A világbajnokság igazi győztese
Megnyugtató válasz híján kellő alázattal és távolságtartással állapítsuk meg, hogy az első afrikai labdarúgó-világbajnokság sok tekintetben különlegesnek bizonyult. Például a hivatalos labdájával, percenként változó időjárási viszonyaival, idegesítő hangzavarával. Megkockáztatom ugyanakkor, hogy ez volt az első vébé, amelyen nem volt égető szükség szurkolókra. A rendezők nem drukkereket, hanem érdeklődőket vártak, hogy minimálisra csökkentsék az üres székek számát – ezen törekvésük jó néhány esetben látványosan megbukott –, klasszikus értelemben vett szurkolókra ellenben szemlátomást nem tartottak igényt.
A szüntelenül duruzsoló, gólhelyzeteknél izgatottan felmorajló nézőtér a futballmérkőzések pótolhatatlan velejárója – hittük eddig. Afrika déli csücskébe kellett kihelyezni a világbajnokságot ahhoz, hogy ráébredjünk: nem kell szüntelenül bámulni a meccseket, lehet ellenben önfeledten körbe-körbe vonatozni, kamerába integetni és ennek roppantul örülni, továbbá hangszernek csúfolt szörnyűséget fújni orrvérzésig.
Amennyiben az ember képes magát függetleníteni attól a tagadhatatlanul zavaró ténytől, hogy odalenn kétcsapatnyi ember rohangál egy gömb körül, akár még jól is érezheti magát. A kipingált, helyenként mellbevágó jelmezeket viselő, egymást minél jobban meghökkenteni szándékozó jelenlévőket szemmel láthatóan nem zavarta, hogy karnyújtásnyira tőlük sportvetélkedőt rendeztek. Jól elvoltak magukban: az európai néző hullámzik, ha untatja mindaz, ami a gyepen történik, Dél-Afrikában viszont tülköl; ennyit fejlődött a világ Mexikó óta.
Viszont már megint Sepp Blatter nyert: ugyan Spanyolország a világbajnok, de az igazi győztes a FIFA. Webb játékvezető még nem is füttyentett hármat, már közzétették az első, hevenyészett pénzügyi mérleget, amely szerint a Nemzetközi Labdarúgó Szövetség 3,2 milliárd dollárt kasszírozott a marketing- és tévéjogokból. Rendezhetik bárhol a vb-t, ez a lényeg: Özil vagy Forlan megtartása legyen a Werder Bremen, illetve az Atletico Madrid gondja, a spanyol sztárok nyilvánvalóan emelkedő gázsija meg klubjaik problémája, a legfontosabb, hogy tele legyen a kassza. És az tele van.
Négy év múlva Brazília látja vendégül a világot; egy kósza esély, hogy ismét a futball lesz a főszereplő.