Szövetségi pályakép
Samu úgy látja: a megvalósítás nem elsősorban pénzkérdés, hiszen a rendező klubok e feladatokra szerződést köthetnek a rendőrséggel. „Vannak érvényes jogszabályok a futballhuliganizmus ellen, csak ezeknek érvényt kell szerezni” – húzta alá.
Borbély Zoltán, az MLSZ elnökségi tagja – a Legfőbb Ügyészség szóvivője – szintén úgy látja: a rendőrségnek szerepet kell adni a kiemelt kockázatú mérkőzések biztosításában: „Egyrészt, mert tavaly nyár óta az intézkedő rendőrnek és az őt támogató személynek a jelenleg érvényben lévő törvény nagyobb védelmet biztosít, mint korábban. Most már a hivatalos személy ellen erőszakkal fellépőket kettőtől nyolc évig terjedő szabadságvesztéssel lehet büntetni. Másfelől a rendőrség jobban ki tudja szűrni, hogy illetéktelen személyek kerüljenek a soraiba, mint a biztonsági szolgálatok.” Elmondta azt is: szerinte a rendbontók esetében a rövidebb, ám letöltendő börtönbüntetésnek nagyobb visszatartó ereje lenne, mint a felfüggesztett szabadságvesztésnek.
Hatékony brit fellépés a futballhuliganizmus ellen
A hillsboroughi katasztrófát követő Taylor-jelentés alapjaiban megváltoztatta a labdarúgás arculatát a szigetországban.
Mint emlékezetes, az 1989. április 15-én a Sheffield Wednesday stadionjában rendezett Liverpool–Nottingham Angol Kupamérkőzés kezdetén kialakult tülekedés során 96 liverpooli szurkoló vesztette életét. A történtek felderítésére elrendelt, Lord Taylor of Gosworth által elvégzett átfogó vizsgálat eredménye 1990 januárjában látott napvilágot. A dokumentum megállapította, hogy a tragédiát nem a huligánok rendbontása, hanem rendőri alkalmatlanság okozta, ám minden területre kiterjedő változásokat javasolt. Az angol élvonal és második liga csapatait kötelezték: legkésőbb három éven belül minden fizető nézőjüknek ülőhelyet kell biztosítaniuk. A drukkereket pedig arra, hogy székükből „tartósan” nem állhatnak fel. A futballhuliganizmussal szemben a még a Thatcher-kormány idején, 1989-ben elfogadott, a stadionok közönségére vonatkozó törvény (Football Spectators Act) lépett fel, amely a rendezők számára lehetővé teszi, hogy a legcsekélyebb nézőtéri kilengésre lecsapjanak. Nem tűrik meg az ellenfél –vagy további más csapat – szurkolóit a hazai közönség lelátóin, azonnal kivezetik a stadionból a fajgyűlölő megnyilvánuláson kapott nézőket, a sporttelepen és az azon kívül testi erőszakot elkövetőket pedig évekre vagy akár örökre is eltiltják a belépéstől. Nagy-Britanniában az azonosítás és az ítélkezés immár bevett gyakorlat. A napokban – a közrend erőszakos megzavarása és súlyos testi sértés vádjával –tizenegy elvadult skót szurkoló került rács mögé; a leghosszabb elzárás három és fél évre szól. A Rangers-hívek a 2008-as, Manchesterben rendezett Zenit–Glasgow Rangers UEFA Kupadöntő után olyan pusztítást végeztek az észak-angliai iparvárosban, amilyenre – a bíró szerint utoljára – 1940-ben a Blitzkrieg, a németek Anglia elleni villámháborúja idején került sor. (R. Hahn Veronika, London)