Ez már nem homokvár
A versenyszervezők azért engedhetik meg maguknak a játékosok busás javadalmazását, mert a vetélkedők szépen termelik a dollárokat. Svájcban például 1050 méter magasan építettek pályát a Világ Kupa-sorozat kedvéért, a meccseket – a helyszínek többségén – több ezer néző előtt rendezik. A szakág Magyarországot még nem hódította meg: a marcali évadnyitó versenyen öt női páros rivalizált az aranyéremért...
A strandkézilabda tekintetében jobb a hazai helyzet: a horvátországi Umagban jelenleg is zajló Európabajnokságon a férfi- és a női csapat is bejutott a negyeddöntőbe, igaz, mindkét együttes kikapott. A tornának otthont adó városban a tengerparti teniszlétesítményeket töltötték föl homokkal az Eb-re.
A sportág hazai rendezvényein alkalmanként harminc csapat, azaz olykor hat-hétszáz részvevő-érdeklődő is összeverődik. A magyar bajnokság döntőjét az idén Orosháza-Gyopárosfürdőn rendezik, ahol hozzávetőleg ötszáz néző fér el a strandstadion lelátóján. A Bajnokok Ligája-döntőnek e létesítmény nem adhatna otthont, mert a finálét többezres komplexumban tartják. Annak ellenére is, hogy a kézilabda sztárvilágából nem tűnik föl sem Sterbik Árpád, sem Nikola Karabatic: a műfajt a specialisták uralják.
Persze volt már rá példa, hogy a pályára lépő dán válogatottban váratlanul fölbukkant Hans Lindberg, a Bundesligában szereplő Hamburg játékosa. A szakág szabályait nem részletezzük, ám azt nem árt megemlíteni, hogy aki a levegőben megfordul, mielőtt a kapuba lő, az egyszerre két gólt szerez csapatának... Egyebekben az erőviszonyok alig különböznek a teremváltozatban megszokottaktól: a horvátok, a spanyolok, a skandinávok kitűnőek. Némi különbséget jelent, hogy Brazília a legjobbak egyike a strandon. A Copacabanán edződő játékosok szembeszökően ügyesek...
Apró szépséghiba, hogy nem abban a műfajban, amelyben Romario, Zico és a többiek villogtak. Az R, Z „páros” rengeteget tett azért, hogy a strandfutball komoly sportággá fejlődjön, s ma már a világ százhetven országában közvetítse a televízió a legnagyobb tornákat. Sőt a földkerekség legjobb játékosait fölvonultató ligák alakultak, mint például az olasz Serie A.
Besenyei Ferenc, a magyar válogatott meghatározó futballistája a napokban egyezett meg az olasz bajnokságban szereplő Mare di Roma együttesével. A hevesi illetőségű labdarúgó érkeztével háromtagúra bővül a magyar légió: a különítmény tagja még Fekete Viktor, valamint Szűcs László kapus is. A trió a hétvégi fordulókra utazik Itáliába, ám „szabad idejében” a magyar bajnokságban is föllép. Már csak azért is, mert az idén – nyolc klubbal –megalakult a Nemzeti Strandlabdarúgó Liga, megkezdődött az úgynevezett profi bajnokság.
A magyar válogatott jelenleg a kilencedik helyen áll az európai rangsorban, ám sohasem járt világbajnokságon. Tavaly az olaszországi Bibionéban 3-2-re alulmaradt Svájccal szemben a mindent eldöntő kvalifikációs meccsen. A jövő héten a magyar garnitúra újra megmérkőzik a svájciakkal a nemrégiben átadott, VIP-páhollyal ellátott, 990 néző befogadására alkalmas siófoki strandkatlanban.
A magyar strandfutball helyzete akár biztatónak is mondható: homokon elérhető a Serie A...