Női szeszély

Az esztendő negyedik Grand Slamviadalán a „felvezető kör” a férfi teniszezőknél formalitás, a hölgyeknél ellenben olyan volt, mintha a tornán is végigsöpört volna Irén, a hurrikán... Egy hét után továbbra is a Djokovics, Nadal, Federer, Murray kvartett uralja a mezőnyt, a nőknél viszont sok titkos esélyes „elszállt” már, többek között a döntőbe várt Sarapova is, megállíthatatlannak tetszik viszont Serena Williams.

A férfiaknál a kiemeltek közül Söderling (6.) az első meccse előtt viszszalépett, így a pályán történtek következményeként csupán két hiányzója van a top 10 mezőnyének: az október végén a budapesti gálára érkező Monfils (7.) és Berdych (9.).

A nőknél jóval nagyobb a szórás, hiszen nincs már versenyben – a harmadikként kiemelt Sarapován kívül –a negyedik helyen rangsorolt Azarenka, a wimbledoni nyertes Kvitova (5.), a párizsi Grand Slam-győztes kínai Li Na (6.), a 2007-es wimbledoni finalista Bartoli (8.). Itt tehát csupán a világelső Wozniacki, a másodikként kiemelt Zvonarjova, a párizsi salak örökifjú királynője, Schiavone (7.), a kortárs Stosur (9.) és az ifjú Petkovic (10.) képviseli már a legjobbakat.

Ez a megállapítás persze nem teljesen igaz, hiszen van jó játékos a kiemelési lista hátsóbb régióiban is. A legfőbb megmondhatója ennek a fehérorosz Azarenka, aki előre borítékolhatóan vett búcsút New Yorktól, tudván, hogy a sors kibabrált vele: Serena Williams ellen kellett játszania a torna harmadik fordulójában. S hogy a 13-szoros Grand Slam-bajnok, volt világelső miként kerülhet az esélyesek egyikének útjábamár a legjobb 32 között? A magyarázat: a US Open háromszoros nyertese az idén alig versenyzett, így WTA-pozíciója csak a 28. kiemelési helyhez volt elegendő. Márciusban még tüdőembóliá val ápolták, s az is kérdéses volt, teniszezhet-e valaha...

Nos, az eddig látottak alapján jobb formában játszik, mint korábban bármikor. Azarenka ellen, a döntőnek is beillő találkozón például mindkét játékos fantasztikus dolgokat művelt, ám a fehérorosz sztárnak összességében esélye sem volt a dinamikus Williams ellen, aki már 6:1, 5:3, negyvensemmire is vezetett. A két klasszis ekkor negyedórányi csodatenisszel ajándékozta meg a publikumot, és Serena végül a rövidítésben nyert. Ha így folytatja – s miért ne folytatná így? –, akkor a következő „áldozata” a volt világelső Ivanovics lesz, hogy aztán vélhetően meg se álljon a döntőig. Nagy pénzben felelőtlenség lenne arra fogadni, hogy más nyeri az idei amerikai teniszbajnokságot...

A torna előtt csupán egyetlen igazi kihívóról beszélhettünk, az ebben az évben nagyszerű formában versenyző Sarapováról, ám ő „idő előtt” elköszönt: a Pennetta elleni találkozón pocsékul játszott. Az olasz hölgy mit sem törődött azzal, hogy Marija az idén még nem vesztett döntő játszmás meccset, és 6:3, 3:6, 6:4-re győzött.

Az első hét egyébként a megtörhetetlen itáliaiakról szólt: a tavalyi Roland Garros-bajnok – s idei finalista – Schiavone például hatalmas akaraterővel, meccslabdákat hárítva nyerte 5:7, 7:6, 6:3-ra a dél-afrikai Scheepers elleni „thrillert”.

A táblának az alsó ága teljesen „kinyílt” (itt vérzett el Kvitova még az első fordulóban), így a Pennetta, Peng, Kerber, Niculescu négyes valamelyik tagja elődöntős lesz. A vetélytárs a Kirilenko, Stosur, Lisicki, Zvonarjova kvartettből kerül ki. A felső ágon ugyanakkor három korábbi Grand Slam-győztes (Ivanovics, Kuznyecova, Schiavone), valamint a jelenlegi világelső (Wozniacki) igyekszik megtörni a szintén volt világelső Serena Williams lendületét.

Az uraknál menetrendszerűen, mondhatni, kiszámíthatóan alakultak eddig a dolgok. Vitézkedik ugyan a volt junior világelső Young, tartja magát a régi harcos Roddick, Simon és Müller, próbálkozik a szervakirály Isner, ám a nagy négyes dominanciája megingathatatlannak tűnik. Még akkor is, ha az ászok formája összességében és egy-egy meccsen belül is ingadozik. (Miért ne ingadozna, amikor hét találkozón át lehet eljutni a csúcsra, és képtelenség mindig, minden percben azonos szinten teniszezni; ráadásul ellenfél áll a háló túlsó oldalán.)

A felső ágon Djokovics (1.)–Dolgopolov (22.), Tipszarevics (20.)–Ferrero, Federer (3.)–Monaco és Fish (8.)–Tsonga (11.) mérkőzés lesz hétfőn a legjobb nyolc közé jutásért. Az alsó ágon Nadal három játszmában verte az argentin Nalbandiant; továbbjutott Müller és Ferrer is.

A sorsolási tábla azt valószínűsíti, hogy a hét közepén ismét összecsaphat Federer és Tsonga (idei két csatájukat – a wimbledoni elődöntőt is – a testes francia nyerte), ám e negyeddöntős párosítást még „megfúrhatja” az amerikaiak jelenlegi legjobbja, Fish, aki nagy tervekkel vágott neki a US Opennek. A másik ágon a papírforma, ugye, Nadal–Murray meccset ígér a legjobb négy között, s az itt sorakozók között talán Isner vagy a csendben lopakodó 2009-es bajnok Del Potro lehet az, aki megnehezítheti a brit versenyző dolgát. Nadalra, úgy fest, nem leselkedik különösebb veszély...

Serena Williams: lendületben
Serena Williams: lendületben
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.