönsége közlekedési nehézségekbe ütközik, lekésve még a hajnali fél háromig üzemelő metrót is.
Akadnak azért jobb hírek is. Az olimpia egyik legismertebb egyénisége, Jusain Bolt mása például hétfőtől a talán legkedveltebb londoni turisztikai attrakció, Madame Tussauds viaszmúzeumában várja rajongóit. Ezt megelőzően, kitűnő reklámfogásként, a legtöbb versenyzőt és sportvezetőt fogadó Heathrow repülőtér 5-ös terminálján helyezték el a jamaicai sprinter életnagyságú mását, és természetesen sok sportszerető nem is hagyta ki az alkalmat, hogy lefotóztassa magát a szuperhős oldalán.
Amúgy – legalábbis jelen állás szerint – Bolt nem tartozik azon atléták közé, akik a szokatlanul hűvös, csapadékos brit nyár elől melegebb égtájakra menekültek. A kínai Liu Hsziang viszont jött, látott, még nem győzött, de már odébbállt. A 29 éves gátfutó, aki a pekingi olimpián összetörte hazai imádói szívét, amikor Achilles-ín-sérülése miatt visszalépett a versenytől, a hét végén ugyanezt tette a Crys tal Palace nemzeti sportközpontban rendezett viadalon. A selejtezőkből továbbjutott, de a döntőről a rossz időre hivatkozva kimentette magát. Ahelyett, hogy a többi kínai versenyzőhöz hasonlóan Leedsben edzőtáborozna, meg sem állt Leverkusenig, és csak az atlétikai számok kezdetére tér viszsza Londonba. Egy brit fiziológus védelmébe vette Liu Hsziangot. Steve Inham megerősítette, hogy a rövid, erőteljes, robbanékony teljesítményt követelő versenyeken – amilyenek a rövidtávú futószámok – az izmoknak melegre van szükségük, mert így összehúzódásuk hatékonyabb.
A brit meteorológusok egyébként felcsillantották a reményt az olimpia aktív és passzív részesei előtt. A legfrissebb műholdas felvételek arra utalnak, hogy a katasztrofális időjárásért felelőssé tett futóáramlás a jövő hét elején hosszú hónapok után végre odébb teszi székhelyét, északabbra vonul, így a Brit-szigetek kikerülnek az állandó esőzéssel járó ciklonok hatása alól. Ha hőhullámra nem is kell számítani, visszatér a normális észak-déli időjárási megosztottság. Ennek jegyében a szigetország déli részén a mostaninál magasabbra kúszik a hőmérő higanyszála, és enyhül a szél is.