Pályán kívül is El Clasico
E dermesztő adattal kezdődik a Deloitte könyvvizsgáló cég tanulmánya. Ez a szám önmagában rámutat a kisebb országok labdarúgó-gazdaságának korlátaira: ha a top 20-nál landol az összeg negyede, el lehet képzelni, mennyi marad a kelet-európai sportvállalkozásoknak...
Mindenesetre a rangsor élén az idén is a Real Madrid áll, amely –az aktuális gazdasági környezetben – bámulatos, kilencszázalékos növekedést produkált, így a 2010/2011-es „pénzügyi idényben” 480 millió euró érkezett a számlájára. A királyi gárdát a Barcelona követi a listán: a katalán együttes, főként a Qatar Foundationnel kötött mesés szponzori megállapodásának köszönhetően, a Realnál is nagyobb növekedést produkált, de a végeredményt tekintve még így is elmarad örök riválisától. A harmadik a Manchester United, a további sorrend pedig: Bayern München, Arsenal, Chelsea, Milan.
Az angol liga gazdasági erejét jelzi, hogy az említett trión kívül a top 20 tagja a Liverpool, a Tottenham Hotspur és a Manchester City is. Mi több, a legjobb harmincban további öt szigetországi együttes kap helyet, köztük olyan, Európa futballjában legföljebb statisztaszerepet játszó társaságok, mint a Sunderland vagy a West Ham. A lajstrom legnagyobb meglepetése a Schalke pozíciója: a németek a tizedik helyre ugrottak előre. Új szereplő az elitben a Dortmund, a Valencia és a Napoli.
Fölöttébb érdekesek a bevételi szerkezetet jellemző adatok: a Real Madrid a befolyó pénz 38, a Barcelona 41, a Manchester United 36 százalékát szerzi a televíziós jogdíjakból. Unikum a Bayern München, amely mindössze 22 százalékra számíthat e forrásból, ellenben eurói 56 százaléka a kereskedelmi bevételekből származik. A másik véglet az Internazionale, amely 58 százalékot kasszíroz a tévés szerződéseknek köszönhetően.
A jelentés a feltörekvő piacokat is elemzi. Kiemeli, hogy hiába a brazil futballszenvedély, az óriási rajongói bázis, valamint a dinamikusan növekvő gazdaság, a legnagyobb klubok is legföljebb a top 50-be férnének be. Ennek egyik oka, hogy a nézőszám elmarad a várttól. A „szamba liga” elmúlt évadában átlagban csupán 15 ezren voltak kíváncsiak a meccsekre. Még rosszabb a helyzet Oroszországban: miközben a dúsgazdag oligarchák öntik a pénzt a csapatokba, sorra szerződtetik a klasszisokat, a klubok szerény bevétellel számolhatnak, így jó, ha a 100-as listára felkerülnének...
A Real Madrid és a Barcelona pedig újabb El Clasicót játszhat, ezúttal a pályán kívül. A kérdés az: melyikük éri el előbb az évi félmilliárd eurós bevételt?