A futballművészet palotája
Hanem a futball művészetére.
A fő szám a jövő évi Európa-bajnokság csoportbeosztása. Az összes korábbi aranyérmes részvételével. (Esetenként a győztes ország utódállamának megjelenésével.) A tizenhatos mezőnyben ott van Németország (1972, 1980 és 1996 kontinensbajnoka), Franciaország (1984, 2000), Spanyolország (1964, 2008), Oroszország (1960-ban a Szovjetunió nyert), Olaszország (1968), Csehország (1976-ban Csehszlovákia vitte el a pálmát), Hollandia (1988), Dánia (1992), Görögország (2004).
A kiemelés sokakat elgondolkodtatott, mivel az UEFA gesztust gyakorolt a vendéglátók felé, azaz Lengyelországot és Ukrajnát – a címvédő Spanyolországgal, valamint Hollandiával együtt – az első kalapba tette. Így aztán kiváltképp lesz izgalom, hogy melyik csapat hova kerül... Értsd: milyen társaságba (a csoportban). A kalapok szerint Anglia, Németország, Olaszország, Oroszország (2.), Görögország, Horvátország, Portugália, Svédország (3.), Csehország, Dánia, Franciaország, Írország (4.) van még együtt.
A ceremónia idején várhatóan nem lesz probléma, de az már most valószínű, hogy Ukrajna hiába vár egymillió turistát az Eb-re. Csütörtöki hír, hogy a jövő nyáron üdülőket és egyetemi kollégiumokat kell megnyitni a külföldiek előtt, tekintettel a súlyos – és most már kiküszöbölhetetlen – szállodai szobahiányra. Kérdés, vágynak-e ilyen körülményekre az európai szurkolók, különös tekintettel arra, hogy az ifjúsági szállások is 150 euróba kerülnek éjszakánként. Amint azt az MTI megjegyzi: a bérelhető garzonlakások ára elérheti a napi 750 eurót is abban az országban, amelyben az átlagfizetés alig haladja meg a havi 148 eurót.
De ma nyilván csillog-villog majd minden a kijevi palotában, az UEFA aligha most néz szembe a gondokkal. (Amúgy se számol azokkal, különben minek választotta volna rendezőnek a két keleti országot?) Jövőre azonban már semmiképp sem mondhatja azt, amit péntek este a csoportbeosztás után: így hozta a sors.