Waterloo Bridge

Sorozatunkban a sporttal hivatásosan nemfoglalkozó kollégáink írnak a legnagyobb szenvedélyükről. Ami persze erősen összeköti őket– mi mással? – a sporttal...

Három bridzsező sül az üstben. A poklok pokla nekik, hiszen négy ember kell a játékhoz. Egyikük meghallja, hogy a pokolba vezető úton valaki azt skandálja: „Országomat egy lóért!” – Ezt a pechet, III. Richárd közeledik, de nekünk egy negyedik kellett volna!

Ma már van megoldás, az internetet mintha a bridzseseknek találták volna ki. Ha fölmegyek a Bridge base.com oldalra, két percen belül nekem való társakra lelek, s gyakran van úgy, hogy a partnerem Feröer szigeteki, az egyik ellenfél Új-Zélandon, a másik Lengyelországban ül a gépe előtt, úgy rakosgatjuk a lapokat.

A szombat éjszakát sokszor azzal töltöm, hogy a világ minden tájáról az interneten gyülekező négy-ötszáz kibiccel együtt gyerekkorom bálványát figyelem, aki New York-i otthonában a délutáni alvás után bekapcsolja a gépet, és nagymesterekkel játszogat néhány tucat leosztást. Benito Garozzo a hetvenes évek mindent nyerő nagy olasz válogatottjának volt a sztárja, most nyolcvannégy éves, de még mindig hihetetlenül „lát a pályán”.

Az internet tette lehetővé azt is, hogy novemberben élő adásban kövessem a hollandiai bridzsvilágbajnokság küzdelmeit. Magyarországnak most nem sikerült beverekednie magát a húszcsapatos mezőnybe, de így is volt izgalom elég. Az elődöntőben rendkívül szoros meccsen győztek a fiatal –harminc év körüli – hollandok az abszolút favorit olaszok ellen. Azután a döntőben simán megverték a szintén meglepetésre odakerült hasonló korú amerikaiakat is. Aki pedig úgy gondolja, a kártyának semmi köze nem lehet a sporthoz, próbálta volna kibicként végignézni a háromnapos döntő leosztásait. Nem véletlen, hogy a hollandok rendszeres úszással és teniszezéssel készülnek, mert a selejtező 336 játszmája után az egyenes kiesési szakaszban még 320-at kellett győztesen megvívnia a bajnoknak.

Az még csak most jön, hogy egy partira elkapom majd Bill Gatest, a Microsoft elnökét, aki szenvedélyes játékos, a Bridgebase társtulajdonosa, csak még ki kell derítenem, milyen néven szokott bejelentkezni. Indult már versenyen Warren Buffett-tel, aki időnként megelőzi őt a világ leggazdagabbjait felsoroló listán, és egyszer kijelentette, nem bánná, ha a Sing Singbe kerülne, csak három erős bridzsező is legyen még ott, hogy éjt nappallá téve verhessék a blattot.

A börtönt segíti túlélni Ottlik Géza hősének is egy kitépett norvég újságoldal, amelyből semmit sem ért, de a bridzsrovat ábrája beindítja a képzeletét, évekig muníciót adva bridzsfeladatok kigondolására. A Kalandos hajózás a bridzs ismeretlen vizein (angolul: Adventures in Card Play) a szakértők szerint a valaha írt legjobb bridzskönyv, biztosan többen tudnak róla a világon, mint az Iskola a határon című regényéről, hiába az a XX. századi magyar irodalom fő műveinek egyike. Ottlik feladványai mesterjátékosoknak is nehezen érthetők, de ha mégis sikerül rájönniük a megoldás nyitjára, az a legnagyobb öröm számukra.

Magyarországon rendszeresen rendeznek versenyeket, az éves ranglistán általában ezer játékos szerepel. Ahhoz képest, hogy a harmincas esztendőkben mekkora kultusza volt a bridzsnek nálunk, és a kétszeres Európa-bajnok-csapat tagjai tanították a világot erre a szép játékra, mostanában szerényebbek az eredményeink. A 2004-es bridzsolimpián a magyar válogatott túljutott a selejtezőn, majd Franciaország legyőzésével a legjobb nyolc közé került. A négy közé jutásért vívott meccsen az oroszok ellen a legeslegutolsó játszmán bukott el: képzelhetik! Az interneten láttam, egyetlen jó húzás is elég lett volna, hogy a fiúk megmérkőzhessenek a verhetetlen Olaszországgal a döntőbe jutásért. Azóta csak juniorjainknak – köztük egy lánynak –jutott egy Eb-ötödik hely. Az is szép.

Engem apám mindig arra intett, ne mondjam a tanulni akaróknak, hogy ez mennyire bonyolult játék. Mintha annak, aki Messit nézi, elmenne a kedve a futballtól azért, mert tudja, ő idáig sosem juthat el. A bridzs kártyajáték, szabályait negyedóra alatt meg lehet tanulni, onnan kezdve pedig élmény minden egyes játszma, bármilyen szinten van is a játékos. Egy kis gondolkodás, kevés számolás mindenkinek csak a hasznára lehet. „Látom, ketten tudtok tízig számolni – mondja a tanító néni első nap az iskolában.

– Kati biztosan a harmadikos bátyjától tanulta meg, és te, Pistike?” „Én lefekvés után kilestem a szüleimet a barátaikkal – válaszolja a gyerek. – És folytatni is tudom: … nyolc, kilenc, tíz, bubi, dáma, király, ász!”

Bridzsvicc van még jó sok, de megértésükhöz valamennyire ismerni kell a játék menetét. Ezért már csak egy fordítási feladatot írok ide: Hogy mondják angolul, hogy a víziló kártyázik? Nem megy? Pedig egyszerű: „Waterloo Bridge”. Bocs.

A női válogatott edzésén. Szemben jobbra Nyárádi Gabriella, a junior Eb-n ötödik „fiúcsapat” tagja
A női válogatott edzésén. Szemben jobbra Nyárádi Gabriella, a junior Eb-n ötödik „fiúcsapat” tagja
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.