Az évszázad edzőmeccse
Akkor még Erwin Koeman volt a magyarok szövetségi kapitánya; most Egervári Sándor a szakvezető. A változás nem eget rengető, hiszen minálunk az utóbbi negyedszázadban nem kevesebb mint húsz alkalommal volt kapitányváltás, de mindegyik utódról kiderült, hogy a csapattal nem tud előrébb jutni, mint az előző tréner. Azaz Orth, Puskás, Albert országa vesztegel a világranglista ötven-, hatvanhetven-valahányadik helyén –most éppen hatvankettedik, Benin mögött és Ciprus előtt –, vbre vagy Eb-re pedig nemhogy nem tud kikerülni, de általában még az első három közé sem képes befurakodni a selejtezőcsoportban.
A mai meccs nem tétmérkőzés, igaz, az angliai hangulatot tekintve nem is túlzottan barátságos, mivel a britek haragszanak milliárdos, ám Dél-Afrikában is megcsúfolt sztárjaikra, valamint – kedvező statisztikája (19 győzelem, 4 döntetlen, 5 vereség) ellenére – Fabio Capellóra, a brit együttes olasz szakvezetőjére, aki váratlanul a helyén maradt a „nagy égés” után. Közben balhé volt Rooney-val, a kihagyott Carrickkel, Robinson és Brown lemondta a válogatottságot, és úgy fest: ez a találkozó úgy hiányzik az angoloknak, mint púp a hátukra. Hát még nekünk... Mert lehet megannyi baja a szigetországi csapatnak, a gondok összehasonlíthatatlanok a magyar futball nyomasztó problémáival. A mértékadó angol fogadóirodák huszonnyolcszoros pénzt fi zetnének a 2-1-es magyar győzelemre; ez egyrészt abból fakad, hogy honfitársaink legutóbb 1962-ben múlták felül mostani házigazdáikat (éppen 2-1-re a chilei vb-n), s azóta két döntetlen, tíz vereség a mérlegük velük szemben; másrészt tükrözi a jelenlegi erőviszonyokat, függetlenül attól, hogy Anglia – a világranglista hetedik helyezettje – nem rúgott labdába az idei világbajnokságon sem. Gera ugyan hajlandó volt viszszatérni a válogatottba, sőt ismét csapatkapitány lesz, de ma hatvannegyedszer játszik a címeresmezben, és eddigi hatvanhárom fellépése idején a nemzeti együttes nem tudott kikecmeregni a beláthatatlan mélységű szakadékból.
Hogy hol vagyunk a világtól, arra jellemző az angliai érdektelenség. Jó, a négy személyre érvényes családi jegyeket egyenként potom hatvan fontért kínálták, legalább hatvanezrenmégiscsak feltűnnek majd aWembleyben. Ott, ahol valaha „az évszázad mérkőzése” volt az angol–magyar.
Most ezt a találkozót úgy kell rátukmálni a brit szurkolókra...
További érdekesebb barátságos mérkőzések: Írország–Argentína, Dánia–Németország, Mexikó–Spanyolország,Norvégia–Franciaország, Ukrajna–Hollandia, Svédország–Skócia, Ausztria–Svájc, Oroszország–Bulgária.