Üzenetek Londonra
Eredményt hirdetett viszont a fedett pályás atlétikai világbajnokság abban, hogy a Népszabadság téli atlétikát kedvelő sportszerkesztői alighanem egy globális kisebbség tagjai: a kamerákra kevesen lehettek kíváncsiak. Úgy látszik, el kell fogadnunk azt a fájdalmas tényt, hogy az atlétika csak négyévenként, a nyári olimpiák főszereplőjeként érdekli az összedrótozott világot.
A múlt hét végén történetesen – ritka eset – nem volt futballrangadó a világszerte nézett élvonalbeli európai bajnokságokban, a televíziós közvetítéseket tekintve az atlétika mégis alulmaradt a rangadómentes futballal, a sokféle sívilágversennyel, a rögbivel, a tenisszel vagy éppen a kerékpárral (Párizs–Nizza) szemben.
Magyarországon két adó között kellett ugrálnia annak, aki követni akarta az isztambuli eseményeket, a többi sok sportcsatorna nem vett tudomást róluk. A köztelevíziók? Az olimpiát kivéve semmilyen atlétikai esemény nem szerepel „a társadalom számára kiemelten nagy jelentőséggel bíró események” nemrég nyilvánosságra hozott hatósági listáján. Tény, hogy ebben nem vagyunk egyedül: a török televízió kivételével nem találtam európai köztelevíziót, amely élőben vagy felvételről közvetített Isztambulból. A német köztévéknek fontosabb volt a sí és a labdarúgó Bundesliga, közvetítésként a brit atlétikai hagyományokra általában figyelő BBC-t sem érdekelte a sportok királynője.
Talán már mindenki a londoni olimpiát várja.
Igen? Akkor itt van néhány Londonnak címzett üzenet Isztambulból.
Holmi 40 ezer dollárért (nagyjából kilencmillió forint, ennyit kap egy fedett pályás világbajnok, a világcsúcs további 50 ezer dollárt ér) Usain Bolt nem fárasztotta magát Isztambullal. Megjelent viszont, és gyengécske rajt után némi hátrányból 6,46-dal megnyerte a 60 métert egy bizonyos Justin Gatlin Amerikából, aki szeretné, hogy Bolt jól megjegyezze a nevét. Gatlin most harmincesztendős. Huszonegy évesen ugyanezzel az idővel nyert fedett pályás világbajnokságot 2003-ban. Egy év múlva Athénban 100-on olimpiai bajnok, 200-on bronzérmes, 2005-ben mindkét távon világbajnok volt. Utána négy év csend és sötétség: dopping, eltiltás. Tizenkilenc hónapja tért vissza, azóta a fiatal Gatlint üldözi. 60 méteren Isztambulban utolérte magát. Időközben Bolt újrafogalmazta a sprintvilágcsúcsokat: 100-on 9,58 (Gatlin legjobbja 9,85), 200-on 19,19 (Gatliné kerek 20 másodperc).
Sprintszámban olimpiai érmet nyerni majdnem könnyebb, mint világklasszisok ellen az amerikai csapatba bekerülni. Ha az utóbbi Gatlinnek sikerül, és összejön egy, talán két döntő is Bolt ellen Londonban: ezek az olimpia csodái lehetnek. (Zárójel. 60 méteren Isztambulban bronzérmes a brit Dwain Chambers. Nyert már aranyat és ezüstöt is fedett pályás világbajnokságon. Chambers ugyancsak hosszú eltiltás után jött vissza, de aligha futhat Londonban: a brit szabályok szigorúbbak, mint az amerikaiak. Akit egyszer eltiltottak, többé nem szerepelhet olimpián...)
Futás, egy távval feljebb: férfi 400 méter Isztambulban. Ilyen még nem volt: a hat indulóból öt karibi futó, a világ területének és népességének másik 90+ százalékát egy cseh atléta, Pavel Maslak képviseli. A bajnok Nery Brenes, Costa Rica, 45,11. Országa első fedett pályás érmét nyeri, és 15 századmásodpercet farag le az amerikai Reynolds 1993-as bajnoki csúcsából.
Szóval, nem minden számban villámgyors a fejlődés. A férfi távolugrás döntője ritka nagy csata: a győztes brazil és az ezüstérmes ausztrál is 8,23-at ugrik, a bronzérmes orosz egy teljes centiméterrel kevesebbet. A 879 centiméteres fedett pályás világcsúcs tulajdonosa 1984 óta – emlékeznek még rá? – Carl Lewis.
Üzenetek Londonnak. Egy kubai lány, Yamilé Aldama 1999-ben világbajnoki ezüstérmet nyer női hármasugrásban. Házat és autót kap a kubai kormánytól. Majd találkozik a Havannában tanuló skót Andrew Doddsszal. Szerelem. Házasság. Londonba költöznek. Gyermekük születik. Eddig jó. Ám a férjet kábítószer-kereskedelem miatt 15 évi börtönre ítélik. Aldama egyedül marad gyerekével, angolul nem beszél, barátai nincsenek, kubai rokonaitól nem akar segítséget kérni, tengődik. De – vezeti a női hármasugrás világranglistáját. Talán világbajnok is lehetne Párizsban 2003-ban, csakhogy nincs ország, amelynek a színeiben versenyezhetne. Kubába nem akar visszamenni, brit útlevelet egyelőre nem kaphat a férje miatt. Vár. Már-már abbahagyja, amikor Szudántól kér és kap útlevelet, ám Londonban él, edz és versenyez. A 2004-es olimpián Szudánnak szerez egy ötödik helyet. A férjét 2009-ben szabadon engedik. Jön a második gyerek. Szudán hozzájárulásával végre brit útlevelet kap. És most, 39 évesen, kétgyerekes anyaként – s immár britként – 14,82-es ugrásával minden idők második legidősebb fedett pályás világbajnoka Isztambulban.
Yamilé Aldama persze Londonra készül. Időközben a brit média egy része kikezdi őt és másokat is, akik brit színekben akarnak indulni az olimpián, de nem britnek vagy nem brit földön születtek. „Plastic Britnek”, „műanyag britnek” hívják őket, de sokan kiállnak mellettük. Ilyen „plastic Brit” Tiffany Porter is, aki Isztambulban ezüstérmes a 60 méteres női gátfutásban. Tiffany Amerikában született és élt, amerikaiként versenyzett, de most már ő a brit női atléták kapitánya. A brit olimpiai miniszter mindenesetre elrendelte, hogy Londonra minden brit versenyzőnek tudnia kell a brit himnuszt. Meglesz.
Eredmények:
Szombat
Férfiak:
60 méter: 1. Gatlin (amerikai), 2. Carter (jamaicai), 3. Chambers (brit).
400 m: 1. Brenes (Costa Rica-i), 2. Pinder (bahamai), 3. Brown (bahamai).
1500 m: 1. Iguider (marokkói), 2. Özbilen (török), 3. Gebremedhin (etióp).
Rúdugrás: 1. Lavillenie (francia), 2. Otto (német), 3. Walker (amerikai).
Távolugrás: 1. Vinicius da Silva (brazil), 2. Frayne (ausztrál), 3. Menkov (orosz).
Nők:
60 méter gát: 1. Pearson (ausztrál), 2. Porter (brit), 3. Talay (fehérorosz).
400 m: 1. Richards-Ross (amerikai), 2. Fedoriva (orosz), 3. Hastings (amerikai).
1500 m: 1. Dibaba (etióp), 2. Selsouli (marokkói), 3. Alptekin (török).
Hármasugrás: 1. Aldama (brit), 2. Ripakova (kazah), 3. Gay (kubai).
Magasugrás: 1. Lowe (amerikai), 2. Di Martino (olasz), 3. Csicserova (orosz).
Súlylökés: 1. Adams (új-zélandi), 2. Osztapcsuk (fehérorosz), 3. Carter (amerikai).
Vasárnap
Férfiak:
60 méter gát: 1. Merritt (amerikai), 2. Liu (kínai), 3. Martinot-Lagarde (francia).
4x400 m-es váltó: 1. Egyesült Államok, 2. Nagy-Britannia, 3. Trinidad és Tobago.
800 m: 1. Aman (etióp), 2. Holusa (cseh), 3. Osagie (brit).
3000 m: 1. Lagat (amerikai), 2. Choge (kenyai), 3. Soi (kenyai).
Hármasugrás: 1. Claye (amerikai), 2. Taylor (amerikai), 3. Adams (orosz).
Magasugrás: 1. Chondrokoukisz (görög), 2. Silnov (orosz), 3. Ukov (orosz).
Nők:
60 méter: 1. Campbell-Brown (jamaicai), 2. Ahoure (elefántcsontparti), 3. Madison (amerikai).
4x400 m-es váltó: 1. Nagy-Britannia, 2. Egyesült Államok, 3. Oroszország.
800 m: 1. Jelimo (kenyai), 2. Lupu (ukrán), 3. Moore (amerikai).
3000 méter: 1. Obiri (kenyai), 2. Defar (etióp), 3. Burka (etióp).
Rúdugrás: 1. Iszinbajeva (orosz), 2. Boslak (francia), 3. Bleasdale (brit).
Távolugrás: 1. Reese (amerikai), 2. DeLoach (amerikai), 3. Proctor (brit).