Képbe kerülnek
Ám a „társadalom számára kiemelten nagy jelentőséggel bíró események” sugárzását érintő jogszabály változást hozhat. Az előírások szerint az e körbe sorolt programokat olyan adónak kell közvetítenie, amely a lakosság legalább nyolcvan százaléka számára szabadon hozzáférhető. A vonatkozó lista már kialakult, helyet kaptak rajta a látványsportágak (jégkorong, kézilabda, kosárlabda, labdarúgás, vízilabda) legfontosabb magyar érdekeltségű mérkőzései, s ha az Európai Bizottság jóváhagyja az intézkedést, akkor a kézilabda BL-mecscsei elköltözhetnek a Digi Sportról.
A jogszabályban rögzített feltételeknek aktuálisan csupán a közszolgálati média, az RTL Klub, valamint a TV2 felel meg. Ugyanakkor a két kereskedelmi adó aligha invesztál – a mércéjükhöz képest – visszafogott nézettséget garantáló sorozatba. Ellenben a köztévé szívesen adna otthont a BL-nek. Szabó László, a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap kommunikációs igazgatója lapunk kérdésére elmondta: a közmédia nyitott a projektre, azaz szívesen látná kínálatában a mérkőzéseket. Hozzátette: a közmédia illetékesei korábban is tárgyaltak már az európai szervezettel, ám az EHF akkor olyan feltételeket szabott, amelyeket az állami cég nem tudott teljesíteni.
A jogszabály, amint hatályba lép, új helyzetet teremt. (Az előírások az érvényes szerződéseket nem érintik: az ügy a kontraktus lejártával kerül fókuszba.) Egészen különös piaci helyzet alakulhat ki. A Digi Sport akár újra megszerezheti a jogokat, mivel az európai szövetség nem kötelezhető arra, hogy a magyar jogrendnek megfelelő csatornának adja el a BL-t. Ugyanakkor a sportcsatorna hiába veszi meg a terméket, ha a jogszabályok szerint legalább a magyar meccseken osztozkodnia kell a szabadon hozzáférhető adók egyikével. A patthelyzetben – információink szerint –a médiahatóság kvázi mediátori szerepet kaphat: igyekezne közvetíteni a felek között. Az ügy precedens nélküli, így az első eset komoly figyelmet kap majd. Ha a kis csatorna tényleg kénytelen lemondani a termékről, akkor alapjaiban változhat meg a magyar sporttelevíziós piac. A jogszabály ugyanis nem csupán a kézilabda BL-re vonatkozik, hanem a futball Ebre és vb-re is, nem szólva a labdarúgó Bajnokok Ligájáról. (Nagy kereskedelmi csatorna – a TV2 BL-bukása után – aligha száll be a bizniszbe, azaz kisebb adónál köthet ki a sorozat.) Ha magyar garnitúra is bejut a csoportkörbe, akkor a vásárló nagyot kaszálhat. Kivéve, ha a legjobb nézettséggel kecsegtető találkozókról kénytelen „önként” lemondani...
A kézilabda-szövetség erélyes föllépése nyomán az ellentétek képbe kerültek: nagy meccs következik.