Már nem hófehér folt

– Nagyon köszönjük Zuma elnök úrnak és Dél-Afrikának, ennek a gyönyörű országnak a vendéglátást! –ezzel az udvariassági kűrrel kezdte beszédét Jacques Rogge NOB-elnök a szervezet durbani konferenciáján, majd kibontotta a kezében pihenő borítékot, s bejelentette: Pjongcsang adhat otthont a 2018-as játékoknak.

Az ötkarikás grémium ezúttal nem cáfolt rá a várakozásokra: a németországi Münchennel és a franciaországi Annecyvel rivalizáló dél-koreai városnak ítélte oda a rendezés jogát. Pjongcsang győzelmével érvényesült a papírforma: a település a harmadik alkalommal pályázott, azaz kivárta a sorát... A város a 2014-es olimpia helyszínének kijelölésekor az első kör után még vezetett, ám a kieső Salzburg támogatóinak többsége Szocsi mellé állt a második fordulóban, így az orosz pályázat futott be. Ezúttal már nem akadt vetélytárs, amely a dél-koreai lakosság nyolcvannyolc százalékának támogatását élvező kandidatúrát fölülmúlhatta volna.

Az ázsiai ország elitje példás egységben támogatta a pályázatot: a kormány, valamint az érintett helyhatóságok egyöntetűen a kandidatúra mellé álltak. A város egyébként is az ország síelőinek főhadiszállása: évente 3,6 millió dél-koreai és 150 ezer külföldi keresi fel a pályákat. S mivel a számok évről évre növekednek, Pjongcsang nem mulasztotta el, hogy jelezze a NOB-nak: óriási piacra lelhet Ázsiában. A várostól maximum kétórányi repülőútra lévő körzetben egymilliárd ember él, s ötórás távolságon belül hárommilliárd, miközben a kontinens – legalábbis méretéhez és lakosságához viszonyítva –fehér folt a téli sportágak térképén.

A város persze nem csupán „pénzügyi” érvekkel igyekezett meggyőzni a döntéshozókat, hanem az olimpiai eszme terjesztésének ígéretével is. A régió iskoláiban hamarosan oktatni kezdik majd az ötkarikás játékok történetét... A NOB igenje óriási örömöt okozott Dél-Koreában, valamint Durbanben, az ázsiai delegáció tagjainak, függetlenül attól, hogy hozzávetőleg 4100 millió dollárt kell költeni infrastrukturális beruházásokra. A 113 kilométeres hipermodern gyorsvasút önmagában több mint háromezermilliót emészt föl. Olyan extrákra is futja, mint egy újabb doppinglabor üzembe helyezése. (Szöulbanmár működik a Nemzetközi Doppingügynökség által akkreditált intézmény.)

A kiadásokhoz képest eltörpül a jegybevételekből előirányzott 212 millió dollár. Potom harminc dollárért már be is lehet jutni egy-egy kevésbé fontos eseményre, ám a megnyitóra ezerdolláros belépő is akad.

Mámor Dél-Koreában
Mámor Dél-Koreában
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.