Ibériai mínuszok

„Nem konfliktusos tárgyalás volt, sokkal inkább egyeztetés, mert a liga is érdekelt a probléma megoldásában” – így értékelte Miguel Cardenal sportért felelős államtitkár a kormány illetékesei és a spanyol futballklubok képviselői közötti találkozót.

A csapatok borzasztó pénzügyi helyzetét jelzi, hogy az újabb és újabb megszorítócsomagokkal előálló, a gazdasági válsággal birkózó politikai elitnek a labdarúgásra is komoly figyelmet kell fordítania. Persze annak fényében nem meglepő a föltűnő érdeklődés, hogy a társaságok 752 millió euróval tartoznak az államnak...

Ám Cardenal államtitkár azt vetíti előre: a megállapodásnak köszönhetően 2020-ra eltűnik a mínusz.

Kissé árnyalja a képet Jose Maria Gaynak, a barcelonai egyetem oktatójának a tanulmánya: a dolgozat szerint a húsz élvonalbeli klub összadósságameghaladja a 3,5milliárd eurót, a másodosztályban szereplő együttesek tartozása pedig hozzávetőleg félmilliárd euró. Nem csupán a Barcelona és a Real Madrid, de az Atletico Madrid is túllépi a félmilliárd eurós hátralékot. A szörnyű pénzügyi helyzet az oka, hogy a idei bajnokság sztrájkkal kezdődött: a kisebb klubok képtelenek voltak átutalni a bért a játékosoknak, akik nem futballoztak, amíg nem jutottak hozzá járandóságukhoz.

A futballcégek képtelenek saját erőből talpra állni, miközben a kormány ellenzéke éppen ezt javasolja... Már a csapatok adótartozására is úgy derült fény, hogy az Egyesült Baloldal elnevezésű párt képviselőinek egyike írásbeli kérdéssel sürgette a választ. Nem csoda, hogy a kormány amúgy nem sietett felelni a futballpénzeket firtató felvetésekre: az ország gazdasági helyzetét tekintve abszurdum, hogy megsegíti a sportvállalkozásokat, politikai szempontból azonban ultrakockázatos, ha nem teszi ezt.

A kabinet nem vállalhatja fel a konfliktust a világ- és Európa-bajnok válogatottat, a Xavi, Iniesta, Messi trió fémjelezte Barcelonát, a katalánokat is felülmúló Real Madridot és a többi klasszis együttest felvonultató helyi labdarúgás rajongóival.

Ugyanakkor nyilvánvaló, hogy a kluboknak áldozatot kell hozniuk az állami támogatásért cserébe. Biztosan kiépítenek egy monitoringrendszert, amely a csapatok gazdálkodását követi, hogy többé ne termelődjön újra az adósság. Már ha egyáltalán sikerül eltüntetni...

Ettől függetlenül a Barcelonát és a Real Madridot aligha fenyegeti veszély, de a szakértők a többi társaság túlélésének feltételeként emlegetik a televíziós szerződések elveinek felülvizsgálatát. A Valencia, a liga harmadik helyezettje 42 millió eurót kaszszíroz e forrásból, miközben aWigan, az angol bajnokság hátsó régiójának állandó tagja 45 milliót. Ennek egyik oka az, hogy a spanyol óriások kevésbé szolidárisak társaikkal, mint a szigetország elit csapatai.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.