Dopping és diszkréció

Nem tartalmazta az előre beharangozott szenzációkat a Channel 4 dokumentumfilmje az angol futballban eluralkodott „doppingkultúráról”, de kétségtelenül felhívta a figyelmet súlyos ellentmondásokra.

Csalódtak azok a tévénézők, akik a Channel 4 előtt töltöttek egy órát abban a reményben, hogy annak nagyra tartott Dispatches című dokumentumfilm-sorozata világhírű premier ligás játékosok doppingolását leplezi le. Kétségtelen, a nevén nevezett –és nem pusztán A és B futballistaként emlegetett – Garry O’Connor, a Hibernian, a Lokomotív Moszkva, a Birmingham City, a Barnsley, majd ismét a Hibs skót válogatott középcsatárára illik a beígért „multimilliomos” meghatározás. A tényfeltáró program azt állította, hogy O’Connor birminghami pályafutása idején megbukott egy doppingteszten, és kokainfogyasztása miatt a 2009/2010-es évadban titokban két hónapra eltiltották a játéktól.

Az ellenőrzésre néhány héttel azelőtt került sor, hogyAlex McLeish, a csapat akkori trénere bejelentette, a játékos egy lágyéksérülés miatt három-négy hónapra kiesik a csatasorból, így büntetése nem okozott feltűnést. O’Connor következő klubja, a Barns ley ugyanúgy nem tudott a pozitív tesztről, mint a Cheltenham Town, melyet a korábban a Fulham utánpótláscsapatában, jelenleg a Wokingban futballozó Elvis Hammond lefüleléséről mulasztottak el tájékoztatni, amikor szerződtette a labdarúgót. A csatárt, akinek a szervezetében a teszt kokain nyomait mutatta ki, hat hónapra száműzték a pályáról.

Az adásban említett esetek nem állnak ellentétben a Angol Labdarúgó Szövetség hivatalos politikájával, amely lehetővé teszi a szabálytalanságot elkövetett játékos személyazonosságának bizalmas kezelését az eltiltás ideje alatt. A doppingellenes világszövetségnek (WADA) a műsorban meginterjúvolt vezérigazgatója, David Howman ugyan nem hívta tetemre nyíltan az angol menedzsmentet, de érzékeltette: a mérkőzések után tesztelt premier ligás játékosok, sőt általában az elvégzett próbák számának titokban tartása azt a látszatot kelti, mintha az FA rejtegetne valamit.

Az FA általában azzal érvel, hogy a marihuána- és a kokainfogyasztáson ért játékosok többnyire fiatalok, akiknek rehabilitációját segíti, ha az a kulisszák mögött történik. Ez nem vonatkozik Kolo Touréra, a Manchester City söprögetőjére, akit pozitív doppingvizsgálata miatt hat hónapra eltiltottak. Az elefántcsontparti válogatott arra hivatkozott, hogy felesége fogyókúrás tablettájából került a szervezetébe a tiltott szer, és nem a teljesítménynövelés volt a célja. A Channel 4 dokumentumfilmje szerint a brit doppingellenes szövetség (UKAD) kevesellte a felfüggesztést, de elégedetlenségét nem tudta jogi úton érvényesíteni. Az angol szövetség a körülmények szerencsétlen egybeesésének tulajdonítja azt a további, az adásban említett tényt is, hogy 2007 áprilisa és 2010 augusztusa között kétszáznegyven doppingellenőrzés maradt el, mert a tesztelők nem találták meg a játékosokat – például a Manchester City és a Liverpool pályáján.

Kolo Touré pozitív mintáját nem titkolták el...
Kolo Touré pozitív mintáját nem titkolták el...
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.