Micsoda nő!
Nő egy futballklub élén...
Jól kezdi. Ha effélét hallok, kiráz a hideg.
Ez mégiscsak ritkaság. Sőt Magyarországon egyenesen páratlannak nevezhető.
Pakson azonban nem páratlan az ügyvezetés. Az FC-ben ketten vagyunk ebben a pozícióban Haraszti Zsolttal.
Önre miként esett a választás?
Az ezredfordulón a PSE ügyvezetője lettem. Majd, amikor a labdarúgócsapat – 2006-ban – feljutott az NB I-be, a futballklubnak gazdasági társasággá kellett alakulnia, és megbíztak annak az irányításával is.
Szereti a labdarúgást?
Felnőtt koromra a bolondja lettem. Az utóbbi öt esztendőben a csapat egyetlen mérkőzéséről hiányoztam.
Hol volt az a találkozó?
Zalaegerszegen.
És ön hol volt?
Horvátországban.
Mit kapott a futballtól?
Infarktust... De komolyra fordítva a szót: különleges közösségi élményt. Amíg tart a bajnokság, számomra minden szombat ünnepnap. S a hétköznapok is a labdarúgással telnek, ez tölti ki az életem legnagyobb részét. Azt szoktam mondani, itt lakom a pályán.
Tényleg: a megbeszélt időpontnál korábban érkeztem, mégis itt volt.
Mindig itt vagyok.
Gyerekkorában is a futballpályára járt?
Nem. Az általános iskola első osztályától kezdve párhuzamosan ritmikus sportgimnasztikáztam és dzsúdóztam. Majd cselgáncsban országos ifjúsági bajnok lettem.
Kemény vezető lehet...
Az vagyok. A szüleim amilyen szeretettel, olyan szigorúan és konzekvensen neveltek. Ez az ügyvezetés lényege is: szeretet és szigorú következetesség.
Amúgy nem tetszik rideg amazonnak...
Már megint a nővel jön!
Jó, akkor a férfira váltok. A párja drukker?
Nem igazán.
Maguknál tehát abból van vita, hogy ön, tegyük fel, a Milan–Fiorentinát akarja nézni a televízióban, míg a társa A kaktusz virágát?
Nincs vita. Amíg én a meccset nézem, a párom, mondjuk, olvas.
Szeret tévézni?
Jobban, mint gondolná. Két éven át a paksi televízió híradóinak készítésében vettem részt, és hosszabb ideig dolgoztam a több megyében hallható Fortuna Rádióban is.
Köszöntöm, kollegina! De miért veszítettünk el egy pályatársat?
Mert az ügyvezetés teljes embert kíván, és a klubért még a tévénél és a rádiónál is jobban odavagyok.
Ráadásul ezüstérmes az együttes!
Őrült nagy dolog ez a város életében; annál is nagyobb, hogy öt évvel ezelőtt a Paks vált a megye első NB I-es futballcsapatává. Bár...
Mi a baj?
Az igazat megvallva, szélesebb körű eufóriára számítottam. Huszonkét esztendeje, amikor a labdarúgók aranyérmet nyertek az NB III-ban, a játékosokat lovas kocsikon hordozták végig a településen. Ehhez képest most szerény volt a fogadtatás.
Pedig ez aztán hazai csapat!
Valóban: Böde, Éger, Fiola, Vayer paksi, Báló dusnoki, Kiss és Mészáros szekszárdi, Heffler dunaújvárosi, azaz az együttes tagjainak jó része a városban vagy annak környékén nőtt fel. Ebben tudatosság van: törekszünk rá, hogy közülünk való legyen a többség. Ha a mi fiaink játszanak a felnőtt együttesben, az perspektívát jelent az itteni gyerekeknek: el lehet jutni az NB I-es csapatig, akár nagy számban is.
Hogy a kontinensről már ne is beszéljünk.
Az Európa Liga-szerepléssel kapcsolatban különösen szerények vagyunk, elvégre a pénzügyi különbségek kiváltképp kiáltóak. Nem akarok előre magyarázkodni, de nem a továbbjutás, hanem évi négyszázmillió forintból gazdálkodni, az a művészet.
Miként az sem akármi, hogy négy diplomája van.
Tanítóképző főiskolára Bajára jártam, testnevelő tanár Szegeden, sportmenedzser Budapesten, a TF-en lettem, a sportjogot pedig Pécsett végeztem.
Otthon van mindenben, mindenütt! Mindenben?
Ugyan már! Mindenütt meg pláne nem: én kizárólag Pakson vagyok otthon.