Amerika a plafonon
Mint lapunk is megírta, az immár száz napja tartó patthelyzetet az idézte elő márciusban, hogy hatályát vesztette az NFL életét jogilag rögzítő kollektív szerződés. Az évi mintegy 9 milliárd dolláros bevétel jövőbeni elosztásáról azóta sem tudtak megegyezni. Három hónapja tart a „lock-out”, vagyis az az állapot, amelyben – a sztrájk fordítottjaként –a munkaadók (a liga 32 klubjának tulajdonosai) nem engedik dolgozni az alkalmazottakat (a játékosokat).
„Nincs megegyezés. De legalább a prioritásokat világosan látjuk. Sok munka áll még előttünk” – mondta a tulajdonosok fóruma után Roger Goodell, a liga első embere.
Az amerikai sajtó olyan megállapodástervezetről tud, amelynek értelmében a játékosok az összbevétel 48 százalékát kapnák meg (a korábbi 60 helyett). A későbbiekben ez ugyan csökkenhetne (legfeljebb 46,5 százalékig), de mivel a tojáslabda bűvölése egyre busásabban jövedelmez, a kisebb részarány is magasabb fizetéseket jelenthet. A kluboknak továbbá a „sapkának” is nevezett fizetési plafonnak (azaz minden egyes amerikaifutballcsapat összbérének) 90 százalékát el is kellene költeniük; ez a játékosoknak kedvezne.
A tulajdonosok és a játékosok szerdán Bostonban ülnek újra asztalhoz, de a megfigyelők az optimista forgatókönyv szerint is legfeljebb július közepére várnak áttörést. A jövő hónap végén kezdődnének az edzőtáborok, vagyis ebben az esetben még éppen beleférne a naptárba az őszi szezonkezdés. A Super Bowlt sem veszélyeztetné így semmi jövőre Indianapolisban.
S hamarad a lock-out? Akkor nincs úgynevezett szabad ügynökség, átigazolás, és draftolni ugyan lehet, de szerződést kötnimár nem. Egy fellebbviteli bírói fórum – érdekes fejleményként – érzékeltette, hogy fél év elteltével, azaz szeptember közepére felszámolhatja a lock-outot. Arlen Specter ügyvéd és exszenátor pedig olyan megoldást javasolt, hogy mindkét fél tegye meg végső ajánlatát, egy előre elfogadott döntőbíró pedig kiválasztja majd azok közül a szerinte jobbikat.
És ha ez sem működik? Szélsőséges esetben még az is előfordulhat, hogy Amerika csak baseballt és jégkorongot nézhet az elkövetkező egy évben. Nem sokkal jobb ugyanis a helyzet az NBA környékén sem. Annyiban persze mégis, hogy a profi kosárlabda ligában csak e hónap végén jár le a kollektív szerződés, azaz van még némi idő és lehetőség a lock-out elkerülésére.
„Úgy vélem, megmutattuk, azért vagyunk itt, hogy meg is állapodjunk” – nyilatkozta optimistán David Stern,az NBA főnöke. A nézeteltéréseket itt a klubonként mintegy 62 millió dollár körüli fizetési plafon „rugalmassága” okozza. Annyi bizonyosnak tetszik: csütörtökön már draftolnak. De vajon a szerződést is aláírhatják-e hamarosan a ligába igazoló új játékosok?