Szerencse, fel!
Az MLSZ azt akarja elérni, hogy az online sportfogadásokból származó bevételek egy része a jövőben a sportszervezetekhez kerüljön, különös tekintettel arra a tényre, miszerint a kínálatban bőséggel szerepelnek hazai futball- és egyéb labdajáték-események is. A vágy természetesen érthető és nem is új keletű, hiszen az MLSZ-ben már évtizedek óta hajtogatják: a totópénzekből is részesüljön a magyar sport.
A mostani terv kapcsán azonban akad egy kis bökkenő, nevezetesen, hogy a „célba vehető” hazai online sportfogadási pénzek meglehetősen szerény összeget tesznek ki. Lényegében ilyen források legálisan jelenleg csupán a Szerencsejáték Zrt.-nél keletkeznek, s az árbevételen belül ennek súlya legföljebb marginálisnak mondható. (A Szerencsejáték Zrt. közlése szerint az idén a 44. játékhétig online fogadásokból 1,637 milliárd forint árbevétel keletkezett, ám ebből nyereményre 1,469 milliárdot ki is fizettek.) Igaz, nem is ezekre a forrásokra ácsingózik elsősorban az MLSZ – szűrhető le Pajor-Gyulai László sajtófőnök szavaiból. Úgy nyilatkozott lapunknak, hogy a szövetség a nagy nemzetközi internetes oldalaknál lecsapódó bevételek egy részét látná szívesen magánál. Ám ez – egyelőre – hiú ábránd, mert bár létezik hazai jogszabály ezen oldalak megregulázására, ám csak erre: odáig még egyetlen kormány sem jutott el, hogy forrásokat, adóbevételeket nyerjen tőlük, ha már egyszer Magyarországon is szolgáltatnak.
Most pontosan ezt szeretné elérni az MLSZ, már csak azért is, mert vannak nemzetközi példák arra vonatkozóan, hogy a kezdeményezés sikerrel járhat. Az elnökség arról döntött, hogy tanulmányt készíttet a témában, majd ennek birtokában felveszi a kapcsolatot más sportági szövetségekkel, továbbá a megfelelő végrehajtási szervekkel, többek között az APEH-hel és a Nemzetgazdasági Minisztériummal. Kérdésünkre, hogy az elképzelések kiváltottak-e bármilyen pozitív reakciót a kormányzati oldalon, a sajtófőnök úgy válaszolt: egyelőre nem, mivel a témáról most tárgyaltak először.
Az mindenesetre bizonyosnak látszik, ha az MLSZ törekvése teret kap, és a jelenlegi kabinet valóban megpróbálja valamilyen formában adófizetésre kényszeríteni az egyébként itthon is roppant aktív online fogadóirodákat, akkor az ágazatban alapvető változások történhetnek. Nem mellékesen a szövetség is komoly forrásokhoz juthat, miután – becslések szerint – a internetes irodák magyar fogadóktól, játékosoktól származó éves bevétele eléri az évi 50–60 milliárd forintot.