Nagy Szava van
A japán női labdarúgó-válogatott csapatkapitánya a múlt évi németországi világbajnokságon a dobogó legfelső fokára vezette társait, egyúttal a torna gólkirálya és legjobb játékosa lett. Ilyen előzmények után szinte természetes, hogy a kobei Leonessában játszó harminchárom éves középpályást választották 2011 legjobb női futballistájának. Személyében először nyerte el ázsiai játékos a címet, amelyet korábban – zsinórban ötször – a brazil Marta mondhatott magáénak.
– Nagyon büszke vagyok rá, s az egész ország is büszkeHomaréra! Ennél jobban nem is kezdődhetett volna az esztendő – idézte a Reuters a FIFA és a France Football közös kitüntetését kommentáló Noda Josihiko kormányfőt. A miniszterelnök szóvivője, Fudzsimura Oszamu pedig – az AP szerint – hozzátette: a női labdarúgó-válogatott reményt adott a szigetországnak a 2011. márciusi szökőárat, illetve a fukusimai atomerőműkatasztrófát követő rendkívül nehéz időszakban.
A zürichi gála, az ott felvonuló futballsztárok nagy hatást tettek a mindössze 164 centi magas, de módfelett agilis, a labdáért kőkeményen megküzdő irányítóra. – Úgy dobogott a szívem, hogy azt hittem, kiugrik a helyéből. Amikor meghallottam a nevemet, remegni kezdtek a lábaim, meg is izzadtam – nyilatkozta Szava, azt sem hallgatva el, hogy izgalmában majdnem elejtette a számára meglepően nehéz serleget. Az Egyesült Államok elleni vb-döntőn nem volt ilyen lámpaláza: a japán válogatott jelentős részben neki köszönheti, hogy előbb döntetlenre mentette a meccset, majd a tizenegyespárbajban legyőzte a korábbi kétszeres világbajnokot.
A tokiói születésű Szava egyébként nagyon jól ismeri az amerikai női futballt. Pályafutása során hat évet játszott az Egyesült Államokban különböző profi csapatokban. – Számomra a mostani kitüntetés még ugyanolyan hihetetlen, amilyen a világbajnoki címünk volt. Óriási megtiszteltetés, hogy része lehetek hazám futballtörténetének – nyilatkozta a 176-szoros válogatott, aki címeres mezben eddig nyolcvan gólt szerzett. Zürichben azt mondta: a csapat és az idén a londoni olimpiai arany a legfontosabb; az másodlagos, hogy egy év múlva esetleg újra ő lesz-e a világ legjobb női futballistája.
A japán női labdarúgás értékét jelzi, hogy a válogatott szakvezetője, Szaszaki Nori lett 2011 edzője. A fair play díj szintén a Japán Labdarúgó Szövetséghez került, miután a szervezet az országot ért szörnyű katasztrófa idején is mindent megtett azért, hogy a női válogatott részt vegyen az óriási közönségsikert arató, telt házakat vonzó világbajnokságon.
A zürichi estére Szava nem véletlenül választotta magának a kimonót. Amellett, hogy a hagyományos viselet eleganciát és tisztaságot tükröz, a középpályás bevallása szerint még egy remek tulajdonsága van. Egyenes járásra kényszerít.
Arról, hogy milyen a cikázó Szava, az amerikai válogatott tudna többet mesélni.