Kis dohánnyal kincses sziget
Valóban ez lenne a lényeg.
De attól tart az ember, jó időre el kell raktároznienneka nagyszerű meccsnek az élményét, mert ilyet manapság ritkán élhetnek át a játék örömére vágyók. Guardiola filozófiája megmutatkozik együttese fantáziagazdag futballjában, sőt szerdán aMilan is ragyogó volt, de a futballbiznisz (meg a gladiátorok) tobzódásának idején kivételes eseménynek kell tekinteni a briliáns előadást. A lebilincselő technikai megoldásokban bővelkedő másfél óra fehér hollóként tűnik fel e periódusban, igaz, reménnyel (vagy illúzióval) tölt el:mégiscsak a játék győz. Ám, sajnos, egyáltalán nem uralkodik, noha Boateng, a szédítő gólt szerző Milan-középpályás kijelentette: „Ha felnőttünk is hozzá, s ha balszerencsénk volt is, a Barcelona a világ legjobb klubcsapata.”
A katalán együttes Spanyolországban jelenleg a második, de felfogásával, virtuozitásával egyedül van.
A nagy múltú Milan ezúttal felelevenítette legfényesebb hagyományait, ám egyrészt nincs olyan magasságokban, mint hajdanán, másrészt szerda esti produkciójával is az elenyésző kisebbséghez tartozik. Ma nem a csipke a módi: a divatdiktátorok félresöpörték az eleganciát, és mindenek elé helyezték a hasznosságot. Ezért is elbűvölő, ha olykor teljes szépségében pompázik a latin futball.
De nem lesz ez mindig így, bár Guardiola már egy másik gálára készül. Nem a Real Madrid–Barcelonára. Honfitársai egy részét kiábrándítva arról beszélt: „Számunkra a közeljövő első számú célja a klubvilágbajnokság megnyerése.” A vb-n, a várakozások szerint, a Barcelona és a Santos vívjamajd a döntőt. Azaz dehogyis vívja. Mindenki abban bízik, hogy – a szó legszorosabb értelmében – játssza...
Cipruson pedig azt szeretnék, ha a nyolcaddöntőben a Milan volna az APOEL ellenfele. Illetve, ha nem sikerülne megszerezni a csoportelsőséget, a Barcelona vagy a Real Madrid láto gatna a szigetországba. Bizony ezt mondta – társai nevében is –Athos Szalomu, a jó nevű jobbhátvéd. Egyelőre nagyon úgy fest, hogy a katalán együttesről és a királyi gárdáról le kell mondani, mert az APOEL veretlen éllovas, ráadásul a zárófordulóban az utolsó helyen álló Sahtyor Donyeck vendégszerepelNicosiában. A csoportkörben két győzelmet és három döntetlent számláló – a selejtezőkön pedig négy győzelemmel, valamint egyegy döntetlennel és vereséggel túljutó – együttes most Ciprus első számú hőse, s a nicosiai lapokban ilyen címek olvashatók: „Nincs erre szó”; „Történelmet írt az immár legendás APOEL”.
Innen nézve kiváltképp elgondolkodtató ez a mesébe illő felfutás. A nicosai csapat játékosainak összértéke az évad kezdetén 16,5 millió euró volt. (Most már jóval több.) A magyar bajnoki címvédő Videoton futballis táiét 11,5 millió euróra becsülték. De hol van az APOEL és hol a Videoton? Az előbbi a BL legjobb tizenhat csapata között, az utóbbi sehol.
Egy „takaróval” kevesebb, elvégre a nicosiai előmenetel a napnál fényesebben bizonyítja: nem lehet mindent a gazdasági különbségekre fogni. Habár sokaknak ez a mai magyar álfutball is megfelel (az emberek döntő többsé gének meg nem). A médiából üvöltenek a valóságtól végletesen elrugaszkodó tálalások az itthoni semmiről.
Növénytani kifejezéssel: a közönséges hamisciprusról.
BAJNOKOK LIGÁJA
CSOPORTMÉRKŐZÉSEK, ÖTÖDIK FORDULÓ
E csoport: Leverkusen–Chelsea 2-1, Valencia–Genk 7-0. Az állás: 1. Leverkusen 9, 2. Chelsea 8, 3. Valencia 8, 4. Genk 2.
F csoport: Arsenal–Dortmund 2-1, Marseille–Olimpiakosz 0-1. Az állás: 1. Arsenal 11 (már továbbjutott), 2. Marseille 7, 3. Olimpiakosz 6, 4. Dortmund 4.
G csoport: Zenit Szentpétervár–APOEL Nicosia 0-0, Sahtyor Donyeck–Porto 0-2. Az állás: 1. APOEL 9 (már továbbjutott), 2. Zenit 8, 3. Porto 7, 4. Donyeck 2.
H csoport: Milan–Barcelona 2-3, BATE Boriszov–Viktoria Plzen 0-1. Az állás: 1. Barcelona 13, 2. Milan 8 (már mindkettő továbbjutott), 3. Plzen 4, 4. Boriszov 2.